November 2009 Consolidated Results

New  KFL Cross Country at Rough Common, Canterbury – Sunday 29th November New !  

Click here to see the full results on the Kent Fitness League website

Senior Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTime

2 2 Gareth Robb 34 29:46:00
30 28 Peter Buckingham 41 33:27:00
32 30 Robert Rowland 36 33:35:00
40 1 Tina Oldershaw 42 34:13:00
59 53 Mike Walter 31 35:05:00
66 4 Victoria MacGregor 25 35:20:00
71 63 Malcolm Martin 54 35:28:00
103 92 Alan Newman 56 36:47:00
104 93 Mark Woods 49 36:49:00
146 19 Sarah Shepherd 16 38:22:00
147 123 Steve Sutton 38 38:22:00
195 161 Lionel Stielow 60 40:30:00
203 167 Robert Weighell 51 40:39:00
204 168 Neil Turner 43 40:40:00
229 36 Fiona Buckingham 41 41:53:00
252 43 Sue James 58 43:04:00
285 58 Vanessa Hollamby 48 45:28:00
293 62 Annie Ross 58 46:31:00
301 68 Gill Tree 46 46:58:00
344 96 Angela Martin 45 51:29:00

 

Combined Team ResultPosClubMFTotalScrsLast190258266385387401445545612631760866100911271228124312541303

         
1 Invicta EK AC 134 56 10 227
2 Medway & Mstn AC 233 25 10 125
3 Larkfield AC 193 73 10 184
4 Paddock Wood AC 361 24 10 146
5 Canterbury H 337 50 10 188
6 New Eltham J 369 32 10 169
7 Dartford RR 413 32 10 137
8 Maidstone H 474 71 10 246
9 Thanet RR 491 121 10 267
10 Sittingbourne Str 434 197 10 324
11 Dartford H 580 180 10 338
12 Gravesend RR & AC 711 155 10 321
13 Sevenoaks AC 833 176 9 311
14 Swanley & Dist AC 1040 87 10 231
15 Bromley Vets AC 1011 217 8 342
16 Plumstead Rnnrs 1099 144 10 325
17 Istead & Ifield H 1049 205 10 348
18 Deal Tri Club 1117 186 10 349

 

Women’s Team ResultPosClubfv35ffTotal242532325056717387121144155176180186197205217

       
1 Paddock Wood AC 1 4 19
2 Medway & Mstn AC 2 11 12
3 Dartford RR 8 9 15
4 New Eltham J 3 6 23
5 Canterbury H 5 17 28
6 Invicta EK AC 14 7 35
7 Maidstone H 29 10 32
8 Larkfield AC 25 21 27
9 Swanley & Dist AC 26 30 31
10 Thanet RR 48 22 51
11 Plumstead Rnnrs 45 16 83
12 Gravesend RR & AC 41 34 80
13 Sevenoaks AC 20 38 118
14 Dartford H 94 13 73
15 Deal Tri Club 59 63 64
16 Sittingbourne Str 54 61 82
17 Istead & Ifield H 24 81 100
18 Bromley Vets AC 46 53 118

 

Men’s Team ResultPosClubmv50mv40mmmmmTotal13419323333736136941343447449158071183310111040104910991117

               
1 Invicta EK AC 26 13 1 17 20 25 32
2 Larkfield AC 78 3 9 21 22 29 31
3 Medway & Mstn AC 58 40 5 6 10 41 73
4 Canterbury H 79 18 14 23 42 70 91
5 Paddock Wood AC 63 28 2 30 53 92 93
6 New Eltham J 95 37 16 43 50 54 74
7 Dartford RR 56 67 38 47 64 65 76
8 Sittingbourne Str 89 36 4 46 72 82 105
9 Maidstone H 199 34 12 33 49 66 81
10 Thanet RR 88 35 7 52 77 107 125
11 Dartford H 231 27 8 60 71 80 103
12 Gravesend RR & AC 138 19 59 62 114 157 162
13 Sevenoaks AC 147 24 39 83 149 164 227
14 Bromley Vets AC 108 101 48 131 146 237 240
15 Swanley & Dist AC 176 132 11 172 175 186 188
16 Istead & Ifield H 15 75 133 153 209 228 236
17 Plumstead Rnnrs 130 134 102 165 166 192 210
18 Deal Tri Club 68 61 136 177 203 234 238

 

