January 2009 Consolidated Results

Canterbury 10 Miles – Sunday 25th January

Click here to see the full set of results

  Runner    
25th Tina Oldershaw 63.04 4th Woman and 2nd W35
155th Harry Abrahim 74.22  
705th Margaret Poole 107.42  
723rd Jim Taylor 111.51  
  745 Finishers    

 

2009 Kent Grand Prix after 1 (Dartford 10) of the planned 10 races

Click here to see the full set of results

 

Sportshall at Sittingbourne – Sunday 18th January  

Click here to see all the results

Under 11 Teams

 

 Points

10th Paddock Wood 1 68
15th Paddock Wood 2 46
     
Under 13 Girls    
3rd Rachel Laqeratabua 561
11th Caroline Shepheard 458
     
Under 17 Girls    
1st Sarah Shepheard 534

 

Dartford 10 Miles – Sunday18th January

Click here to see the full set of results

  Runner    
26th Tina Oldershaw 63.23 2nd Woman and 1st W35
49th Pete Buckingham 65.20  
76th Mike Walter 67.47  
87th Andy Fletcher 68.49 4th M50
101st Rob Rowland 69.40  
191st John Tolhurst 73.38  
199th Rob Weighell 74.07  
213th Terry Raveh 74.45  
249th Fiona Buckingham 76.04  
273rd Lionel Stielow 77.05  
502nd Mel King 85.34  
556th Emma Hollands 87.44  
586th Dinah Truett 89.08  
592nd Mark Rich 89.34  
636th Vanessa Hollamby 91.59 PB
641st Miriam Dorrity 92.25  
702nd Penny Roberts 96.21  
819th Margaret Poole 110.50  
836th Jim Taylor 113.59  
  865 Finishers    

 

 KFL Cross Country at Minnis Bay – Sunday 11th January

Click here to read Richard Elliott’s race report

Click here to access the official KFL webpages on Canterbury Harriers website

Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTimeJames RidgerStephen RobertsPeter BuckinghamGary GloverMike WalterLaura BurtonRichard BidoisRobert WeighellLionel StielowFiona BuckinghamKady CartwrightMelanie KingPenny RobertsJim Taylor

3 3 29 34:55:00
6 5 45 35:46:00
26 24 40 38:26:00
31 29 47 38:49:00
46 41 30 40:34:00
48 4 25 40:38:00
62 52 42 41:23:00
104 83 50 43:41:00
123 100 60 44:33:00
143 22 41 45:41:00
191 38 25 48:57:00
194 40 45 49:01:00
270 79 61 56:57:00
293 193 61 01:08:49

 

Combined Team Result

Pos Club M F Total Scrs Last
1 Larkfield AC 125 43 168 10 146
2 Canterbury H 246 23 269 10 89
3 Paddock Wood AC 237 64 301 10 191
4 Sittingbourne Str 284 53 337 10 173
5 Swanley & Dist AC 341 87 428 10 184
6 New Eltham J 346 97 443 10 232
7 Dartford RR 409 53 462 10 179
8 Sevenoaks AC 420 45 465 10 183
9 Maidstone H 567 51 618 10 198
10 Gravesend RR & AC 642 90 732 10 216
11 Dartford H 763 76 839 8 211
12 Istead & Ifield H 597 279 876 7 182
13 Thanet RR 748 157 905 10 249
14 Medway & Mstn AC 672 246 918 8 246
15 Invicta EK AC 774 214 988 6 186
16 Plumstead Rnnrs 869 194 1063 9 291
17 Bromley Vets AC 862 233 1095 8 295

Female Team Result

Pos Club fv35 f f Total
1 Canterbury H 7 3 13 23
2 Larkfield AC 12 8 23 43
3 Sevenoaks AC 5 19 21 45
4 Maidstone H 11 16 24 51
5 Sittingbourne Str 30 6 17 53
6 Dartford RR 10 9 34 53
7 Paddock Wood AC 22 4 38 64
8 Dartford H 2 27 47 76
9 Swanley & Dist AC 20 32 35 87
10 Gravesend RR & AC 1 39 50 90
11 New Eltham J 14 29 54 97
12 Thanet RR 45 49 63 157
13 Plumstead Rnnrs 93 31 70 194
14 Invicta EK AC 28 93 93 214
15 Bromley Vets AC 48 92 93 233
16 Medway & Mstn AC 60 93 93 246
17 Istead & Ifield H 93 93 93 279

