December 2013 Consolidated Results

Kent Fitness League Cross Country at Avery Hill Park – Sunday 29th December

Click here for full results

Individual Results

Pos

Lg Pos

Runner

Age

Time

4

3

James Ridger

34

30:03:00

33

32

Martin Taylor

43

32:56:00

44

40

Peter Buckingham

45

33:19:00

93

84

Nicholas Brown

44

35:33:00

109

98

Paul Barton

46

36:09:00

110

99

Richard Bidois

47

36:11:00

132

118

Mark Wild

43

36:47:00

150

132

Alan Newman

60

37:16:00

183

19

Joanna Barton

36

38:20:00

186

163

John Tilston

38

38:27:00

212

186

Ben Johnson

32

39:24:00

231

197

Tim Veysey-Smith

53

40:08:00

248

33

Fiona Buckingham

45

40:45:00

256

34

Anna Robinson

26

41:00:00

295

235

Lionel Stielow

65

42:44:00

300

57

Eileen Hudson

47

43:05:00

320

67

Amanda Hanford

46

44:08:00

355

84

Annie Ross

62

46:20:00

388

97

Sue Chivers

55

52:03:00

392

101

Lorna Goldup

40

52:48:00

404

107

Stella Beard

40

54:11:00

405

108

Claire Brown

43

54:12:00

 

 

417 Finishers

 

 

