2024 Results

February

  • KFL Blean Woods – 25th february 2024

    Full results can be found at - https://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=18534
    Ov Pos 
    Lg Pos 
    Runner 
    Time 
    Rtg 
    #
    8
    8
    Harry Young
    31:02:00
    97.51
    21
    24
    24
    Matt Botten
    33:12:00
    91.81
    12
    29
    29
    Stephen McGlynn
    33:23:00
    90.04
    6
    31
    31
    James Ridger
    33:36:00
    89.32
    60
    34
    34
    Chris Reid
    33:51:00
    88.26
    5
    44
    43
    Steve Chivers
    34:32:00
    85.05
    25
    55
    53
    Michael Bishop
    34:56:00
    81.49
    7
    59
    57
    Matt Baker
    35:07:00
    80.07
    5
    66
    4
    Sarah Shepheard
    35:58:00
    98.04
    36
    72
    68
    Steve Mandaluff
    36:21:00
    76.16
    6
    81
    73
    Steve Wright
    36:41:00
    74.38
    15
    87
    12
    Lisa Reid
    37:01:00
    92.81
    15
    97
    83
    Rob Everitt
    37:37:00
    70.82
    16
    98
    84
    Michael Gibbs
    37:37:00
    70.46
    25
    100
    15
    Harriot Sinclair
    37:45:00
    90.85
    14
    121
    103
    Rob Eldred
    39:05:00
    63.7
    4
    123
    105
    David Sampson
    39:15:00
    62.99
    46
    125
    106
    Jonathan Alford-Smith
    39:24:00
    62.63
    12
    165
    137
    Bob Shewan
    41:08:00
    51.6
    Debut
    177
    145
    Robert Bowie
    41:54:00
    48.75
    4
    223
    180
    Sean McQuillan
    43:56:00
    36.3
    11
    242
    192
    Keith Saunders
    44:47:00
    32.03
    16
    335
    96
    Rachel Bremner
    51:51:00
    37.91
    13
    342
    100
    Rebecca Roberts
    52:37:00
    35.29
    14
  • Tunbridge Wells Half Marathon – 18th February 2024

    Full results are available at: https://results.sporthive.com/events/7160968903555898624
    Pos
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    35
    Adam Tibbals
    1:22:02
    M45
    76.71%
    Gold 3
    104
    Ian Sutherland
    1:28:15
    M45
    72.31%
    Gold 2
    114
    Matt Botten
    1:29:06
    MS
    67.11%
    Gold 1
    156
    Nicholas Denbow
    1:32:40
    M55
    73.67%
    Gold 2
    203
    Penny Pilbeam
    1:35:33
    F50
    77.37%
    Gold 3
    3rd F50
    207
    Paul Roberts
    1:35:49
    M40
    62.78%
    Silver 3
    255
    Richard Craig-McFeely
    1:38:06
    M55
    69.59%
    Gold 1
    341
    John Tolhurst
    1:42:30
    M70
    74.06%
    Gold 2
    1st M70
    445
    Kim Stanley
    1:46:50
    M65
    68.43%
    Gold 1
    456
    Sue Cooper
    1:47:23
    F40
    61.93%
    Silver 3
    683
    Richard Outten
    1:55:42
    M45
    54.39%
    Silver 1
  • Headcorn Half Marathon – 11th February 2024

    Full results are available at: https://www.runningandriding.co.uk/
    Pos
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    279
    Paula McMahon
    2:25:54
    F55
    51.16%
    Silver 1
    117
    Robert Bowie
    1:52:51
    M50
    57.35%
    Silver 2
    118
    Steve Wright
    1:52:49
    M50
    58.66%
    Silver 2
  • KXCL Normans Park – 10th February 2024

    Senior Men
    Pos
    Name
    Time
    28
    Charles George
    29:20
    35
    Harry Young
    29:45
  • Chichester 10k – 4th February 2024

    Full results are available at: https://justiming.co.uk/liveresults/2024/chichester24/g-live.html?f=chichester10k24.clax
    Pos
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    76
    Maria Heslop
    37:17
    F55
    82.14
    Platinum 1
    2nd F55
    171
    John tolhurst
    45@51
    M70
    75.24
    Gold 3
  • KFL Allhallows – 4th February 2024