Male Team Result

Pos Club mv50 mv40 m m m m m Total
1 Larkfield AC 55 2 6 8 16 17 21 125
2 Paddock Wood AC 83 5 3 24 29 41 52 237
3 Canterbury H 34 11 10 28 40 54 69 246
4 Sittingbourne Str 45 22 23 36 37 60 61 284
5 Swanley & Dist AC 65 39 1 9 49 87 91 341
6 New Eltham J 46 35 12 51 59 70 73 346
7 Dartford RR 32 68 31 47 57 80 94 409
8 Sevenoaks AC 43 15 4 66 72 78 142 420
9 Maidstone H 44 63 62 71 77 99 151 567
10 Istead & Ifield H 109 13 30 48 122 134 141 597
11 Gravesend RR & AC 110 18 42 53 126 136 157 642
12 Medway & Mstn AC 64 75 7 97 111 149 169 672
13 Thanet RR 148 33 19 117 135 144 152 748
14 Dartford H 156 86 20 26 85 195 195 763
15 Invicta EK AC 14 50 38 139 143 195 195 774
16 Bromley Vets AC 88 79 102 104 133 161 195 862
17 Plumstead Rnnrs 119 58 81 105 158 162 186 869

 

Combined Team Standings after 6 events

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3 4 5 6
1 Larkfield AC 17 17 17 17 16 17 101 1367
2 Paddock Wood AC 16 15 16 16 17 15 95 1699
3 Canterbury H 9 16 15 14 10 16 80 2246
4 Sittingbourne Str 12 11 12 13 14 14 76 2358
5 Dartford RR 15 10 14 12 13 11 75 2494
6 Sevenoaks AC 13 13 13 15 9 10 73 2494
7 Istead & Ifield H 10 14 11 10 15 6 66 3008
8 Medway & Mstn AC 14 8 9 8 12 4 55 10 3544
9 New Eltham J 7 7 7 11 11 12 55 8 3471
10 Maidstone H 8 12 10 6 4 9 49 3776
11 Swanley & Dist AC 3 6 5 9 7 13 43 4376
12 Dartford H 11 5 6 5 8 7 42 4399
13 Invicta EK AC 6 9 8 1 6 3 33 4703
14 Gravesend RR & AC 4 4 4 7 5 8 32 5145
15 Bromley Vets AC 5 2 3 3 3 1 17 6064
16 Thanet RR 1 3 2 2 1 5 14 6958
17 Plumstead Rnnrs 2 1 1 4 2 2 12 7121

Female Team Standings after 6 events

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3 4 5 6
1 Canterbury H 10 16 16 17 17 17 93 234
2 Larkfield AC 17 17 13 11 11 16 85 302
3 Paddock Wood AC 13 13 15 14 16 11 82 9 307
4 Dartford H 16 15 10 16 15 10 82 9 316
5 Sevenoaks AC 14 10 14 15 12 15 80 349
6 Sittingbourne Str 15 11 6 13 13 13 71 372
7 Dartford RR 11 14 12 12 9 12 70 381
8 Maidstone H 5 12 17 4 2 14 54 664
9 Swanley & Dist AC 12 9 5 8 10 9 53 559
10 New Eltham J 9 7 4 10 8 7 45 9 612
11 Gravesend RR & AC 7 8 8 7 7 8 45 9 612
12 Istead & Ifield H 3 5 11 9 14 1 43 770
13 Bromley Vets AC 8 6 7 6 5 3 35 860
14 Invicta EK AC 2 4 9 1 6 4 26 994
15 Medway & Mstn AC 6 3 2 2 4 2 19 10 1123
16 Plumstead Rnnrs 4 1 1 5 3 5 19 8 1159
17 Thanet RR 1 2 3 3 1 6 16 1187

