June 2012 Consolidated Results

Mob Match (PWAC vs Larkfield AC) – Thursday 28th June

Click here to read Pete & Fiona’s race report

 

 

Points

1st

Paddock Wood AC

214

2nd

Larkfield AC

132

 

65 Finishers

 

 

 

Pos

Time

Club

Name

Cat

M

M40

M50

M60

F

F35

F45

F55

 

1

34:05

PWAC

James Ridger

M

10

 

 

 

 

 

 

 

 

2

34:20

PWAC

Paul Hasler

M40

 

10

 

 

 

 

 

 

 

3

34:47

PWAC

Gareth Robb

M

9

 

 

 

 

 

 

 

 

4

34:55

PWAC

Colin Tricker

M

8

 

 

 

 

 

 

 

 

5

36:36

PWAC

Maria Heslop

F35

 

 

 

 

 

10

 

 

 

6

37:09

Larkfield AC

Steve Groom

M

7

 

 

 

 

 

 

 

 

7

38:08

Larkfield AC

Nicola Groom

F

 

 

 

 

10

 

 

 

 

8

38:10

Larkfield AC

Trelaway Wylie

M

6

 

 

 

 

 

 

 

 

9

38:16

PWAC

Lukas Bates

M

5

 

 

 

 

 

 

 

 

10

38:55

Larkfield AC

Steve Reeves

M40

 

9

 

 

 

 

 

 

 

11

39:11

PWAC

Alan Newman

M50

 

 

10

 

 

 

 

 

 

12

39:36

PWAC

Pete Buckingham

M40

 

8

 

 

 

 

 

 

 

13

39:40

PWAC

Richard Bidois

M40

 

7

 

 

 

 

 

 

 

14

39:47

Larkfield AC

James Stickells

M

4

 

 

 

 

 

 

 

 

15

39:47

Larkfield AC

Steve Throssell

M

3

 

 

 

 

 

 

 

 

16

39:50

Larkfield AC

Neil Smart

M

2

 

 

 

 

 

 

 

 

17

40:11

PWAC

Andrew Day

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

18

40:13

PWAC

Steve Baker

M40

 

6

 

 

 

 

 

 

 

19

40:14

PWAC

Rob Leat

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

20

40:46

Larkfield AC

Wayne Hemingway

M40

 

5

 

 

 

 

 

 

 

21

40:51

PWAC

Laura Burton

F

 

 

 

 

9

 

 

 

 

22

41:25

Larkfield AC

Matt Burley

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

23

41:27

PWAC

Claire Day

F

 

 

 

 

8

 

 

 

 

24

41:51

PWAC

Paul Barton

M40

 

4

 

 

 

 

 

 

 

25

42:17

Larkfield AC

Mark Weber

M40

 

3

 

 

 

 

 

 

 

26

42:30

PWAC

John Tolhurst

M50

 

 

9

 

 

 

 

 

 

27

44:03

Larkfield AC

Abi Johnson

F35

 

 

 

 

 

9

 

 

 

28

44:50

PWAC

Stephen Sutton

M40

 

2

 

 

 

 

 

 

 

29

45:07

PWAC

Neil Turner

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

30

45:07

PWAC

Fiona Buckingham

F35

 

 

 

 

 

8

 

 

 

31

45:11

PWAC

Dennis Fallon

M50

 

 

8

 

 

 

 

 

 

32

45:14

Larkfield AC

Paul Crouch

M50

 

 

7

 

 

 

 

 

 

33

45:27

Larkfield AC

Richard Hussey

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

34

45:30

PWAC

Sue James

F55

 

 

 

 

 

 

 

10

 

35

45:35

PWAC

Wayne Apps

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

36

45:53

Larkfield AC

Rob Wiles

M60

 

 

 

10

 

 

 

 

 

37

46:04

PWAC

Anna Robinson

F

 

 

 

 

7

 

 

 

 

38

46:05

PWAC

Shirley Exall

F35

 

 

 

 

 

7

 

 

 

39

46:05

PWAC

Aisha Batchelder

F

 

 

 

 

6

 

 

 

 

40

46:28

PWAC

Rob Weighell

M50

 

 

6

 

 

 

 

 

 

41

46:32

Larkfield AC

Verity Currie

F35

 

 

 

 

 

6

 

 

 

42

46:35

PWAC

Aaron Rowland

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

43

46:35

PWAC

Rob Rowland

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

44

46:56

Larkfield AC

Gerald Baron

M50

 

 

5

 

 

 

 

 

