2012 Results

2012 Results

December

  • December 2012 Consolidated Results

    The End of the Year Run (7.8k & 13.8k) Staplehurst - Sunday 30th December

    Click here for full results of the 7.8k race

     7.8k

     

     Time

    1st

    Jonathan Riordan

    29:02

     

    36 Finishers

     

    Click here for full results of the 13.8k race

     13.8k

     

     Time

    7th

    Paul Barton

    56:23

    31st

    Duncan Riordan

    62:01

     

    101 Finishers

     

     

        Saltwood Boxing Day Run - Wednesday 26th December

    Click here for full results

     

     

     Time

    22nd

    Joe MacGregor

    20:47

     

    611 Finishers

     

     

        Kent Fitness League Cross Country at Nurstead Court - Sunday 23rd December

    Click here for full results

    Individual Results

    Ov Pos

    Lg Pos

    Runner

    Age

    Time

    27

    1

    Maria Heslop

    45

    37:22

    51

    43

    Joseph MacGregor

    23

    38:47

    75

    65

    Peter Buckingham

    44

    39:46

    130

    105

    Richard Bidois

    46

    42:54

    142

    112

    Rob Leat

    18

    43:35

    167

    132

    Nicholas Brown

    43

    44:52

    195

    154

    Alan Newman

    59

    46:27

    207

    163

    Dennis Fallon

    58

    47:03

    244

    39

    Vanessa Hollamby

    51

    49:04

    249

    41

    Sue James

    62

    49:22

    279

    49

    Amanda Hanford

    45

    51:21

    300

    230

    Mark Woods

    52

    53:26

    315

    237

    Lionel Stielow

    64

    54:37

    322

    66

    Annie Ross

    61

    55:25

     

     

    372 Finishers

     

     