Male Team Standings after 6 events

Please note that the Male Team Standings do not have any championship status

Rank Club Match Total TB Places
1 2 3 4 5 6
1 Larkfield AC 17 17 17 17 17 17 102 1065
2 Paddock Wood AC 16 16 16 16 15 16 95 1392
3 Sittingbourne Str 12 10 15 14 13 14 78 1986
4 Canterbury H 10 14 14 13 9 15 75 2012
5 Sevenoaks AC 13 13 12 15 10 10 73 2145
6 Dartford RR 14 9 13 12 12 11 71 2113
7 Istead & Ifield H 11 15 11 10 14 8 69 2238
8 Medway & Mstn AC 15 8 10 9 16 6 64 2421
9 New Eltham J 7 7 7 11 11 12 55 2859
10 Maidstone H 8 12 9 7 6 9 51 3112
11 Swanley & Dist AC 3 6 5 8 7 13 42 3817
12 Invicta EK AC 6 11 8 2 5 3 35 3709
13 Dartford H 9 3 6 4 8 4 34 4083
14 Gravesend RR & AC 4 4 4 6 4 7 29 4533
15 Thanet RR 2 5 2 3 1 5 18 5771
16 Bromley Vets AC 5 2 3 1 3 2 16 5204
17 Plumstead Rnnrs 1 1 1 5 2 1 11 5962

Womens Individual Results after 6 events

Laura Burton Victoria MacGregor Fiona Buckingham Melanie King Kady Cartwright Annie Ross Penny Roberts Vanessa Hollamby Sue James Gill Tree Miriam Dorrity Valerie Lindsey 

Pos   Runner   Age   Rating    
3 25 99  
12 24 89.1  
24 40 73.3  
37 45 54.5  
39 25 64.4  
49 57 43.6  
65 61 24.8  
The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.
They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.
90 47 39.6  
109 57 65.3  
159 45 —–   
164 55 —–   
168 60 —–   

Mens Individual Results after 6 events

PosRunnerAgeRatingJames RidgerPeter BuckinghamRichard BidoisMike WalterAndrew FletcherLionel StielowThe following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. Mickael HegesippeRobert RowlandAlan NewmanRobert WeighellJulian SealStephen RobertsGareth RobbGary GloverPeter YearsleyDavid LawrenceJoseph MacGregorLukas BatesPhilip SmithSteve BakerJohn BanburyJim Taylor

 
1 29 99.01  
19 40 88.10  
30 42 81.91  
41 30 76.03  
72 50 57.83  
93 59 46.20  
174 36 93.90  
179 34 81.12  
183 55 76.92  
198 50 45.79  
208 50 24.48  
225 44 94.87  
226 33 94.54  
235 47 82.05  
237 17 80.73  
243 38 72.68  
245 19 69.86  
248 20 65.41  
300 39 90.23  
331 40 48.09  
383 44 5.12  
386 61 1.03  

 

Kent Cross Country Championships – Saturday 10th January

Click here to see the full set of results

Senior Men 12.4km

Runner

 

41st Gareth Robb 46.59
64th Pete Buckingham 50.28
83rd Richard Bidois 51.58
94th Mike Walter 53.20
  151 Finishers  
     
Senior Women 7.6km    
8th Tina Oldershaw 27.50
39th Fiona Buckingham 32.36
59th Annie Ross 37.47
  66 Finishers  
     
Under 15 Boys 4.1km    
56th Rob Leat 21.05
  59 Finishers  
     
Under 17 Girls 4.1km    
15th Sarah Shepheard 18.54
  21 Finishers  
     
Under 13 Girls 3.2km    
35th Caroline Shepheard 18.04
  39 Finishers  
     

 

Penshurst 5 Mile Cross Country – Sunday 4th January

Click here to read a poem about the Penshurst Cross Country race from 1932 

  Runner  
18th Lionel Stielow 36.33
60th Penny Roberts 46.24
  77 Finishers  

 

Serpentine New Year’s Day 10K – Thursday 1st January

  Runner  
143rd Harry Abrahim 46.30
  436 Finishers  

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.