    Full Results: https://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=18533
    Ov Pos 
    Lg Pos 
    Runner 
    Time 
    Rtg 
    #
    6
    6
    Harry Young
    33:44:00
    98.36
    20
    24
    24
    Steve Wright
    36:10:00
    92.46
    14
    31
    31
    Stephen McGlynn
    36:40:00
    90.16
    5
    33
    33
    Matt Botten
    36:46:00
    89.51
    11
    35
    35
    James Ridger
    36:52:00
    88.85
    59
    36
    36
    Steve Chivers
    36:56:00
    88.52
    24
    49
    48
    Matt Baker
    37:45:00
    84.59
    4
    53
    51
    Steve Mandaluff
    38:01:00
    83.61
    5
    55
    3
    Sarah Shepheard
    38:09:00
    98.6
    35
    56
    53
    Michael Bishop
    38:15:00
    82.95
    6
    65
    59
    Michael Gibbs
    38:47:00
    80.98
    24
    76
    69
    Chris Reid
    39:55:00
    77.7
    4
    78
    71
    Darren Hendley
    40:09:00
    77.05
    3
    80
    73
    Rob Everitt
    40:19:00
    76.39
    15
    106
    12
    Harriot Sinclair
    42:01:00
    92.31
    13
    115
    14
    Lisa Reid
    42:36:00
    90.91
    14
    116
    102
    David Sampson
    42:37:00
    66.89
    45
    136
    120
    Robert Bowie
    43:38:00
    60.98
    3
    163
    141
    Richard Outten
    44:35:00
    54.1
    3
    172
    147
    Colin Castle
    44:58:00
    52.13
    10
    211
    177
    Sean McQuillan
    47:02:00
    42.3
    10
    218
    180
    Paul Graves
    47:28:00
    41.31
    26
    241
    46
    Heidi Evans
    48:25:00
    68.53
    8
    307
    68
    Janice Lee
    52:40:00
    53.15
    5
    346
    84
    Rachel Bremner
    55:09:00
    41.96
    12
  • Pilgrim Ultra Challenge – 3rd February 2024

    Full results are available at: https://www.xnrg.co.uk/events/pilgrim-challenge/2024/results#
    Day
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    1
    Chris Bosworth
    6:34:19
    M40
    2
    Chris Bosworth
    7:17:46
    M40

January

  • Farnborough Half Marathon – 21st January 2024

    Full results are available at: https://racetimingsolutions.racetecresults.com/results.aspx?CId=16269&RId=1772&EId=2
    Pos
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    205
    Sarah Shepheard
    1:28:00
    FS
    73.31%
    Gold 2
    219
    Matt Botten
    1:28:29
    MS
    67.58%
    Gold 1
    270
    Tom Livesey
    1:31:01
    MS
    64.19%
    Silver 3
    571
    Shannon O'Reilly
    1:42:00
    M40
    58.98%
    Silver 2
    1263
    Darren Hendley
    1:59:38
    M
    52.25%
    Silver 1
     
  • Canterbury 10m – 21st January 2024

    Full results are available at: https://results.raceroster.com/v2/en-US/results/2tsam9mtd474nmh4/results?page=1&pageSize=500
    Pos
    Name
    Chip Time
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015)
    Standard
    Comment
    51
    Stephen McGlynn
    1:03:32
    M40
    75.50%
    Gold 3
    53
    Steve Wright
    1:03:36
    M50
    79.09%
    Gold 3
    315
    John Tolhurst
    1:16:37
    M70
    75.16%
    Gold 3
    1st M70
    397
    Colin Castle
    1:19:43
    M50
    64.14%
    Silver 3
    496
    Petros Bades
    1:23:09
    MS
    53.04%
    Silver 1
  • KFL Bettshanger Park – 14th January 2024

    Full Results: https://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=18532
    Ov Pos 
    Lg Pos 
    Runner 
    Time 
    Rtg 
    #
    4
    4
    Harry Young
    30:00:00
    98.96
    19
    14
    14
    Andrew Saunders
    31:16:00
    95.49
    12
    29
    29
    Matt Botten
    32:27:00
    90.28
    10
    30
    30
    Steve Wright
    32:38:00
    89.93
    13
    31
    31
    Steve Chivers
    32:48:00
    89.58
    23
    41
    41
    James Ridger
    33:20:00
    86.11
    58
    42
    42
    Stephen McGlynn
    33:29:00
    85.76
    4
    46
    46
    Matt Baker
    33:46:00
    84.38
    3
    60
    58
    Chris Reid
    34:44:00
    80.21
    3
    61
    3
    Sarah Shepheard
    34:44:00
    98.76
    34
    64
    5
    Maria Heslop
    35:09:00
    97.52
    13
    74
    68
    Michael Bishop
    35:36:00
    76.74
    5
    78
    8
    Lisa Reid
    35:44:00
    95.65
    13
    80
    72
    Jonathan Alford-Smith
    35:49:00
    75.35
    11
    87
    76
    Steve Mandaluff
    36:12:00
    73.96
    4
    90
    78
    Michael Gibbs
    36:29:00
    73.26
    23
    96
    83
    Rob Everitt
    36:40:00
    71.53
    14
    113
    98
    Ian Sutherland
    37:49:00
    66.32
    21
    117
    16
    Harriot Sinclair
    37:59:00
    90.68
    12
    125
    107
    Rob Eldred
    38:23:00
    63.19
    3
    132
    112
    David Sampson
    38:49:00
    61.46
    44
    180
    147
    Colin Castle
    41:02:00
    49.31
    9
    228
    182
    Sean McQuillan
    43:07:00
    37.15
    9
    258
    199
    Paul Graves
    44:26:00
    31.25
    25
    260
    201
    Keith Saunders
    44:31:00
    30.56
    15
    263
    61
    Heidi Evans
    44:35:00
    62.73
    7
    363
    112
    Rachel Bremner
    50:55:00
    31.06
    11
Bookmark the permalink.

Comments are closed.