Combined Team Standings after 3 races

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3
1 Larkfield AC 18 17 16 51 848
2 Paddock Wood AC 17 18 15 50 955
3 New Eltham J 14 16 13 43 1248
4 Dartford RR 15 14 12 41 1253
5 Canterbury H 13 12 14 39 1419
6 Medway & Mstn AC 10 11 17 38 1473
7 Istead & Ifield H 16 15 2 33 2019
8 Dartford H 11 13 8 32 5 1859
9 Invicta EK AC 8 6 18 32 4 1735
10 Maidstone H 7 10 11 28 1985
11 Sittingbourne Str 9 7 9 25 2062
12 Thanet RR 6 8 10 24 2267
13 Deal Tri Club 12 9 1 22 2610
14 Sevenoaks AC 5 5 6 16 2822
15 Gravesend RR & AC 3 4 7 14 3109
16 Swanley & Dist AC 4 3 5 12 3308
17 Bromley Vets AC 2 2 4 8 3650
18 Plumstead Rnnrs 1 1 3 5 4042

Women’s Team Standing after 3 races

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3
1 Paddock Wood AC 17 18 18 53 61
2 New Eltham J 18 16 15 49 77
3 Dartford RR 16 15 16 47 95
4 Canterbury H 15 17 14 46 100
5 Larkfield AC 14 14 11 39 171
6 Maidstone H 10 13 12 35 234
7 Swanley & Dist AC 11 12 10 33 253
8 Sevenoaks AC 12 11 6 29 342
9 Invicta EK AC 4 9 13 26 356
10 Istead & Ifield H 13 10 2 25 376
11 Dartford H 9 8 5 22 5 443
12 Thanet RR 7 6 9 22 4 466
13 Medway & Mstn AC 1 1 17 19 765
14 Gravesend RR & AC 8 2 7 17 589
15 Plumstead Rnnrs 2 4 8 14 586
16 Deal Tri Club 6 3 4 13 5 612
17 Sittingbourne Str 5 5 3 13 4 580
18 Bromley Vets AC 3 7 1 11 574

Men’s Team Standing after 3 races

Please note that the Men’s Team Standings do not have any championship status

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3
1 Larkfield AC 18 17 17 52 677
2 Medway & Mstn AC 15 18 16 49 708
3 Paddock Wood AC 16 16 14 46 894
4 New Eltham J 12 14 13 39 1171
5 Dartford RR 14 12 12 38 1158
6 Istead & Ifield H 17 15 3 35 5 1643
7 Canterbury H 10 10 15 35 4 1319
8 Dartford H 11 13 8 32 5 1416
9 Invicta EK AC 8 6 18 32 4 1379
10 Sittingbourne Str 9 9 11 29 1482
11 Deal Tri Club 13 11 1 25 1998
12 Maidstone H 7 7 10 24 1751
13 Thanet RR 6 8 9 23 1801
14 Sevenoaks AC 5 4 6 15 2480
15 Gravesend RR & AC 2 5 7 14 2520
16 Bromley Vets AC 3 3 5 11 3076
17 Swanley & Dist AC 4 2 4 10 3055
18 Plumstead Rnnrs 1 1 2 4 3456

Women’s Individual Standing after 3 races

PosRunnerAgeMatchRun123

1 Tina Oldershaw 42 100 100 100 3
7 Victoria MacGregor 25 97.1 96.5 97.4 3
8 Laura Burton 26 —– 95.6 —– 1
28 Sarah Shepherd 16 87 84.1 84.6 3
53 Fiona Buckingham 41 —– —– 70.1 1
56 Sue James 58 73.2 —– 64.1 2
78 Terri Raveh 49 57.2 —– —– 1
81 Melanie King 46 —– 55.8 —– 1
90 Vanessa Hollamby 48 —– —– 51.3 1
97 Annie Ross 58 42 51.3 47.9 3
107 Alison White 54 —– 40.7 —– 1
110 Gill Tree 46 —– 34.5 42.7 2
137 Miriam Dorrity 56 24.6 —– —– 1
149 Angela Martin 45 18.8 —– 18.8 2

Men’s Individual Standing after 3 races

PosRunnerAgeMatchRun123James RidgerGareth RobbMickael HegesippePeter BuckinghamRobert RowlandMike WalterDavid LawrenceRichard BidoisMalcolm MartinAlan NewmanMark WoodsJames DavisSteve BakerAndrew FletcherSteve SuttonDes WhiteLionel StielowRobert WeighellNeil TurnerRoy Hammond

4 30 99 98.9 —– 2
5 34 98.6 98.2 99.6 3
23 37 94.2 —– —– 1
48 41 87.8 89.6 88.7 3
50 35 90.5 87.1 87.9 3
77 31 78.9 86 78.2 3
84 39 81.6 75.6 —– 2
118 43 71.8 67.7 —– 2
127 54 62.2 65.2 74.1 3
144 56 66 —– 61.9 2
157 49 61.9 56.6 61.5 3
164 32 58.8 —– —– 1
165 41 61.6 54.5 —– 2
173 51 55.8 —– —– 1
201 38 —– 44.8 49 2
213 55 —– 43.7 —– 1
246 60 37.4 36.6 33.1 3
257 51 37.8 —– 30.5 2
268 43 34 32.3 30.1 3
381 68 4.1 —– —– 1

 

New !   Peter Mander’s recent results in The Westcountry New ! 

