August 2011 Consolidated Results

PWAC Club Champs. at Tonbridge – Monday 29th August 

Click here to see the full results

100m Male & Female all ages

Race 1 (w/s-3.8)

Kate Maryon  W40  15.80

Laura Wellbelove  U15G  16.62

Race 2 (w/s -3.2)

Gill Tree  W45  15.45

Race 3 (w/s -2.9)

Sam Creamer  U20M  13.33

Andrew Day  M35  13.49

Race 4 (w/s -2.3)

Mark Woods   M50  13.09

Katie White  U15G  13.59

200m Male & Female all ages

Race 2 (w/s -2.0)

Sarah Shepheard  U20W  29.98

Caroline Shepheard  U17W  32.48

Race 4 (w/s -1.8)

Mark Woods  M50  26.44

400m Male & Female

Race 1

Joseph Holland  U15B  58.35

Mark Woods  M50  59.26

Sarah Shepheard  U20W  65.28

800m Male & Female all ages

Race 1

Tina Oldershaw  W40  2:39.87

Olivia Linton  U15G  2:58.46

Race 2

Robert Leat  U20M  2:21.72

1500m Male & Female all ages

Race 1

Tina Oldershaw W40  5:05.42

Claire Day SW  5:22.33

Malcolm Martin  M50  5:45.72

Aaron Rowland  U13B  5:59.27

Race 2

Andrew Day  M35  4:48.10

Robert Leat  U20M  4:54.18

3000m Male & Female all ages

Tina Oldershaw  W40  10:29.32

Joseph Holland  U15B  11:53.89

100m Hurdles U17M, U20W, SW & VW (w/s -3.1)

Elizabeth Duffin  SW  22.24

1k Walk U11 Boys & Girls

Jake Wakeford  U11B  7:52.42

Zara Rowland   U11G  7:53.06

3k Walk Male & Female all ages

Angela Martin  W45  19:02.01

75m U11 Boys & Girls

Race 2 – (w/s -2.5)

Jake Wakeford  U11B  13.03

Harry Wakeford  U11B  14.70

Zara Rowland  U11G  14.72

Long Jump U11 Boys & Girls

Jake Wakeford  U11B  3.15

Zara Rowland  U11G  2.75

Harry Wakeford  U11B  2.29

Long Jump Male & Female all ages

Laura Wellbelove  U15G  2.75

Aaron Rowland  U13B  3.03

High Jump Female all ages

Kate Maryon  W40  1.25

Discus Female all ages

Kirsty Oldershaw  U13G  18.16

Elizabeth Duffin  SW  17.38

Javelin Male & Female all ages

Charlotte Wellbelove  U13G  11.77

Caroline Shepheard  U17W  20.17

Elizabeth Duffin  SW  23.89

Kate Maryon  W40  17.26

Robert Leat  U20M  20.64

Ian Stanford  M35  14.49

Andy Exall  M50  38.06

Michael Duffin  M60  23.55

Michael Duffin  M70  23.60

Hammer Male & Female all ages

Laura Wellbelove  U15G  15.73

Elizabeth Duffin  SW  20.85

Janet Duffin  W50  12.24

Ian Stanford  M35  16.81

Shot Putt Male & Female all ages

Kirsty Oldershaw  U13G  6.63

Janet Duffin  W65  4.56  PB

Ian Stanford  M35  5.82

 

Kings Head Canter 5k – Monday 29th August

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
 
26th
Alan Newman
19:45
3rd M55
77th
Sue James
22:45
2nd W60
137th
Vanessa Hollamby
25:30
PB
 
237 Finishers
 
 

 

Pilgrims Way Run – Sunday 28th August

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
 
8th
Maria Helsop
60:36
1st Woman
62nd
Lionel Stielow
76:12
 
 
139 Finishers
 
 

 

 Newick Will Page 10k – Sunday 28th August 

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
27th
Harry Abrahim
42:35
 
190 Finishers
 

 

 Bromley Parkrun – Saturday 27th August 

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
 
77th
Des White
23:14
3rd M55-59
90th
Alison White
23:57
1st W55-59
 
229 Finishers
 
 

 

