KFL Blean Woods – 25th february 2024

Full results can be found at – https://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=18534

Ov Pos 
Lg Pos 
Runner 
Time 
Rtg 
#
8
8
Harry Young
31:02:00
97.51
21
24
24
Matt Botten
33:12:00
91.81
12
29
29
Stephen McGlynn
33:23:00
90.04
6
31
31
James Ridger
33:36:00
89.32
60
34
34
Chris Reid
33:51:00
88.26
5
44
43
Steve Chivers
34:32:00
85.05
25
55
53
Michael Bishop
34:56:00
81.49
7
59
57
Matt Baker
35:07:00
80.07
5
66
4
Sarah Shepheard
35:58:00
98.04
36
72
68
Steve Mandaluff
36:21:00
76.16
6
81
73
Steve Wright
36:41:00
74.38
15
87
12
Lisa Reid
37:01:00
92.81
15
97
83
Rob Everitt
37:37:00
70.82
16
98
84
Michael Gibbs
37:37:00
70.46
25
100
15
Harriot Sinclair
37:45:00
90.85
14
121
103
Rob Eldred
39:05:00
63.7
4
123
105
David Sampson
39:15:00
62.99
46
125
106
Jonathan Alford-Smith
39:24:00
62.63
12
165
137
Bob Shewan
41:08:00
51.6
Debut
177
145
Robert Bowie
41:54:00
48.75
4
223
180
Sean McQuillan
43:56:00
36.3
11
242
192
Keith Saunders
44:47:00
32.03
16
335
96
Rachel Bremner
51:51:00
37.91
13
342
100
Rebecca Roberts
52:37:00
35.29
14

PWAC Press Report – 19th February 2024

Six Paddock Wood AC athletes competed in the South East Regional Sportshall Final at Burgess Hill on Sunday. Three U13 girls were in the team. Kelsie Allcorn won a silver medal coming 2nd in the St triple Jump with a jump of 6.56m. Kelsie also competed in the Obstacle relay race team who won the race.  Kathleen Knight Misson finished 5th in the shot 8.03m she also was part of the 4×1 lap relay team which came 2nd and the 4 x2 which the county won. Alathaea Jenkins just missed out on a medal in the speed bounce finishing 4th with 81 bounces, she was also in the wining Obstacle relay race team. The team came 1st and goes to the National final in Stoke on the 6th April.  In the U13 boys team Jonah Fernandes was part of the obstacle relay team and ran a non-scoring 1 lap race. The team came equal 1st and also goes to Stoke for the National final. U 15 boy William Hirst finished in 25th place out of 40 competitors. He did 81 bounces in the speed bounce, jumped 7.14m in the St Triple jump and ran the 4 lap race 51.2s. In the U11 Fun in athletics in the morning Elsie Jenner was in the Kent team that finished 3rd.  Elsie came 5th in the chest push with 6.75m and 5th in the St Long jump 2.05m.

At the Tunbridge Wells half marathon on Sunday male vet 40 Ian Sutherland was the clubs first athlete home in 01:28:33. Mat Botten was close behind in 01:29:17. Nicholas Denbow Vet 55 1:32:46. Paul Roberts male vet 40 01:36:02, John Tolhurst was first male Vet 70 across the line 01:42:43. Kim Stanley 5th male vet 65 01:47:17 and Richard Outten male vet 45 01:56.06.

Tunbridge Wells Half Marathon – 18th February 2024

Full results are available at: https://results.sporthive.com/events/7160968903555898624

Pos
Name
Chip Time
Age Group
Age-Grade (WMA 2015)
Standard
Comment
35
Adam Tibbals
1:22:02
M45
76.71%
Gold 3
104
Ian Sutherland
1:28:15
M45
72.31%
Gold 2
114
Matt Botten
1:29:06
MS
67.11%
Gold 1
156
Nicholas Denbow
1:32:40
M55
73.67%
Gold 2
203
Penny Pilbeam
1:35:33
F50
77.37%
Gold 3
3rd F50
207
Paul Roberts
1:35:49
M40
62.78%
Silver 3
255
Richard Craig-McFeely
1:38:06
M55
69.59%
Gold 1
341
John Tolhurst
1:42:30
M70
74.06%
Gold 2
1st M70
445
Kim Stanley
1:46:50
M65
68.43%
Gold 1
456
Sue Cooper
1:47:23
F40
61.93%
Silver 3
683
Richard Outten
1:55:42
M45
54.39%
Silver 1