Tavy 7 miles (08/11/09)

1.02.35 1st M70+
     

Falmouth 5 miles (22/11/09)

44.17  
     

 

New !   Paphos, Cyprus 5km – Sunday 22nd November New ! 

 Position

Runner    
7th Alan Newman 19.31 1st M55
28th Sue James 23.27 7th Woman & 1st W55
       

 

New !   Charity 5km at Tonbridge – Sunday 22nd November New ! 

 Position

Runner    
TBA Rob Leat 20.20 1st Junior
  150 Finishers    

 

New !   Beckenham 10km Charity Trail Run – Sunday 22nd November New ! 

Click here to see the full results

 Position

Runner    
87th Terry Raveh 52.37 3rd W45
  183 Finishers    

 

Updated  KFL Cross Country at Nurstead Court, Meopham – Sunday 22nd November Updated !  

Click here to see the full results on the Kent Fitness League website

Junior Race Results

PosNameClubCatMale U16Male U13Fem U16Fem U13Time

1 Stewart Jeffery Swanley & Dist AC M14 1       12.18
2 Aaron Rowland Paddock Wood AC M10   1     13.36
3 Tanya Bailey Thanet RR F10       1 13.46
4 Emily Bond Thanet RR F10       2 13.59
5 Joseph Blackmore Swanley & Dist AC M6   2     14.02
6 Matthew Varley Swanley & Dist AC M9   3     14.29
7 Caitlin Carr Sevenoaks AC F15     1   15.45
8 Zoe De Kisshazy Swanley & Dist AC F14     2   16.30
9 Olivia Willard Swanley & Dist AC F11       3 16.30
10 Sophie Dunmall Swanley & Dist AC M9   4     17.37
11 Lorcan Rogers Unatt M8   5     18.27
12 Jessica Wright Gravesend RR F13     3   18.36
13 Zara Rowland Paddock Wood AC F8       4 19.13
14 Finn Rogers Unatt M6   6     19.26
15 Keiron Camichael – Neale Larkfield AC M10   7     19.44

Junior League Results after 2 events

JUNIOR LEAGUE 2009/10SwanleyCanterburyMeophamMinnis BaySevenoaks BEST 3 RACE TOTALBoys u13 97655432 Girls u13  11964411 Boys 13-16  95 Girls 13-16 1074

 
1 2 3 4 5    
Joseph Blackmore Swanley 3 6        
Aaron Rowland Paddock Wood   7        
Lorcan Rodgers Unattached 2 4        
Oscar Housego Swanley 5          
Matthew Varney Swanley   5        
Sean White Swanley 4          
Finn Rodgers Unattached   3        
Kieron Carmichael-Neil Larkfield AC   2        
               
1 2 3 4 5  
Tania Bailey Thanet RR 6 5        
Emily Bond Thanet RR 5 4        
Olivia Willard Swanley 3 3        
Sophie Dunmall Swanley 2 2        
Brogan Hood Thanet RR 4          
Lucy Wright Gravesend 1          
Zara Rowland Paddock Wood   1        
               
1 2 3 4 5  
Stuart Jeffery Swanley 4 5        
Jake Housego Swanley 5          
               
  1 2 3 4 5  
Caitlin Carr Sevenoaks 5 5        
Jessica Wright Gravesend 4 3        
Zoe De Kisshazy Swanley   4        

 

Senior Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTimeJames RidgerGareth RobbPeter BuckinghamRobert RowlandMike WalterTina OldershawDavid LawrenceVictoria MacGregorLaura BurtonRichard BidoisMalcolm MartinMark WoodsSteve BakerSteve SuttonDes WhiteSarah ShepherdLionel StielowNeil TurnerMelanie KingAnnie RossAlison WhiteGill Tree

5 4 30 33:51:00
7 6 34 34:02:00
33 30 41 37:12:00
40 37 36 37:41:00
43 40 31 37:46:00
57 1 42 38:29:00
77 69 39 39:36:00
92 5 25 40:07:00
94 6 26 40:16:00
104 91 43 40:35:00
111 98 54 40:53:00
140 122 49 42:03:00
148 128 41 42:15:00
182 155 38 43:48:00
185 158 55 43:58:00
197 19 16 44:27:00
215 177 60 45:22:00
232 189 43 46:10:00
318 51 46 50:12:00
331 56 58 51:26:00
350 68 54 53:29:00
360 75 46 54:44:00

 

