March 2011 Consolidated Results

Brooks 22nd Paddock Wood 1/2 Marathon & Joe Cartwright Fun Run – Sunday 27th March

 Race photos from the Paddock Wood Half Marathon are available on www.sussexsportphotography.com

 New !   The 2011 Paddock Wood 1/2 Marathon results are available here via the Sportsystems website  New ! 

New !   Click here to leave your comments and rating on the Paddock Wood 1/2 Marathon via the Runners World website  New ! 

New !  Click here to read Alan Newman’s recent press reports including The Paddock Wood 1/2 Marathon  New !

Joe Cartwright 2K Fun Run

 

1st 3 Male (U18)

1.    07:49    Robert Leat      Paddock Wood AC

2.    08:15    Ross Learney     Havering AC

3.    08:30    Oscar Hussey    Dulwich Runners

 

 

1st 3 Female (U18)

1.    08:47    Georgi Maddison-Brown   Brenchley Matfield

2.    09:48    Charlie Large                   Unattached

3.    10:39    Franchesca Anderson      Unattached   

   

 

1st Wheelchair (U18)

 1.    06:31    Sheikh Muhidin    Unattached

  

 Paddock Wood Half Marathon

 

Wheelchair Competitors Male

1.    55:06    Mark Telford                  Rapha Condor

2.    66:07    Andy Cheek                   BWRA

3.    70:38    Paul Rea                       Barnet & District

4.    71:46    Rob Smith                     Unattached

5.    74:45    Stephen Lightbown      Unattached

6.    81:07    James Price                 Unattached   

 

   

Wheelchair Competitors Female

1.    71:24    Nikki Emerson      BWRA

 Paddock Wood AC finishers in the 1/2 Marathon

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
 
13th
Paul Hasler
1:14:56
1:14:57
`
 
31st
Steve Chalken
1:18:43
1:18:43
`
 
38th
Colin Tricker
1:19:27
1:19:30
`
 
41st
Maria Heslop
1:19:55
1:19:57
2nd Woman
 
46th
Tina Oldershaw
1:20:27
1:20:29
3rd Woman
 
55th
Gareth Robb
1:21:52
1:21:54
 
 
64th
Mickael Hegesippe
1:22:28
1:22:28
 
 
155th
Rob Rowland
1:28:42
1:28:43
 
 
157th
Lukas Bates
1:28:39
1:28:54
 
 
160th
Oliver White
1:28:47
1:29:00
 
PB
216th
John Tolhurst
1:31:00
1:31:13
 
PB
251st
Geoff Hurrell
1:32:29
1:32:44
 
PB
268th
Harry Abrahim
1:33:31
1:33:35
 
 
282nd
Jonathan Riordan
1:33:54
1:34:08
 
PB
303rd
Steve Chivers
1:34:33
1:34:49
 
 
331st
Stephen Sutton
1:35:43
1:35:57
 
PB
407th
Elise Rendall
1:38:19
1:38:28
 
PB
460th
Neil Turner
1:39:00
1:40:01
 
PB
517th
Lionel Stielow
1:41:54
1:41:59
 
 
615th
Shirley Exall
1:44:36
1:44:40
 
PB
692nd
Miriam Dorrity
1:46:31
1:46:35
3rd W55
 
741st
Darren Hendley
1:46:56
1:47:29
 
 
767th
Emma Hollands
1:47:21
1:48:09
 
 
825th
Alison White
1:49:26
1:49:39
 
 
872nd
Des White
1:50:47
1:51:01
 
 
1057th
Mark Rich
1:55:41
1:56:45
 
 
1063rd
Simon Arthur
1:55:22
1:56:50
 
 
1116th
Dinah Truett
1:56:59
1:58:09
 
 
1148th
Vanessa Hollamby
1:57:33
1:58:55
 
 
1180th
Jon Clements
1:59:12
1:59:53
 
 
1189th
Duncan Riordan
1:59:59
2:00:14
 
 
1293rd
Carmel Dunmall
2:02:27
2:04:19
 
 
1418th
Doron Raveh
2:07:30
2:07:59
 
 
1490th
Ian Bailey
2:09:10
2:10:06
 
 
1599th
Penny Roberts
TBA
2:15:33
 
 
1646th
Sally Abrahim
2:17:22
2:18:32
 
PB
1716th
Lorna Buckwell
2:21:02
2:22:14
 
 
 
1,920 Finishers
 
 
 