    Combined Team Result

    Pos

    Club

    M

    F

    Total

    Scrs

    Last

    1

    Canterbury H

    291

    37

    328

    10

    157

    2

    Dartford RR

    335

    40

    375

    10

    160

    3

    Larkfield AC

    328

    55

    383

    10

    164

    4

    Sittingbourne Str

    364

    71

    435

    10

    302

    5

    Istead & Ifield H

    390

    72

    462

    10

    251

    6

    Medway & Mstn AC

    385

    123

    508

    9

    123

    7

    Maidstone H

    448

    64

    512

    10

    188

    8

    Dartford H

    315

    222

    537

    8

    340

    9

    Sevenoaks AC

    501

    63

    564

    10

    230

    10

    Deal Tri Club

    581

    85

    666

    10

    275

    11

    Swanley & Dist AC

    625

    84

    709

    10

    232

    12

    New Eltham J

    637

    108

    745

    10

    265

    13

    Paddock Wood AC

    774

    81

    855

    10

    249

    14

    Gravesend RR & AC

    761

    170

    931

    10

    371

    15

    Bromley Vets AC

    692

    252

    944

    9

    365

    16

    Plumstead Rnnrs

    950

    189

    1139

    10

    341

    17

    Thanet RR

    1203

    213

    1416

    6

    313

    18

    Invicta EK AC

    1573

    291

    1864

    1

    21

    Female Team Result

    Pos

    Club

    fv35

    f

    f

    Total

    1

    Canterbury H

    23

    5

    9

    37

    2

    Dartford RR

    6

    10

    24

    40

    3

    Larkfield AC

    25

    8

    22

    55

    4

    Sevenoaks AC

    7

    20

    36

    63

    5

    Maidstone H

    17

    18

    29

    64

    6

    Sittingbourne Str

    15

    2

    54

    71

    7

    Istead & Ifield H

    16

    13

    43

    72

    8

    Paddock Wood AC

    1

    39

    41

    81

    9

    Swanley & Dist AC

    21

    26

    37

    84

    10

    Deal Tri Club

    3

    34

    48

    85

    11

    New Eltham J

    30

    32

    46

    108

    12

    Medway & Mstn AC

    12

    14

    97

    123

    13

    Gravesend RR & AC

    4

    71

    95

    170

    14

    Plumstead Rnnrs

    57

    53

    79

    189

    15

    Thanet RR

    19

    97

    97

    213

    16

    Dartford H

    47

    78

    97

    222

    17

    Bromley Vets AC

    64

    91

    97

    252

    18

    Invicta EK AC

    97

    97

    97

    291

    Male Team Result

    Pos

    Club

    mv50

    mv40

    m

    m

    m

    m

    m

    Total

    1

    Canterbury H

    83

    71

    5

    15

    16

    17

    84

    291

    2

    Dartford H

    259

    35

    1

    2

    4

    6

    8

    315

    3

    Larkfield AC

    108

    39

    7

    9

    31

    61

    73

    328

    4

    Dartford RR

    92

    22

    23

    28

    41

    54

    75

    335

    5

    Sittingbourne Str

    76

    53

    24

    40

    46

    55

    70

    364

    6

    Medway & Mstn AC

    69

    26

    21

    27

    68

    77

    97

    385

    7

    Istead & Ifield H

    91

    38

    42

    47

    48

    57

    67

    390

    8

    Maidstone H

    81

    12

    56

    59

    78

    80

    82

    448

    9

    Sevenoaks AC

    115

    20

    51

    58

    72

    86

    99

    501

    10

    Deal Tri Club

    50

    85

    33

    44

    79

    131

    159

    581

    11

    Swanley & Dist AC

    13

    49

    34

    107

    136

    141

    145

    625

    12

    New Eltham J

    32

    63

    3

    119

    128

    134

    158

    637

    13

    Bromley Vets AC

    66

    18

    10

    102

    160

    164

    172

    692

    14

    Gravesend RR & AC

    196

    30

    29

    88

    122

    123

    173

    761

    15

    Paddock Wood AC

    154

    65

    43

    105

    112

    132

    163

    774

    16

    Plumstead Rnnrs

    96

    36

    118

    126

    179

    181

    214

    950

    17

    Thanet RR

    104

    52

    137

    157

    235

    259

    259

    1203

    18

    Invicta EK AC

    19

    259

    259

    259

    259

    259

    259

    1573

    Combined Team Standings after 5 Races

    Rank

    Club

    Match

    Best 4

    Total

    TB

    Places

    1

    2

    3

    4

    5

    1

    Canterbury H

    18

    18

    18

    18

    18

    72

    90

    --

    1446

    2

    Dartford RR

    13

    16

    17

    17

    17

    67

    80

    --

    1794

    3

    Larkfield AC

    12

    15

    15

    16

    16

    62

    74

    --

    2002

    4

    Sittingbourne Str

    14

    11

    14

    14

    15

    57

    68

    --

    2259

    5

    Istead & Ifield H

    16

    13

    11

    13

    14

    56

    67

    --

    2276

    6

    Sevenoaks AC

    17

    12

    7

    15

    10

    54

    61

    --

    2674

    7

    Maidstone H

    7

    14

    13

    12

    12

    51

    58

    8

    2611

    8

    New Eltham J

    11

    17

    12

    11

    7

    51

    58

    7

    2447

    9

    Deal Tri Club

    10

    6

    16

    6

    9

    41

    47

    --

    3243

    10

    Medway & Mstn AC

    8

    10

    8

    7

    13

    39

    46

    --