Combined Team ResultPosClubMFTotalScrsLast1Paddock Wood AC2841229610111334401455466490527544668713735746786834976107510931400

         
2 Larkfield AC 268 66 10 254
3 New Eltham J 378 23 10 159
4 Istead & Ifield H 365 90 10 287
5 Dartford RR 430 36 10 173
6 Dartford H 390 100 10 351
7 Canterbury H 506 21 10 165
8 Medway & Mstn AC 221 323 8 392
9 Maidstone H 596 72 10 270
10 Deal Tri Club 487 226 10 397
11 Thanet RR 573 162 10 332
12 Sittingbourne Str 570 176 10 352
13 Invicta EK AC 694 92 9 312
14 Sevenoaks AC 752 82 10 265
15 Gravesend RR & AC 712 264 8 271
16 Swanley & Dist AC 994 81 10 272
17 Bromley Vets AC 970 123 10 301
18 Plumstead Rnnrs 1214 186 9 382

 

Female Team ResultPosClubfv35ffTotal1Paddock Wood AC15612212336667281829092100123162176186226264323

       
2 Canterbury H 4 3 14
3 New Eltham J 2 8 13
4 Dartford RR 9 10 17
5 Larkfield AC 21 11 34
6 Maidstone H 29 12 31
7 Swanley & Dist AC 24 25 32
8 Sevenoaks AC 20 27 35
9 Istead & Ifield H 22 28 40
10 Invicta EK AC 37 7 48
11 Dartford H 16 15 69
12 Bromley Vets AC 38 41 44
13 Thanet RR 50 55 57
14 Sittingbourne Str 59 47 70
15 Plumstead Rnnrs 114 18 54
16 Deal Tri Club 60 66 100
17 Gravesend RR & AC 114 36 114
18 Medway & Mstn AC 95 114 114

 

Male Team ResultPosClubmv50mv40mmmmmTotal2212683Paddock Wood AC9830463740692843653783904304875065705735966947127529709941214

               
1 Medway & Mstn AC 85 61 2 8 9 14 42
2 Larkfield AC 107 7 13 31 32 35 43
4 Istead & Ifield H 18 97 17 26 38 70 99
5 New Eltham J 127 25 5 36 51 54 80
6 Dartford H 216 33 1 23 28 44 45
7 Dartford RR 129 10 19 60 67 72 73
8 Deal Tri Club 79 68 12 34 48 105 141
9 Canterbury H 65 29 16 88 95 104 109
10 Sittingbourne Str 100 39 46 47 83 108 147
11 Thanet RR 123 52 11 22 74 130 161
12 Maidstone H 217 50 20 53 78 86 92
13 Invicta EK AC 41 56 3 58 66 192 278
14 Gravesend RR & AC 207 24 59 62 75 76 209
15 Sevenoaks AC 145 55 27 63 150 152 160
16 Bromley Vets AC 136 82 81 138 164 182 187
17 Swanley & Dist AC 163 188 15 21 190 199 218
18 Plumstead Rnnrs 148 156 124 169 191 202 224

 

Combined Team Standings after 2 racesRankClubMatchTotalTBPlaces121Paddock Wood AC1718353570353130292524212117161414107742Female Team Standings after 2 racesRankClubMatchTotalTBPlaces121Paddock Wood AC171835–373432312823232323171313101010962Male Team Standings after 2 races – please note that the Male Team Standings do not have any championship statusRankClubMatchTotalTBPlaces1235333Paddock Wood AC16163235333226262424201814141497662

       
2 Larkfield AC 18 17 3 582
3 Istead & Ifield H 16 15 765
4 New Eltham J 14 16 847
5 Dartford RR 15 14 808
6 Canterbury H 13 12 1032
7 Dartford H 11 13 1098
8 Medway & Mstn AC 10 11 3 1215
9 Deal Tri Club 12 9 3 1307
10 Maidstone H 7 10 1439
11 Sittingbourne Str 9 7 1431
12 Invicta EK AC 8 6 3 1542
13 Thanet RR 6 8 3 1655
14 Sevenoaks AC 5 5 1813
15 Swanley & Dist AC 4 3 3 2177
16 Gravesend RR & AC 3 4 3 2241
17 Bromley Vets AC 2 2 2420
18 Plumstead Rnnrs 1 1 2796
       