 

45

46:58

Larkfield AC

Andy Long

M50

 

 

4

 

 

 

 

 

 

46

47:18

PWAC

Julian Seal

M50

 

 

3

 

 

 

 

 

 

47

47:20

Larkfield AC

P J Bower-Doves

F55

 

 

 

 

 

 

 

9

 

48

47:36

PWAC

Simon Routledge

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

49

47:55

Larkfield AC

Neil Taylor

M50

 

 

2

 

 

 

 

 

 

50

48:03

Larkfield AC

Steve Billington

M50

 

 

1

 

 

 

 

 

 

51

49:04

PWAC

Simon Arthur

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

52

49:06

Larkfield AC

Phil Penhaligan

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

53

49:40

Larkfield AC

Angus Bemaison

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

54

49:45

PWAC

Tim Versey-Smith

M50

 

 

1

 

 

 

 

 

 

55

49:45

PWAC

Amanda Hanford

F45

 

 

 

 

 

 

 10

 

 

56

50:53

Larkfield AC

Claire Saunders

F45

 

 

 

 

 

 

9

 

 

57

50:53

Larkfield AC

Ian Herrington

M60

 

 

 

9

 

 

 

 

 

58

51:00

PWAC

Kellie Davenport

F

 

 

 

 

5

 

 

 

 

59

53:25

Larkfield AC

Ravi Cautick

M

1

 

 

 

 

 

 

 

 

60

53:40

Larkfield AC

Scott Shurmer

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

61

55:35

PWAC

Sue Chivers

F45

 

 

 

 

 

 

8

 

 

62

55:35

Larkfield AC

Kevin Hardy

M40

 

1

 

 

 

 

 

 

 

63

56:01

PWAC

Fiona Wheeler

F

 

 

 

 

4

 

 

 

 

64

58:43

Larkfield AC

Sally Reeves

F35

 

 

 

 

 

5

 

 

 

65

60:46

PWAC

Penny Roberts

F55

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 Podplus 3 Lakes 5k – Sunday 24th June

Pos

Runner

Time

15th

John Tolhurst

21:07

 

211 Finishers

 

 

 Lanhydrock 10 Miles (Multi-terrain) – Sunday 24th June

Pos

Runner

Time

 

199th

Peter Mander

1:44:21

2nd M70-74

 

262 Finishers

 

 

 

A scenic multi-terrain run through the grounds of the National Trust’s Lanhydrock House (possibly the best NT property in Cornwall)

 

 

 

 

 Heathfield 10km – Sunday 24th June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

161st

Alice Truett

56:29

194th

Dinah Truett

60:12

206th

Penny Roberts

65:25

 

227 Finishers

 

 

 North Downs Run (30km) – Sunday 24th June

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

78th

Pete Buckingham

2:44:43

2:44:45

215th

Fiona Buckingham

3:11:11

3:11:16

372nd

Sue Chivers

3:51:31

3:51:53

 

425 Finishers

 

 

 

Truro, Meet Your Max (6.7 Miles Multi-terrain) – Wednesday 20th June

Pos

Runner

Time

 

162nd

Peter Mander

79:06

3rd M70-74

 

219 Finishers

 

 

 

Probably the hardest MT in Cornwall. Ploughed fields, mud, stiles, mud, gates, mud, logs and across and along a knee deep river.

Much single file so the back end of the race field there is little overtaking and a fair bit of queuing at obstacles.

Hot showers and hot pasties (taxable??) after and a nice pair of gloves

 

 

 

 

 

 Horwich 5km (inc. BMAF Champs) – Sunday 17th June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

63rd

Alan Newman

19:44

9th M55

103rd

Sue James

22:52

3rd W60

 

125 Finishers

 

 

 

 Staplehurst 10km – Sunday 17th June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

12th

Andy Fletcher

39:28

3rd M50

38th

John Tolhurst

43:34

1st M55

55th

Duncan Riordan

45:34

 

92nd

Shirley Exall

48:33

 

122nd

Eileen Hudson

51:21

 

152nd

Simon Arthur

54:30

 

153rd

Joanna Winter

54:32

 

173rd

Lionel Stielow

56:14

 

 

243 Finishers

 

 

 

SCVAC Vets T&F League @ Norman Park, Bromley – Friday 15th June

Click here for full Mens Division 1 results

Click here for full Womens Division 1 results

Click here for full Mens Division 2 results

Click here for full Womens Division 2 results

 

Jubilee Riverside Run, Maidstone (8.6km) – Sunday 10th June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