Combined Team Results

Pos

Club

M

F

Total

Scrs

Last

1

Dartford H

135

39

174

10

240

2

Sevenoaks AC

206

46

252

10

229

3

New Eltham J

335

32

367

10

179

4

Petts Wood Runners

335

56

391

10

213

5

Canterbury H

396

32

428

10

173

6

Dartford RR

387

63

450

10

276

7

Istead & Ifield H

378

80

458

10

265

8

Sittingbourne Str

415

84

499

10

257

9

Paddock Wood AC

488

86

574

10

256

10

Maidstone H

695

66

761

10

242

11

Bromley Vets AC

708

155

863

10

333

12

Larkfield AC

713

271

984

8

325

13

Plumstead Rnnrs

926

120

1046

10

347

14

Medway & Mstn AC

816

351

1167

7

339

15

Swanley & Dist AC

940

242

1182

9

363

16

Deal Tri Club

1287

68

1355

8

280

17

Thanet RR

1033

323

1356

10

417

18

Gravesend RR & AC

1118

280

1398

9

411

Female Team Results

Pos

Club

fv35

f

f

Total

1

Canterbury H

13

4

15

32

2

New Eltham J

3

12

17

32

3

Dartford H

31

2

6

39

4

Sevenoaks AC

8

10

28

46

5

Petts Wood Runners

22

16

18

56

6

Dartford RR

7

11

45

63

7

Maidstone H

9

25

32

66

8

Deal Tri Club

1

23

44

68

9

Istead & Ifield H

5

36

39

80

10

Sittingbourne Str

20

29

35

84

11

Paddock Wood AC

19

33

34

86

12

Plumstead Rnnrs

26

14

80

120

13

Bromley Vets AC

24

58

73

155

14

Swanley & Dist AC

38

87

117

242

15

Larkfield AC

117

37

117

271

16

Gravesend RR & AC

111

52

117

280

17

Thanet RR

103

104

116

323

18

Medway & Mstn AC

117

117

117

351

Male Team Results

Pos

Club

mv50

mv40

m

m

m

m

m

Total

1

Dartford H

58

28

4

8

9

13

15

135

2

Sevenoaks AC

80

2

7

19

23

36

39

206

3

Petts Wood Runners

64

65

21

25

33

51

76

335

4

New Eltham J

31

22

1

26

70

92

93

335

5

Istead & Ifield H

41

17

5

10

34

122

149

378

6

Dartford RR

73

24

12

52

71

72

83

387

7

Canterbury H

66

67

14

35

53

79

82

396

8

Sittingbourne Str

90

75

11

38

48

68

85

415

9

Paddock Wood AC

132

32

3

40

84

98

99

488

10

Maidstone H

106

47

54

108

113

128

139

695

11

Bromley Vets AC

94

6

29

103

135

161

180

708

12

Larkfield AC

248

114

16

20

74

101

140

713

13

Medway & Mstn AC

43

77

59

87

91

204

255

816

14

Plumstead Rnnrs

120

62

95

124

148

153

224

926

15

Swanley & Dist AC

165

56

86

145

146

170

172

940

16

Thanet RR

209

60

61

126

159

205

213

1033

17

Gravesend RR & AC

69

37

133

185

189

221

284

1118

18

Deal Tri Club

57

78

127

220

227

289

289

1287

 

Parkrun at Bushy Park – Saturday 28th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

577th

Julie Preston

29:59

 

746 Finishers

 

 

Parkrun at Kawana, Australia – Wednesday 25th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

1st

Colin Tricker

17:44

 

60th

Lori Tricker

29:53

 

 

103 Finishers

 

 

 

Parkrun at Kawana, Australia – Saturday 21st December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

7th

Colin Tricker

17:37

 

162nd

Lori Tricker

30:45

 

 

261 Finishers

 

 

 

Parkrun at Longrun Meadow, Taunton – Saturday 21st December 

Click here for full results

Pos

Runner

Time

15th

Stuart Cawse

21:19

 

117 Finishers

 

 

Parkrun at Tonbridge – Saturday 21st December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

8th

Maria Heslop

17:32

1st Woman & 1st W45

10th

Pete Buckingham

19:29

2nd M45

29th

Fiona Buckingham

23:31

5th Woman & 3rd W45

39th

Richard Harris

24:52

1st M65

45th

Lionel Stielow

25:28

2nd M65

71st

Stella Beard

29:23

 

72nd

Sue Chivers

29:32

1st W55

 

120 Finishers

 

 

 

Reigate Holly Run Open XC (inc. SCVAC Champs.) – Sunday 15th December

Click here for full results

 

Men 6 miles

 

 

36th

Alan Newman

42:26

SCVAC M60 Gold

 

82 Finishers

 

 

 

Women 3.6 miles

 

 

17th

Sue James

31:08

SCVAC W60 Gold

 

38 Finishers

 

 

 

Rotten day (wet and windy) and Alan took a tumble on a treacherous descent know as “breakneck hill” for good reason! Damage limited to a sprained thumb and bruised ego.

 

 

 

Parkrun at Bushy Park – Saturday 14th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

584th

Julie Preston

28:33

 

791 Finishers

 

 

Parkrun at Tonbridge – Saturday 14th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

2nd

Andrew Day

18:39

1st M40

6th

Pete Buckingham

19:27

1st M45

17th

John Tolhurst

21:26

1st M55

23rd

Harry Abrahim

21:40

2nd M45

43rd

Fiona Buckingham

23:16

4th Woman & 1st W45

59th

Richard Harris

25:13

1st M65

67th

James Hoad

25:54

 

76th

Lionel Stielow

26:53

2nd M65

87th

Sue Chivers

28:32

1st W55

97th

Lorna Goldup

29:36

 

103rd

Stella Beard

29:49

 

104th

Keeley Hoad

30:13

 

108th

Richard Elliott

30:50

 

120th

Beverley Emmerson

32:08

 

 

140 Finishers

 

 

 

 Sportshall at Ashford (inc. Kent Champs.) – Sunday 8th December

Click here for the full results

On Sunday 8th December junior athletes from the club travelled to The Stour Centre Ashford for the Kent County Sportshall Championships meeting.

The club had 2 U/11 teams and U/13 James O’Gorman and Samantha Hockey and U/15 Mia Morgan. James O’Gorman won 3 medals; he won Sliver in the Vertical Jump with 48cm, Bronze in the Standing Long Jump 2.24m, and Silver in the Shot.Samantha Hockey just missed out on a medal in the Speedbounce with 72 bounces. Sam ran the 4lap race keeping up with girls double her size and possibly a year older. Mia Morgan came 2nd in the 6 lap race earning her a Silver medal.