2 New Eltham J 18 16 45
3 Canterbury H 15 17 50
4 Dartford RR 16 15 63
5 Larkfield AC 14 14 98
6 Maidstone H 10 13 5 163
7 Swanley & Dist AC 11 12 5 166
8 Sevenoaks AC 12 11 5 166
9 Istead & Ifield H 13 10 5 171
10 Dartford H 9 8 263
11 Invicta EK AC 4 9 3 300
12 Thanet RR 7 6 3 345
13 Bromley Vets AC 3 7 4 357
14 Sittingbourne Str 5 5 4 383
15 Gravesend RR & AC 8 2 4 434
16 Deal Tri Club 6 3 426
17 Plumstead Rnnrs 2 4 442
18 Medway & Mstn AC 1 1 740
1 Larkfield AC 18 17 484
2 Medway & Mstn AC 15 18 475
4 Istead & Ifield H 17 15 3 594
5 Dartford RR 14 12 3 745
6 New Eltham J 12 14 3 802
7 Dartford H 11 13 3 835
8 Deal Tri Club 13 11 3 881
9 Canterbury H 10 10 982
10 Sittingbourne Str 9 9 1048
11 Invicta EK AC 8 6 4 1242
12 Maidstone H 7 7 4 1276
13 Thanet RR 6 8 4 1310
14 Sevenoaks AC 5 4 1647
15 Gravesend RR & AC 2 5 1807
16 Swanley & Dist AC 4 2 3 2011
17 Bromley Vets AC 3 3 3 2063
18 Plumstead Rnnrs 1 1 2354

 

PosRunnerAgeMatchRunRating12Tina Oldershaw100Victoria MacGregor96.78Laura Burton95.58Sarah Shepherd85.51Sue James73.19Terri Raveh57.25Melanie King55.75Annie Ross46.68Alison White40.71Gill Tree34.51Miriam Dorrity24.64Angela Martin18.84

Female Individual Standings after 2 races          
1 42 100 100 2
6 25 97.1 96.5 2
7 26 —– 95.6 1
23 16 87 84.1 2
41 58 73.2 —– 1
69 49 57.2 —– 1
73 46 —– 55.8 1
87 58 42 51.3 2
96 54 —– 40.7 1
105 46 —– 34.5 1
124 56 24.6 —– 1
132 45 18.8 —– 1

 

PosRunnerAgeMatchRunRating12James Ridger98.95Gareth Robb98.42Mickael Hegesippe94.22Robert Rowland88.74Peter Buckingham88.64Mike Walter82.42David Lawrence78.54Richard Bidois69.64Alan Newman65.99Malcolm Martin63.61Mark Woods59.11James Davis58.84Steve Baker57.86Andrew Fletcher55.78Steve Sutton44.4Des White43.32Robert Weighell37.76Lionel Stielow36.94Neil Turner33.07Roy Hammond4.08

Male Individual Standings after 2 races          
3 30 99 98.9 2
7 34 98.6 98.2 2
20 37 94.2 —– 1
42 35 90.5 87 2
43 41 87.8 89.5 2
62 31 78.9 85.9 2
74 39 81.6 75.5 2
105 43 71.8 67.5 2
117 56 66 —– 1
130 54 62.2 65 2
146 49 61.9 56.3 2
147 32 58.8 —– 1
148 41 61.6 54.2 2
158 51 55.8 —– 1
194 38 —– 44.4 1
200 55 —– 43.3 1
219 51 37.8 —– 1
223 60 37.4 36.5 2
242 43 34 32.1 2
347 68 4.1 —– 1

 

 

New!   2009 Kent Grand Prix Final Placings after all 10 events New! 

Click here to see the full results

 PosMen’s TeamsDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KTOTAL4252389734923020238220571883175317401608156815641543132612971211120911409728538287377326456005845614422211941291078781 734424 14 PosWomen’s TeamsDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KTOTAL141912521026767605516482481470401383325321289 24923422919118717116314211991867854513816111