Parkrun – 17th February 2024

Weekend’s Parkrun resultsEventGender rankOverall rankTimeAge Grade %Age Grade standard
Rebecca RobertsBedgebury Pinetum parkrun6617344:4936.52%Bronze 1
James RidgerBromley parkrun3317:0682.26%Platinum 1
Steve WrightBromley parkrun5517:2387.63%Platinum 2
Steve ChiversBromley parkrun101017:5079.53%Gold 3
Becky MorrishBromley parkrun12118:3880.50%Platinum 1
David SampsonBromley parkrun475520:1881.12%Platinum 1
Rowena MaitlandClapham Common parkrun38691238:0138.93%Bronze 1
David LawrenceKingdom parkrun5521:5968.76%Gold 1
Keith SaundersMaidstone parkrun414723:0169.08%Gold 1
Matt BottenMalling parkrun9919:3669.13%Gold 1
Sarah ShepheardMalling parkrun22321:2769.00%Gold 1
Robert BowieMalling parkrun262922:2167.04%Gold 1
Noel DavyMalling parkrun354023:0760.85%Silver 3
Darren HendleyMalling parkrun515623:5659.68%Silver 2
Carolyn ScottMalling parkrun6321334:1752.80%Silver 1
Mick BarstowSittingbourne parkrun131522:2472.84%Gold 2
Bob ShewanTonbridge parkrun363722:4169.51%Gold 1
Colin CastleTonbridge parkrun555924:0264.49%Silver 3
Emma PalmerTonbridge parkrun7628331:0552.65%Silver 1
Mary McQuillanTonbridge parkrun13940936:2152.64%Silver 1
Maggie HoadTonbridge parkrun17145417:2357.55%Silver 2
Andrew SaundersUniversity of Stirling parkrun3418:2671.52%Gold 2

Parkrun – 10th February 2024

Weekend’s Parkrun resultsEventGender rankOverall rankTimeAge Grade %Age Grade standard
Kady CartwrightBedgebury Pinetum parkrun12823:5763.88%Silver 3
James RidgerBromley parkrun5517:3180.30%Platinum 1
Stephen McGlynnBromley parkrun81018:0080.65%Platinum 1
Sarah ShepheardBromley parkrun31718:2080.73%Platinum 1
Steve ChiversBromley parkrun151818:2177.29%Gold 3
Luke BangerterBromley parkrun161918:2572.04%Gold 2
Becky MorrishBromley parkrun42218:5379.44%Gold 3
Michael BishopBromley parkrun222618:5971.38%Gold 2
Darren HendleyBromley parkrun293319:1973.94%Gold 2
John TolhurstBromley parkrun769122:0180.09%Platinum 1
Keith SaundersBromley parkrun11113723:1568.39%Gold 1
David LawrenceKingdom parkrun7722:2967.23%Gold 1
Bob ShewanKingdom parkrun182224:0865.33%Gold 1
Annie RossMaidstone parkrun7623631:4472.53%Gold 2
Harriot SinclairMalling parkrun11120:5386.67%Platinum 2
Matt BottenMalling parkrun111220:5464.83%Silver 3
Mick BarstowMalling parkrun262822:3472.30%Gold 2
Sean McquillanMalling parkrun353723:2770.86%Gold 2
Heidi EvansMalling parkrun34924:0965.15%Gold 1
Alan CastleMalling parkrun647425:4557.28%Silver 2
Gareth BrownMalling parkrun10414429:3350.71%Silver 1
Emma PalmerMalling parkrun4817931:0552.65%Silver 1
Mary McQuillanMalling parkrun10026736:1352.09%Silver 1
Paula BrownMalling parkrun14333148:0538.16%Bronze 1
Nicola PlaneMalling parkrun14833751:0935.39%Bronze 1
Sam EldredMote Park parkrun5520:0068.50%Gold 1
Rob EldredMote Park parkrun212222:3164.47%Silver 3
Lisa ReidShorne Woods parkrun1420:4071.77%Gold 2
Jonathan Alford-SmithShorne Woods parkrun6721:1161.61%Silver 3
Andrew SaundersUniversity of Stirling parkrun3318:4370.44%Gold 2

KFL Allhallows – 4th February 2024

Full Results: https://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=18533

Ov Pos 
Lg Pos 
Runner 
Time 
Rtg 
#
6
6
Harry Young
33:44:00
98.36
20
24
24
Steve Wright
36:10:00
92.46
14
31
31
Stephen McGlynn
36:40:00
90.16
5
33
33
Matt Botten
36:46:00
89.51
11
35
35
James Ridger
36:52:00
88.85
59
36
36
Steve Chivers
36:56:00
88.52
24
49
48
Matt Baker
37:45:00
84.59
4
53
51
Steve Mandaluff
38:01:00
83.61
5
55
3
Sarah Shepheard
38:09:00
98.6
35
56
53
Michael Bishop
38:15:00
82.95
6
65
59
Michael Gibbs
38:47:00
80.98
24
76
69
Chris Reid
39:55:00
77.7
4
78
71
Darren Hendley
40:09:00
77.05
3
80
73
Rob Everitt
40:19:00
76.39
15
106
12
Harriot Sinclair
42:01:00
92.31
13
115
14
Lisa Reid
42:36:00
90.91
14
116
102
David Sampson
42:37:00
66.89
45
136
120
Robert Bowie
43:38:00
60.98
3
163
141
Richard Outten
44:35:00
54.1
3
172
147
Colin Castle
44:58:00
52.13
10
211
177
Sean McQuillan
47:02:00
42.3
10
218
180
Paul Graves
47:28:00
41.31
26
241
46
Heidi Evans
48:25:00
68.53
8
307
68
Janice Lee
52:40:00
53.15
5
346
84
Rachel Bremner
55:09:00
41.96
12