3rd

Tina Oldershaw

33:10

1st Woman

4th

Alan Newman

35:05

 

17th

Sue James

40:24

4th Woman

38th

Lionel Stielow

47:15

 

 

88 Finishers

 

 

 

PWAC Summer Time Trials – Wednesday 6th June

Athlete

2nd May 2012

6th June 2012

29th August 2012

Overall Time Trial PB

Season PB

Season PB

Handicap

Handicap

Name

Surname

800m

Mile

800m

Mile

Clock

Actual

800m

Mile

Mile

2 Miles

Mile

2 Miles

James

Ridger

0.00

0.00

0.00

5.02

0.00

0.00

2.09

4.35

5.02

0.00

0.00

0.00

Gareth

Robb

0.00

5.10

0.00

5.03

0.00

0.00

 

4.43

5.03

0.00

0.00

0.00

Andrew

Day

0.00

0.00

0.00

5.10 PB

0.00

0.00

 

5.10

5.10

0.00

0.00

0.00

Colin

Tricker

0.00

0.00

0.00

5.11 =PB

0.00

0.00

 

5.11

5.11

0.00

0.00

0.00

Rob

Leat

0.00

0.00

0.00

5.27 PB

0.00

0.00

4.29

5.27

5.27

0.00

0.00

0.00

Alan

Newman

0.00

5.59

0.00

6.26

0.00

0.00

 

5.48

5.59

0.00

0.00

0.00

Claire

Day

0.00

5.54 

0.00

5.56

0.00

0.00

 

5.54

5.54

0.00

0.00

0.00

Sue

James

0.00

0.00

0.00

7.11

0.00

0.00

2.56

6.29

7.11

0.00

0.00

0.00

Elise 

Rendall

0.00

6.39 

0.00

6.35 PB

0.00

0.00

0.00

6.35

6.35

0.00

0.00

0.00

Penny

Roberts

0.00

8.47

0.00

8.41

0.00

0.00

 

7.53

8.41

0.00

0.00

0.00

Carl 

Sheldon

0.00

9.21

0.00

8.58

0.00

0.00

 

7.59

8.58

0.00

0.00

0.00

Margaret

Poole

0.00

10.27

0.00

10.02

0.00

0.00

 

9.30

10.02

0.00

0.00

0.00

 

 Exeter Summer 5k Series – Wednesday 6th June

Pos

Runner

Time

 

64th

Peter Mander

26:36

 

 

73 Finishers

 

 

 

Peter Tavy Diamond Jubilee Trail Run (5.4 miles) – Monday 4th June

Pos

Runner

Time

 

30th

Peter Mander

56:29

 

 

60 Finishers

 

 

 

Out and back fell race on Dartmoor with over 1000ft ascent of Langstone Tor

 

 

 

Talaton Trotter 7.2 miles (Multi-terrain) – Saturday 2nd June

Pos

Runner

Time

 

68th

Peter Mander

71:30

 

 

83 Finishers

 

 

 

A tough hilly multi-terrain with stiles, gates etc.

 

 

 

 

 Parkrun at Bromley – Saturday 2nd June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

1st

James Ridger

16:43

 

5th

Andrew Day

18:04

PB

30th

Claire Day

20:04

2nd Woman PB

 

316 Finishers

 

 

 

 Harvel 5 Miles – Saturday 2nd June

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

7th

Gareth Robb

27:07

27:07

PB

11th

Paul Hasler

27:42

27:44

2nd M40

12th

Colin Tricker

27:47

27:48

 

25th

Tina Oldershaw

29:15

29:16

1st Woman & 1st W45

33rd

Maria Heslop

29:34

29:36

3rd Woman & 1st W35

60th

Alan Newman

31:53

31:54

8th M50

102nd

Harry Abrahim

33:42

33:46

 

186th

James Davies

36:20

36:30

 

209th

Sue James

37:13

37:18

1st W60

297th

Shirley Exall

39:50

39:57

 

314th

Eileen Hudson

40:29

40:37

 

418th

Lionel Stielow

43:55

44:03

 

508th

Penny Roberts

47:42

48:08

3rd W60

610th

Margaret Poole

57:04

57:40

 

 

630 Finishers

 

 

 

 

PWAC (Gareth, Paul & Colin) were 1st Men’s Team

 

 

 

 

Littlestone Lifeboat 10k Promenade Dash – Friday 1st June

Click here for full results

Pos

Runner

Time

28th

Duncan Riordan

43:56

 

133 Finishers

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.