Rye 5k 6th September 2019

Full results are available at:

Pos
Chip Time
Name
Age Group
Age-Grade (WMA 2015)
Standard
Comment
13
18:07
Wayne Balmer
M40
76.17
Gold 3
1st M40
39
21:40
Phil Northfield
67.54
Gold 1
91
30:44
Duncan Riordan
M60
51.95
Silver 1
st M60

 

PWAC Summer 2019 Handicap – Event 7

Monday 19th August was the 7th and final 5k handicap event bringing the season to an end for 2019.  With 8 athletes taking part it was going to be a race to the line for the final standings.

Once again all the athletes managed to be on the track at the same time for the final 400m sprint finish, with just 1m 36s between them all.  First across the line with only 7 secs to spare was Noel Davy (22:34) who’s come on leaps and bounds with his improved strength and endurance over the last few weeks.  Well done Noel.  Closely followed in 2nd was the forever smiling Gareth Johnson (24:09) and very closely followed with 2 secs between them, Trevor Crysell (23:09) and Richard Harris (28:20).  The remainder of the field were not far behind with Richard Elliott finishing 5th(27:41), Phil Northfield 6th (22:05), Jeanette Elliott 7th(34:47) and Diana Tilston 8th (29:59) again, completing with a strong finish under 30 mins.

To conclude the series we had 24 athletes take part, including our club Chairman, with only Richard Elliott and Diana Tilston completing all 7 events.  Jeanette managed 6 events, Phil Northfield and Noel Davy completing 5 and everyone else completing 3 or less.  Thank you to everyone who took part and supported.

The results of this seasons league go to:

Males

1st Noel Davy (34 points)

2nd Richard Elliott (31 points)

3rd Phil Northfield (25 points)

Females

1st Jeanette Elliott (26 points)

2nd Diana Tilston (24 points)

3rd Sue Chivers/Mandy Barker (17 points)

Congratulations!

Eridge Park 10 – 1st September 2019

Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/Eridge10/2019

Pos
Time
Chip Time
Name
Age Group
Age-Grade (WMA 2015)
Standard
Comment
6
01:11:45
01:11:45
Adam Tibbals
M40
64.74
Silver 3
3rd M40
17
01:18:31
01:18:31
Michael Gibbs
M40
56.15
Silver 2
25
01:20:48
01:20:48
Ian Sutherland
M40
58.44
Silver 2
34
01:22:18
01:22:18
Nicholas Denbow
M50
61.95
Silver 3
3rd M50
119
01:36:25
01:36:25
Caroline Richards
F55
64.36
Silver 3
1st F55
152
01:40:56
01:40:56
Sam Harker
M40
48.37
Bronze 3
264
01:57:39
01:57:39
Melissa Ferns
F45
49.48
Bronze 3
271
01:58:29
01:58:29
Julit Harker
F45
45.74
Bronze 3

Weald St Georges 10k – 1st September 2019

Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-weald-10k/2019

Pos
Time
Chip Time
Name
Age Group
Age-Grade (WMA 2015)
Standard
Comment
7
00:40:20
00:40:17
Robert Everitt
M40
72.16
Gold 2
3rd M40
15
00:42:02
00:41:56
Daniel Grimwood
M40
67.65
Gold 1
56
00:48:39
00:48:39
John Tilston
M40
58.79
Silver 2
65
00:49:26
00:49:17
Stephen Large
M40
60.43
Silver 3
133
00:55:52
00:55:30
Lorraine Shepheard
F55
66.49
Gold 1
161
00:58:07
00:57:59
Natasha Wild
F45
55.96
Silver 2
162
00:58:07
00:57:59
Mark Wild
M40
50.96
Silver
191
00:59:57
00:59:48
Ron Carr
M60
59.20
Silver 2
233
01:04:51
01:04:40
Annie Ross
F65
67.29
Gold 1
1st F65
241
01:06:04
01:05:37
Richard Elliott
M60
52.40
 Silver 1
242
01:06:17
01:06:17
Diana Tilston
F35
48.50
Bronze 3
255
01:09:09
01:08:39
Amber Coulstock
F
44.19
Bronze 2
256
01:09:10
01:08:40
Kelly Large
F35
46.43
Bronze 3
291
01:15:13
01:14:44
Jeanette Elliott
F35
55.00
Silver 2

Paddock Wood STARTRACK 2019

Click a photo to open the full set of photos in a separate window.

East Peckham 10k – 4th August 2019

Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-east-peckham-10k/2019

Pos
Time
Chip Time
Name
Age Group
Age-Grade (WMA 2015)
Standard
Comment
10
0:37:24
0:37:21
Robert Everitt
MV45
77.82
Gold 3
3rd M45
11
0:37:23
Adam Tibbals
75.88
Gold 3
18
0:39:28
0:39:26
Steve Chivers
MV40
70.84
Gold 2
23
0:40:50
0:40:47
David Sampson
MV55
79.69
Gold 3
1st M55
43
0:45:58
0:45:55
Kate Cole
FV40
70.02
Gold 2
3rd F40
58
0:47:51
0:47:47
Nicholas Brown
MV50
62.33
Silver 3
60
0:47:59
0:47:55
John Tolhurst
MV65
71.76
Gold 2
1st M65
67
0:48:40
0:48:36
Lynsey Ritchie
FV40
64.68
Silver 3
71
0:48:59
0:48:53
Paul Graves
MV50
63.04
Silver 3
79
0:49:34
0:49:22
Noel Davy
M
55.74
Silver 2
82
0:50:22
0:50:18
Shirley Exall
FV50
68.12
Gold 1
2nd F50
91
0:51:13
0:51:03
Stephen Large
MV45
57.88
Silver 2
117
0:53:28
0:53:23
Fiona Townend
FV45
62.72
Silver 3
122
0:54:40
0:54:26
Lorraine Shepheard
FV55
67.79
Gold 1
2nd F55
0:54:29
Janine Brown
56.71
Silver 2
0:56:18
James Hoad
55.00
Silver 2
142
0:56:43
0:56:29
Melissa Ferns
FV50
62.14
Silver 3
164
0:58:59
0:58:40
Natasha Wild
FV45
55.31
Silver 2
166
0:59:25
0:59:12
Susan Chivers
FV60
67.19
Gold 1
2nd F60
1:08:16
Kelly Hoad
46.70
Bronze 3
180
1:02:02
1:01:42
Richard Elliott
MV60
55.19
Silver 2
222
1:14:16
1:13:57
Jeanette Elliott
FV60
55.58
Silver 2