  Southern Women’s League at Hastings – Saturday 20th August

A great turnout secured 4th place at the 4th Southern Women’s League Division 1 South match at Hastings the previous Saturday. Highlight of the day was a run by Tina Oldershaw in the 3000m. Tina, in her first track run of the season, put her superb road running experience to good use in the race. Tina won by nearly 32 seconds, lapping all but 2 of the other runners, her time of (10m 41.8s) just 1 sec off her PB. Shirley Exall clinched 1st place in the B string in (13m 24.6s), a PB. There was another double win in the 800m with Sarah Shepheard winning in (2m 35.2s) and Clare Day, in her debut for the club on the track, taking the 1st B slot in (2m 41s). Clare made it a double debut when she won the B 1500m (5m 31.3s) with Sarah taking 2nd place in the A race (5m 29.7s). Gill Tree ran a PB in the 100m (14.7s) finishing 3rd and came 3rd again in the 200m (30.5s). Shirley Exall ran the B 100m (17.2s), a PB, and the 400m A (83.4s). Elizabeth Duffin started the day off with a win in the Hammer 26.85m, with Sarah Shepheard coming 2nd B with 17.00m. Elizabeth could only claim 2nd in the Javelin 26.91m, she jumped 1.30m in the H/Jump, was 4th in the 100m Hurdles and 5thin the Discus. Caroline Shepheard won the B Javelin with a PB 20.97m. She also put a PB in the Shot 5.62m and came 3rd in the B 200m (31.4s). Lorraine Shepheard threw a PB in the Discus 13.61m, claimed another PB in the Shot 3.27m and covered the L/Jump and the 400m. Kirsty Oldershaw made her first appearance for the club in the U/13 Discus finishing 2nd with a throw of 18.68m. Jessica Cross won the B Discus with a PB throw of 13.52m, ran a massive PB in the 75m Hurdles coming 3rd (15.4s) 2 seconds faster than her previous run. Her third PB came in the L/Jump 3.66m. Olivia Linton ran a PB in the 100m (16.1s) and despite having some breathing difficulties finished 4th in the 800m (3m.06.8s). The Senior Women’s 4x100m relay team, Duffin, Tree, and the Shepheard sisters, finished 3rd (60.0s). The 4×400 team, Oldershaw, Sarah Shepheard, Tree and Day also finished 3rd (4m 51.6s). The final match of the season is at Wimbledon on Saturday 3rd September.

 

 Bromley Parkrun – Saturday 20th August 

Pos
Runner
Time
 
74th
Des White
23:19
3rd M55-59
86th
Alison White
24:05
1st W55-59
 
212 Finishers
 
 

 

 White Horse 5 Mile Cross Country, Holtye – Thursday 18th August

Pos
Runner
Time
49th
Vanessa Hollamby
47:02
 
83 Finishers
 

 

South Coast Run 1/2 Marathon – Sunday 14th August

Click here for the full results

Pos
Runner
Time
2nd
Paul Hasler
1:13:54
33rd
Harry Abrahim
1:31:45
 
192 Finishers
 

 

Rye Summer Classic Series 5k – Friday 12th August

Click here for the full results

Pos
Runner
Time
 
31st
Harry Abrahim
19:28
4th M45
38th
John Tolhurst
20:11
2nd M55
 
145 Finishers
 
 

 

Milland Valley Trail Race (Offroad 1/2 Marathon) – Sunday 7th August

Click here for the full results

Pos
Runner
Time
105th
Geoff Hurrell
1:52:26
 
340 Finishers
 

 

Masters Inter Area Track & Field Challenge Solihull – Sunday 7th August

Click here for the full results

 
W60 400m
 
 

2nd

Sue James

81:30

Representing SCVAC
 
W60 800m
 
 

3rd

Sue James

3:10:3

Representing SCVAC
 
Medley Relay
 
 

2nd

SCVAC

6:17.5

Sue James ran the 400m leg for SCVAC

 

Mid Kent 5 Miler – Sunday 7th August

Click here for the full results

Pos
Runner
Time
 
3rd
Paul Hasler
27:18
 
4th
Gareth Robb
27:26
 
19th
Andy Fletcher
31:08
 
21st
Andrew Day
31:35
PB
39th
Claire Day
33:39
3rd Woman    PB
51st
Wayne Apps
34:41
PB
52nd
Duncan Riordan
34:42
PB
56th
Rob Playfoot
35:15
PB
59th
Sarah Shepheard
35:33
1st Under 20    PB
83rd
Emma Hollands
38:07
 
89th
Lionel Stielow
38:39
 
126th
Vanessa Hollamby
42:00
 
129th
Annie Ross
42:19
 
155th
Paddy Heffernan
45:52
 
162nd
Penny Roberts
46:38
 
 
183 Finishers
 
 

 

Tonbridge Avril Bowring Memorial Open Meeting – Tuesday 2nd August

Click here for the full results

300m Male & Female U15B & U20W upwardsNo.ForenameSurnameAgeRacePositionTime

    
122GillTreeW451448.64
159MarkWoodsM502141.44
151AndrewDayM352242.62

1500m Male & Female all agesNo.ForenameSurnameAgeRacePositionTime

    
152ClaireDaySW145:29.88

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.