Unfortunately 2 members of the teams were unable to come at the last minute, so the teams had to be hurriedly revamped. Team 1 consisted of Holly Tapp who teamed up with Alfie Morgan who was competing for the first time. Aiden Johnsonpartnered Liam Simms. In Team 2 Joseph Shepheard joined Mathew Johnson and first timer Alistair Dow teamed up with Jack Holly also competing for the first time.Alfie Morgan’s best event was the Vertical jump with 42cm Holly Tapp did 37cm.Liam did well in the Speedbounce with 42 bounces and Aiden did 40. In team 2Joseph Shepheard jumped 1.44m in the Standing Long Jump with Mathew Johnson 1.43m. Jack Holly and Alistair Dow did the speedbounce 34 and 33 respectively. Team 1 finished 23rd out of 42 teams and Paddock Wood 2 came 34th.

The next meeting is on the 26th January 2014 at Ashford again.

Janet Duffin

 

Maidstone Harriers 21st Turkey Run – Sunday 8th December

Click here for the full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

12th

Martin Taylor

42:35

42:36

5th M40

22nd

Paul Barton

44:12

44:14

 

52nd

Wayne Apps

48:24

48:28

 

54th

Harry Abrahim

48:36

48:37

 

56th

Joanna Barton

48:40

48:43

3rd Woman & 1st W35

152nd

Vanessa Hollamby

56:14

56:28

 

160th

Lionel Stielow

56:51

56:55

 

331st

Margaret Poole

1:20:17

1:20:48

 

 

360 Finishers

 

 

 

 

Kent Masters Cross Country Champs. at Danson Park – Saturday 7th December

Click here for the full results

 

Men 40-49

 

26th

Andrew Day

39:36

38th

Richard Bidois

41:59

 

58 Finishers

 

 

Men 60-69

 

4th

Alan Newman

20:15

 

42 Finishers

 

 

Women 35-44

 

33rd

Stella Beard

29:38

 

33 Finishers

 

 

Women 45-54

 

1st

Maria Heslop

18:33

2nd

Tina Oldershaw

19:11

7th

Shirley Exall

22:15

23rd

Eileen Hudson

24:14

40th

Jackie Riggs

29:20

 

42 Finishers

 

 

PWAC (Maria, Tina & Shirley) were 1st W45-54 team

 

 

Women 55-64

 

4th

Sue James

24:09

11th

Annie Ross

26:56

 

16 Finishers

 

 

 Parkrun at Maidstone – Saturday 7th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

38th

Matthew Exall

24:05

4th JM14

 

123 Finishers

 

 

 

Parkrun at Tonbridge – Saturday 7th December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

8th

Pete Buckingham

19:37

3rd M45

28th

Andy Exall

22:06

4th M50

30th

Harry Abrahim

22:18

 

39th

Fiona Buckingham

23:18

4th Woman & 1st W45

61st

Lionel Stielow

25:31

1st M65

93rd

Sue Chivers

29:14

2nd W55

129th

Penny Roberts

33:17

1st W65

 

173 Finishers

 

 

 

Crowborough 10k – Sunday 1st December

Click here for full results

 

Runner

Time

 

14th

Maria Heslop

38:32

2nd Woman & 1st W35

18th

Tina Oldershaw

39:01

3rd Woman & 1st W45

68th

Richard Bidois

43:25

 

93rd

John Tilston

44:49

 

94th

Elise Rendall

44:50

3rd W35

237th

Lionel Stielow

53:26

 

252nd

Vanessa Hollamby

54:35

 

276th

Amanda Hanford`

57:03

 

 

366 Finishers

 

 

 

PWAC (Maria, Tina & Elise) were 1st Woman’s team

 

 

 

Brett Ashford Half Marathon – Sunday 1st December

Click here for full results

Pos

Runner

Time

102nd

Eileen Hudson

1:54:15

234th

Chuck Wan

2:07:25

 

354 Finishers

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.