MEN – The top six men in each team from each race count for the team standings            
                       
1 Tunbridge Wells Harriers 503 446 393 515 429 343 325 503 309 486
2 Invicta East Kent AC 374 427 284 489 442 419 468 150 503 341
3 Larkfield AC 406 369 302 210 331 385 366 199 489 435
4 Maidstone Harriers 195 132 353 358 393 249 375 391 372 202
5 Istead & Ifield Harriers 324 75 221 109 97 478 356 194 344 184
6 Paddock Wood AC 248 146 245 20 223 268 289   345 273
7 Thanet Road Runners AC 138 62 309 104 224 64 221 470 230 61
8 Blackheath & Bromley H 210 443 210 291 75 36 84 147 91 166
9 Sevenoaks AC 231 149   219 104 485 74 226 82 170
10 Dartford Road Runners   156 283 324   160 247     438
11 Deal Tri 8   415   402 93 47 206 397  
12 Dulwich Runners AC 293 223 278 430 81 79 87     93
13 Cambridge Harriers 232 392 93 228 8 128 30 203   229
14 Medway & Maidstone AC 187 100 129 97 100 96 267 88 121 141
15 Beckenham Running Club   426         400     471
16 Dartford Harriers AC 153 186   171 94 408 128     71
17 Canterbury Harriers 44   343   407 70 74 86 185  
18 Orpington Road Runners 118 77 164 335 153   20 98   175
19 Folkestone Running Club     113   188 91 147 96 337  
20 Sittingbourne Striders 98 93 97 111 230 97 97   27 3
21 Bexley AC 175 226 91 59 30 79 56     112
22 Tonbridge AC   97 100 18   258 140 100 24  
23 Kent AC 144 286 76 54   77 95      
24 Ashford & District RRC 79   108     92   51 315  
25 New Eltham Joggers 118 6 4 92 3 18   177   182
26 Gravesend RR & AC 150   140   32 49   59 154  
27 Swanley & District AC 16   107 77 164   39 64 76 18
28 Petts Wood Runners 59 24   117 217 25        
29 Dover Road Runners AC         114       107  
30 Kent County Police AC 96           98      
31 Ravens School Runners 52       77          
32 Ashford Tri Club     26         81    
33 Kent Fire & Rescue               87    
34 Ashford AC         55   26      
35 Bromley Veterans AC               73  
36 South Kent Harriers             44      
37 Plumstead Runners         18 6        
38 Harvel Hash House Harriers           14      
                         
Women – The top four women in each team count from each race for the team standings.          
                       
1 Maidstone Harriers 113 133 166 170 163 129 133 185 116 111
2 Larkfield AC 141 166 19 100 175 152 168   165 166
3 Paddock Wood AC 113 93 133 91 146 102 85 83 107 73
4 Invicta East Kent AC 76 55 28 105 90 7 96 133 55 122
5 Tunbridge Wells Harriers 75 105 86 144 42 30 45   43 35
6 Sevenoaks AC 37 103 58 38 28 98 16 84 21 33
7 Canterbury Harriers 38   160   165   34 40 45  
8 Beckenham Running Club   137 25 26     123     170
9 Istead & Ifield Harriers 3 65 56 4 20 140 124     58
10 Dulwich Runners AC 98 83 41 179            
11 Folkestone Running Club     48   22   163   150  
12 Dartford Road Runners   48 104 44   17       112
13 Swanley & District AC 80         78 19   29 115
14 Bexley AC 103 72 42 32   40        
15 Gravesend RR & AC 11   50   17 20 62   89
16 Petts Wood Runners 63     67 18 46     40  
17 Thanet Road Runners AC 41   16 10 43 38   39 42  
18 Blackheath & Bromley H 58 50 21 48   14        
19 Kent AC 67   18 52     8 42    
20 Tonbridge AC   44       127        
21 Dartford Harriers AC 60     32   51       20
22 Medway & Maidstone AC           49 46   47  
23 Deal Tri 32   49   3 28     7  
24 Orpington Road Runners 17   62 12            
25 New Eltham Joggers 39   5 5 19 18        
26 Sittingbourne Striders         37       41  
27 Cambridge Harriers   21   10         12 11
28 Ashford & District RRC         29 9 5   8  
29 Bromley Veterans AC       38            
30 Plumstead Runners         16          
31 Ashford AC                 11  
32 Harvel Hash House Harriers           1        

 

PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALVETERANSMen V40PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALMen V50PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALMen V60PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTAL

MEN – The top 100 finishers from Kent running clubs score in each race, points going from 100 down to 1                
                           
12 BUCKINGHAM Pete M40 74   67   85 61 54   87 85 7 459
19 FLETCHER Andrew M50 53 50 54   83 38 36   55 48 8 343
74 ROWLAND Robert M 48 58       73         3 179
94 TOLHURST John M50 10 16       33 37     53 5 149
123 WEIGHELL Robert M50 4 22 49   36           4 111
157 ABRAHIM Harry M40     38     10     44   3 92
176 HEGESIPPE Mickael M             86       1 86
199 ROWLAND Robert M                 80   1 80
216 STIELOW Lionel M60       20   1 3   29 21 5 74
222 TRICKER Colin M             73       1 73
257 LAWRENCE David M                   66 1 66
285 WALTER Mike M 59                   1 59
305 DAVIES James M           53         1 53
318 WHITE Des M50                 50   1 50
360 BATES Lukas M     37               1 37
426 RIORDAN Duncan M50         19           1 19
                           
                           
                         
                         
3 BUCKINGHAM Pete M40 11   7   18 6 9   18 15 7 78
85 ABRAHIM Harry M40                 6   1 6
                           
                           
                         
5 FLETCHER Andrew M50 7 6 2   8 1     4 1 7 28
29 TOLHURST John M50                   4 1 4
34 WHITE Des M50                 3   1 3
50 WEIGHELL Robert M50   1                 1 1
                           
                           
                           