    3308

    11

    Dartford H

    2

    9

    9

    10

    11

    39

    41

    9

    3473

    12

    Paddock Wood AC

    15

    8

    3

    9

    6

    38

    41

    6

    3815

    13

    Swanley & Dist AC

    9

    7

    10

    8

    8

    35

    42

    --

    3527

    14

    Plumstead Rnnrs

    6

    5

    4

    5

    3

    20

    23

    --

    4645

    15

    Gravesend RR & AC

    4

    4

    6

    3

    5

    19

    22

    --

    5190

    16

    Thanet RR

    5

    2

    5

    2

    2

    14

    16

    --

    6664

    17

    Bromley Vets AC

    3

    3

    1

    4

    4

    14

    15

    --

    5880

    18

    Invicta EK AC

    1

    1

    2

    1

    1

    5

    6

    --

    9555

    Female Team Standings after 5 Races

    Rank

    Club

    Match

    Best 4

    Total

    TB

    Places

    1

    2

    3

    4

    5

    1

    Canterbury H

    16

    17

    18

    18

    18

    71

    87

    --

    143

    2

    Sevenoaks AC

    17

    18

    17

    15

    15

    67

    82

    --

    213

    3

    Maidstone H

    6

    16

    15

    16

    14

    61

    67

    --

    389

    4

    Larkfield AC

    14

    10

    13

    17

    16

    60

    70

    7

    343

    5

    Dartford RR

    11

    15

    16

    11

    17

    59

    70

    8

    332

    6

    Sittingbourne Str

    12

    14

    11

    14

    13

    53

    64

    --

    374

    7

    New Eltham J

    13

    13

    14

    13

    8

    53

    61

    --

    400

    8

    Paddock Wood AC

    18

    9

    6

    12

    11

    50

    56

    --

    440

    9

    Swanley & Dist AC

    15

    8

    10

    9

    10

    44

    52

    --

    435

    10

    Istead & Ifield H

    10

    11

    7

    7

    12

    40

    47

    --

    503

    11

    Deal Tri Club

    5

    7

    12

    10

    9

    38

    43

    --

    554

    12

    Medway & Mstn AC

    8

    12

    9

    3

    7

    36

    39

    --

    714

    13

    Thanet RR

    9

    3

    8

    5

    4

    26

    29

    --

    1030

    14

    Dartford H

    7

    5

    2

    8

    3

    23

    25

    7

    861

    15

    Plumstead Rnnrs

    4

    6

    4

    6

    5

    21

    25

    8

    820

    16

    Gravesend RR & AC

    3

    4

    5

    4

    6

    19

    22

    --

    1121

    17

    Bromley Vets AC

    2

    2

    1

    2

    2

    8

    9

    --

    1437

    18

    Invicta EK AC

    1

    1

    3

    1

    1

    6

    7

    --

    1685

    Male Team Standings after 5 Races

    Please note that the Male Team Standings do not have any championship status

    Rank

    Club

    Match

    Best 4

    Total

    TB

    Places

    1

    2

    3

    4

    5

    1

    Canterbury H

    17

    18

    18

    16

    18

    71

    87

    --

    1303

    2

    Dartford RR

    14

    16

    17

    18

    15

    66

    80

    --

    1462

    3

    Larkfield AC

    13

    15

    14

    17

    16

    62

    75

    --

    1659

    4

    Istead & Ifield H

    18

    13

    13

    15

    12

    59

    71

    --

    1773

    5

    Sittingbourne Str

    15

    10

    15

    13

    14

    57

    67

    --

    1885

    6

    Sevenoaks AC

    16

    12

    4

    14

    10

    52

    56

    7

    2461

    7

    New Eltham J

    11

    17

    11

    12

    7

    51

    58

    --

    2047

    8

    Dartford H

    2

    11

    10

    11

    17

    49

    51

    --

    2612

    9

    Maidstone H

    9

    14

    12

    10

    11

    47

    56

    8

    2222

    10

    Deal Tri Club

    10

    6

    16

    6

    9

    41

    47

    --

    2689

    11

    Medway & Mstn AC

    8

    9

    8

    8

    13

    38

    46

    --

    2594

    12

    Swanley & Dist AC

    6

    8

    9

    7

    8

    32

    38

    --

    3092

    13

    Paddock Wood AC

    12

    7

    3

    9

    4

    32

    35

    --

    3375

    14

    Plumstead Rnnrs

    7

    5

    6

    5

    3

    23

    26

    --

    3825

    15

    Gravesend RR & AC

    5

    4

    7

    3

    5

    21

    24

    --

    4069

    16

    Bromley Vets AC

    4

    3

    1

    4

    6

    17

    18

    --

    4443

    17

    Thanet RR

    3

    2

    5

    2

    2

    12

    14

    --

    5634

    18

    Invicta EK AC

    1

    1

    2

    1

    1

    5

    6

    --

    7870

     

    Parkrun at Whitstable - Saturday 22nd December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    53rd

    Keeley Phillips

    28:47

     

    72 Finishers

     

     

    Parkrun at Colwick - Saturday 15th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    71st

    Val Lindsey

    32:38

     

    112 Finishers

     

     

    Ashburnham Christmas Pudding Dash (4.5 miles XC) - Saturday 15th December

     

     

     Time

    81st

    Vanessa Hollamby

    38:19

     

    233 Finishers

     

     

    Kent Veterans Cross Country Champs. - Saturday 15th December

     Click here for full results

     

    W45 (4,800m) 

     

    2nd

    Tina Oldershaw

    20:19

     

     

     

     

