Larkfield 10k – 15th September 2019

Full results are available at: http://www.chiptiminguk.co.uk/larkfield-10k

Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
70 41:05 40:49 Nicholas Denbow M50 76.15 Gold 3
119 45:01 44:53 Steve Wright M50 66.95 Gold 1
152 47:16 46:49 Kim Stanley M60 71.38 Gold 2
174 48:31 48:18 John Tolhurst M60 71.19 Gold 2
178 48:42 48:28 Duncan Riordan M60 67.68 Gold 1
191 49:03 48:23 Sam Harker M40 61.56 Silver 3
224 51:17 50:55 Kate Cole F35 63.14 Silver 3
309 56:40 55:56 John Markham M50 54.17 Silver 1
01:02:32 Joanne Paine 50.08 Silver 1
430 01:08:53 01:07:39 Helen Davis F35 45.90 Bronze 3

Rye 5k 6th September 2019

Full results are available at:

Pos Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
13 18:07 Wayne Balmer M40 76.17 Gold 3 1st M40
39 21:40 Phil Northfield 67.54 Gold 1
91 30:44 Duncan Riordan M60 51.95 Silver 1 st M60

 

PWAC Summer 2019 Handicap – Event 7

Monday 19th August was the 7th and final 5k handicap event bringing the season to an end for 2019.  With 8 athletes taking part it was going to be a race to the line for the final standings.

Once again all the athletes managed to be on the track at the same time for the final 400m sprint finish, with just 1m 36s between them all.  First across the line with only 7 secs to spare was Noel Davy (22:34) who’s come on leaps and bounds with his improved strength and endurance over the last few weeks.  Well done Noel.  Closely followed in 2nd was the forever smiling Gareth Johnson (24:09) and very closely followed with 2 secs between them, Trevor Crysell (23:09) and Richard Harris (28:20).  The remainder of the field were not far behind with Richard Elliott finishing 5th(27:41), Phil Northfield 6th (22:05), Jeanette Elliott 7th(34:47) and Diana Tilston 8th (29:59) again, completing with a strong finish under 30 mins.

To conclude the series we had 24 athletes take part, including our club Chairman, with only Richard Elliott and Diana Tilston completing all 7 events.  Jeanette managed 6 events, Phil Northfield and Noel Davy completing 5 and everyone else completing 3 or less.  Thank you to everyone who took part and supported.

The results of this seasons league go to:

Males

1st Noel Davy (34 points)

2nd Richard Elliott (31 points)

3rd Phil Northfield (25 points)

Females

1st Jeanette Elliott (26 points)

2nd Diana Tilston (24 points)

3rd Sue Chivers/Mandy Barker (17 points)

Congratulations!

Eridge Park 10 – 1st September 2019

Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/Eridge10/2019

Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
6 01:11:45 01:11:45 Adam Tibbals M40 64.74 Silver 3 3rd M40
17 01:18:31 01:18:31 Michael Gibbs M40 56.15 Silver 2
25 01:20:48 01:20:48 Ian Sutherland M40 58.44 Silver 2
34 01:22:18 01:22:18 Nicholas Denbow M50 61.95 Silver 3 3rd M50
119 01:36:25 01:36:25 Caroline Richards F55 64.36 Silver 3 1st F55
152 01:40:56 01:40:56 Sam Harker M40 48.37 Bronze 3
264 01:57:39 01:57:39 Melissa Ferns F45 49.48 Bronze 3
271 01:58:29 01:58:29 Julit Harker F45 45.74 Bronze 3

Weald St Georges 10k – 1st September 2019

Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-weald-10k/2019

Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
7 00:40:20 00:40:17 Robert Everitt M40 72.16 Gold 2 3rd M40
15 00:42:02 00:41:56 Daniel Grimwood M40 67.65 Gold 1
56 00:48:39 00:48:39 John Tilston M40 58.79 Silver 2
65 00:49:26 00:49:17 Stephen Large M40 60.43 Silver 3
133 00:55:52 00:55:30 Lorraine Shepheard F55 66.49 Gold 1
161 00:58:07 00:57:59 Natasha Wild F45 55.96 Silver 2
162 00:58:07 00:57:59 Mark Wild M40 50.96 Silver
191 00:59:57 00:59:48 Ron Carr M60 59.20 Silver 2
233 01:04:51 01:04:40 Annie Ross F65 67.29 Gold 1 1st F65
241 01:06:04 01:05:37 Richard Elliott M60 52.40  Silver 1
242 01:06:17 01:06:17 Diana Tilston F35 48.50 Bronze 3
255 01:09:09 01:08:39 Amber Coulstock F 44.19 Bronze 2
256 01:09:10 01:08:40 Kelly Large F35 46.43 Bronze 3
291 01:15:13 01:14:44 Jeanette Elliott F35 55.00 Silver 2