                         
5 STIELOW Lionel M60 3 4   3   4 6   7 5 7 29

 

    PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALVETERANSWomen W35PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALWomen W45PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTALWomen W55PosNameCatDartford 10MSidcup 10MThanet 20MDarenth V 10KCanterbury 1/2MHarvel 5MCliffe Wds 10KThanet MarFolkestone 1/2MWilmington 10KRacesTOTAL      

Women – The top 50 finishers from Kent running clubs score in each race, points going from 50 down to 1                
                   
1 OLDERSHAW Tina F35 49       50 50 49   49 50 6 297
9 EMERY Carol F45   31 31 32 40     46 25   6 205
14 BUCKINGHAM Fiona F35 31 36 38   30 31 27   27   7 193
28 HOLLANDS Emma F35   11 6 23 23 19       23 6 105
58 RAVEH Terri F45 33   27               2 60
59 KING Melanie F45   15 13   26       5   4 59
60 DORRITY Miriam F55         20     37     2 57
90 RICHARDS Caroline F45     37               1 37
109 ROSS Annie F55   2   16     9   6   4 33
113 TRUETT Dinah F45   7   14 11           3 32
140 WHITE Alison F45       20   2         2 22
201 MOORE Lyndsey F35     8               1 8
207 MCDONALD Claire F     7               1 7
219 HOLLAMBY Vanessa F45   3                 1 3
                           
                           
                         
                         
1 OLDERSHAW Tina F35 10       10 10 10   10 10 6 60
20 BUCKINGHAM Fiona F35 1 3 3           3   4 10
31 HOLLANDS Emma F35       4           1 2 5
                           
                           
                         
4 EMERY Carol F45   9 5 3 8     8 8   6 41
16 RAVEH Terri F45 5   3               2 8
26 KING Melanie F45         2       3   2 5
                           
                           
                         
2 ROSS Annie F55   2   2 5 4 3   5 16
4 DORRITY Miriam F55 1 1 1   4     5     5 12
9 ROBERTS Penny F55         4 2 2 6  

 

New !  Hell Down South at Longmoor Military Training Camp in Hampshire – Sunday 15th November New  

(between 10 and 12 miles multi-terrain with varying underfoot conditions !!!!!)

Click here to see the full results

 Position

Runner    
1333rd Mel King 1.46.22 7th W45
  2420 Finishers    

 

New !  Brooks Brighton 10km – Sunday 15th November New  

Click here to see the full results

 Gun Position

Runner Gun Time Chip Position Chip Time  
30th James Ridger 33.21 29th 33.18 PB
279th Richard Bidois 41.04 293rd 40.52  
292nd Des White 41.18 298th 40.57  
1223rd Alison White 52.49 1337th 52.07  
  2521 Finishers        

 

New !  Open Cross Country race at British Masters International XC in Birmingham – Saturday 14th November New !

W55

6 km    
1st Sue James 32.11

M55

8 km    
5th Alan Newman 37.16

 

Updated !  Kent Cross Country League at Swanley Park – Saturday 14th November Updated !

U13 Boys

Click here to see the full results

3000m    
13th Joseph Holland 13.37

U15 Girls

Click here to see the full results

3000m    
23rd Caroline Shepheard 17.04

U17 Girls

Click here to see the full results

3500m    
8th Sarah Shepheard 15.51

U17 Boys

Click here to see the full results

5000m    
32nd Rob Leat 22.50

Senior Women

Click here to see the full results

5000m    
55th Angela Martin 30.21

 

Updated !  The “Druid Challenge” Ridgeway Multistage Ultra (82 miles in 3 days) Friday 6th – Sunday 8th November Updated ! 

(The route followed the Ridgeway path from Ivinghoe Beacon in Buckinghamshire to Avebury in Wiltshire)

Click here to view the results on www.xnrg.co.uk

 

Runner Overall Time
26th Caroline Richards 14hrs 55mins 18secs
  94 Finishers  

 

New !  Bexhill Poppy Half Marathon – Sunday 8th November New !  

Click here to see the full results

 

Runner Chip Time
61st Harry Abrahim 1.35.53.8
  348 Finishers  

 

Updated !  KFL Cross Country at Swanley Park – Sunday 8th November Updated !  