    Sportshall at Ashford (inc. Kent Champs.) - Sunday 9th December

     Click here for full results

    On Sunday it was the Kent County Sportshall Athletics Championship held at the Stour Centre Ashford. Due to a broken heating system the hall was extremely cold, but despite this Paddock Wood A.C athletes won several medals. U/17 Mason Doylewon three events outright - the Standing Long Jump 2.72m, the Standing Triple Jump 8.40m and the 2 lap race (21.3s) then tied in the Vertical Jump for the Gold Medal with 68. In the same age group Joseph Holland was equal first in the speed Bounce with 75 bounces. He won Bronze in the 2 lap and 4 lap races but won Gold in the 6 lap. Georgia McCall won all three of her events - the Vertical Jump 53, the Standing Long Jump (2.13m) and the Speed Bounce 73. In the U/15 age groupLaura Wellbelove won the 6 lap race. Robert Latchford claimed a Bronze in the Standing Long Jump with 2.41m. U/13 Ruby Haig, in her first Sportshall competition, won a Silver Medal in the 6 lap race. Another first timer, Ella Burgess, came 6th in the Standing Long Jump with 1.89m. Paige Alford came 6th in the Speed Bounce with 73 bounces and 8th in the 4 lap race. Katherine Wilkin, who had missed out on the previous Sportshall competitions, ran the 2 lap race and did the Standing Long Jump 1.78m. In the U/13 Boys James O’Gorman won a Bronze medal in a very competitive speedbounce competition with 71 bounces and also jumped 1.89m in the Standing Long Jump. Richard Spencer jumped 10cm more 1.99m, in the Vertical Jump Richard scored 50 cm. In the U/11s Charlie Brownteamed up with Samantha Hockey, both doing the Speed Bounce and the Vertical Jump and Thomas Hendley and Henry Wysall did the Long Jump and Ball Throw. The team came 18th out of 34teams. Sophie Tallon joined Bexley A.C to make up a team.

    Janet Duffin

     

     U11 Team

     

    18th

    Paddock Wood AC

    (Henry Wysall, Thomas Hendley, Samantha Hockey, Charlie Brown)

     

     U13 Boys

     

    11th

    James O'Gorman

    22nd

    Richard Spencer

     U13 Girls

     

    11th

    Paige Alford

    17th

    Ella Burgess

    26th

    Ruby Haigh

    27th

    Kathryn Wilkin

     U15 Boys

     

    9th

    Robert Latchford

     U15 Girls

     

    18th

    Laura Wellbelove

     U17 Boys

     

    1st

    Mason Doyle

    4th

    Joe Holland

     U17 Girls

     

    2nd

    Georgia McCall

     

    Turkey Run - Sunday 9th December

    Click here for full results

     

     

     Chip Time

    Gun Time 

     

    22nd

    Andy Fletcher

    45:26

    45:27

    3rd M50

    24th

    Pete Buckingham

    45:44

    45:47

     

    92nd

    Fiona Buckingham

    52:02

    52:06

     

    155th

    Vanessa Hollamby

    55:41

    56:02

     

    202nd

    Alice Truett

    59:01

    59:24

     

    228th

    Lionel Stielow

    60:58

    61:25

     

    267th

    Dinah Truett

    65:10

    65:34

     

    299th

    Penny Roberts

    71:03

    71:26

    3rd W55

     

    Lionel has finished in all of the 20 Turkey Runs, the only runner to do so, well done Lionel

     

     

     

     

    332 Finishers

     

     

     

     

    Crowborough 10k - Sunday 2nd December

    Click here for full results

     

     

     

     

    22nd

    Tina Oldershaw

    39:28

    1st Woman & 1st W45

    48th

    Paul Barton

    42:22

    8th M40

    54th

    Richard Bidois

    42:43

    10th M40

    224th

    Vanessa Hollamby

    52:57

    10th W50

    254th

    Amanda Hanford

    54:31

     

    335th

    Lionel Stielow

    60:32

     

    358th

    Penny Roberts

    64:42

    3rd W65

    369th

    Denise Searle

    68:21

     

     

    386 Finishers

     

     

     

    Thanet Coastal 10 Miles - Sunday 2nd December

    Click here for full results

     

     

     

     

    20th

    Pete Buckingham

    67:37

    8th M40

    62nd

    Fiona Buckingham

    74:53

    7th W35

     

    274 Finishers

     

     

     

    Kent Cross Country League at Danson Park - Saturday 1st December

    Click here for full results

     

    U13 Boys 

     

     

    22nd

    Harry Young

    12:00

     

    31st

    Aaron Rowland

    12:58

     

    35th

    Jack McKnight

    13:30

     

     

    41 Finishers

     

     

     

    Senior & Masters Men

     

     

    25th

    Paul Hasler

    36:14

    1st M40

     

    173 Finishers

     

     

     

    Continue reading »

Comments are closed