Click here to see the full results on the Kent Fitness League website

Individual Results

Pos Male Fem     Time
           
5 4   James Ridger 28.46
6 5   Gareth Robb 28.47
19 18   Mickael Hegesippe 31.00
31 29   Robert Rowland 31.35
39 37   Peter Buckingham 31.53
46   1 Tina Oldershaw 32.07
59 55   David Lawrence 32.57
68 63   Mike Walter 33.22
92 84   Richard Bidois 34.18
95   5 Victoria MacGregor 34.26
111 101   Alan Newman 35.00
122 112   Malcolm Martin 35.19
123 113   Mark Woods 35.19
124 114   Steve Baker 35.22
136 122   James Davies 35.49
147 131   Andrew Fletcher 36.09
175   19 Sarah Shepherd 37.00
218 184   Robert Weighell 38.21
219 185   Lionel Stielow 38.22
237 195   Neil Turner 38.45
264   38 Sue James 39.51
328   60 Terri Raveh 42.20
370   81 Annie Ross 44.09
407   105 Miriam Dorrity 47.15
408 283   Roy Hammond 47.24
420   113 Angela Martin 48.18
  455 Finishers        

 

Combined Team Result

Pos Club M F Total Scrs Last
1 Larkfield AC 214 32 246 10 177
2 Paddock Wood AC 246 25 271 10 175
3 Istead & Ifield H 225 81 306 10 231
4 Dartford RR 309 27 336 10 152
5 New Eltham J 419 22 441 10 210
6 Canterbury H 471 29 500 10 163
7 Dartford H 441 161 602 10 368
8 Deal Tri Club 455 197 652 10 361
9 Medway & Mstn AC 250 414 664 7 94
10 Sittingbourne Str 471 204 675 10 378
11 Invicta EK AC 544 206 750 9 297
12 Maidstone H 675 91 766 10 317
13 Thanet RR 731 180 911 10 342
14 Sevenoaks AC 889 84 973 10 238
15 Swanley & Dist AC 1011 85 1096 10 278
16 Gravesend RR & AC 1088 168 1256 10 384
17 Bromley Vets AC 1086 231 1317 10 445
18 Plumstead Rnnrs 1133 254 1387 10 450

Women’s Team Result

Pos Club fv35 f f Total
1 New Eltham J 3 8 11 22
2 Paddock Wood AC 1 5 19 25
3 Dartford RR 6 7 14 27
4 Canterbury H 4 9 16 29
5 Larkfield AC 20 2 10 32
6 Istead & Ifield H 24 28 29 81
7 Sevenoaks AC 23 30 31 84
8 Swanley & Dist AC 26 27 32 85
9 Maidstone H 36 13 42 91
10 Dartford H 12 71 78 161
11 Gravesend RR & AC 48 33 87 168
12 Thanet RR 53 61 66 180
13 Deal Tri Club 56 68 73 197
14 Sittingbourne Str 69 52 83 204
15 Invicta EK AC 21 47 138 206
16 Bromley Vets AC 45 54 132 231
17 Plumstead Rnnrs 136 22 96 254
18 Medway & Mstn AC 138 138 138 414

Men’s Team Result

Pos Club mv50 mv40 m m m m m Total
1 Larkfield AC 98 3 11 21 22 24 35 214
2 Istead & Ifield H 12 31 17 37 38 42 48 225
3 Paddock Wood AC 100 36 4 5 18 29 54 246
4 Medway & Mstn AC 85 60 2 9 10 34 50 250
5 Dartford RR 77 6 8 33 47 59 79 309
6 New Eltham J 176 40 14 25 41 56 67 419
7 Dartford H 213 26 1 30 44 63 64 441
8 Deal Tri Club 73 57 23 66 68 69 99 455
9 Sittingbourne Str 74 45 43 49 75 88 97 471
10 Canterbury H 61 19 13 76 92 104 106 471
11 Invicta EK AC 46 28 7 55 102 103 203 544
12 Maidstone H 247 115 20 27 51 107 108 675
13 Thanet RR 122 53 15 84 119 146 192 731
14 Sevenoaks AC 138 32 72 153 158 164 172 889
15 Swanley & Dist AC 190 197 16 39 143 205 221 1011
16 Bromley Vets AC 123 114 87 157 195 198 212 1086
17 Gravesend RR & AC 186 58 70 168 181 196 229 1088
18 Plumstead Rnnrs 185 154 141 145 152 155 201 1133

 

New !  Sevenoaks Charity 5km Fun Run – Sunday 1st November New !  

Click here to see the full results

 

Runner    
3rd Tina Oldershaw 20.09 1st Woman
14th Lionel Stielow 24.12  
  121 Finishers    

 

New !  Barns Green 1/2 Marathon – Sunday 1st November New !  

Click here to see the full results

 

Runner  
173rd Harry Abrahim 1.36.14
515th Terry Raveh 1.50.25
  1351 Finishers  

 

Updated !  Deal Castle 5 Miles – Sunday 1st November Updated !  

Click here to see the full results

 

Runner    
42nd Jonathan Riordan 33.31  
47th John Tolhurst 34.04  
70th Duncan Riordan 36.01  
89th Sarah Shepheard 37.17 1st Junior Woman
  270 Finishers    

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.