 
 
PWAC Men (Paul, Steve, Colin & Gareth) were 3rd team
 
 
 
 

 

Cranleigh 21 Miles – Sunday 20th March

Click here to see the full results

PosRunnerTime

51st
Andrew Day
2:29:27
101st
Claire Day
2:39:42
 
543 Finishers
 

 

Hastings 1/2 Marathon – Sunday 20th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
45th
Steve Chalken
1:20:25
1:20:27
 
130th
Rob Rowland
1:28:04
1:28:10
 
140th
Andy Fletcher
1:28:15
1:28:25
 
213th
Harry Abrahim
1:31:25
1:31:31
 
336th
Steve Chivers
1:35:10
1:35:33
 
1,225th
Julian Seal
1:51:24
1:51:34
 
1,979th
Jackie Riggs
2:00:22
2:03:19
 
2,670th
Jon Clements
2:14:46
2:16:21
 
2,891st
Sally Abrahim
2:19:02
2:21:43
 
2,936th
Julie Preston
2:22:01
2:23:11
 
2,937th
Duncan Riordan
2:22:02
2:23:11
 
 
 3,749 Finishers
 
 
 

Julie Preston and Duncan Riordan completed the Hastings Half Marathon and raised £600 for

Breakthrough Breast Cancer. We would like to thank all the Paddock Wood club members who sponsored us.

 

Duncan and Julie

 

English Schools Cross Country Champs.  – Saturday 19th March

Click here to see the full results

Senior Girls 4.1km
Runner
Time
 
133rd
Sarah Shepheard
17:16
4th scorer for Kent

(Kent were 11th team)

 
290 Finishers
 
 

 

European Veterans Indoor T&F Championships 16th – 20th March

Click here to read Alan Newman’s report on the 2011 European Veterans Indoor T&F Championships  

Click here to see the full results

 
W60 400m
 

4th

Sue James

82.33

 
W60 800m
 

6th

Sue James

3.09.68

 
W60 1500m
 

6th

Sue James

6.18.90

 
W60 4 X 200m Relay
 

4th

GBR (Sue on 3rd leg)

2:38.20

 
W60 5km Cross Country
 

5th

Sue James (2nd GBR scorer)

24:19

 

GBR were 2nd team (Silver Medals)

 
 
 
 

 

 
M55 1500m

 

21st

Alan Newman

5.29.55

 
M55 3000m
 

24th

Alan Newman

11:40.89

 
M55 5km Cross Country
 

23rd

Alan Newman (2nd GBR scorer)

21:03

 

GBR were 4th team

 
 
 
 

 

 
M55 200m
 

2nd in heat

Les Percival

26.39

3rd in semi-final

Les Percival

26.50

6th in final

Les Percival

27.69

 
M55 4 X 200m Relay

 

1st

GBR (Les on 4th leg)

1:42.59

 
Gold Medals
 

 

The Grizzly, Valley of the Bogs – Sunday 13th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
1,175th
Mel King
4:44:59
 
 1,675 Finishers
 

 

KCAA Sportshall Champs. at Swanley – Sunday 13th March

Click here to see the full results on the KCAA website 

Under 11 Team Results

Pos
Team
Points
13th
Paddock Wood AC
63
 
21 Teams competed
 

Under 13 Boys

  VJSPSTJSBn4 LapTotal
Name      
1stJamie Clark495.585.528052.3 
 Paddock Wood AC123122116187123671
2ndKieran Hawkins517.186.266956.2 
 Invicta East Kent AC127136138165100666
3rdSam Marsh485.415.426952.7 
 Ashford AC121120113165121640
4thOliver Marsh465.665.217557.8 
 Ashford AC11712310717787611
Jamie won the athlete of the match T-shirt for his speed bounce record      

Under 13 Girls

Pos
 
Points
14th
Bethany Jeffrey
602
17th
Eve Morton
531
 
 
 

 

Milton Keynes 10k – Sunday 13th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
30th
John Tolhurst
42:54
42:57
3rd M50
 
 494 Finishers
 
 
 

 

Sevenoaks Rotary 10k – Sunday 13th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
17th
Maria Heslop
39:53
39:53
1st Woman & 1st W35
46th
Andy Fletcher
43:45
43:50
1st M50
186th
Lionel Stielow
51:38
51:49
3rd M60
 
 505 Finishers
 
 
 

 

Spring Spitfire 20 Miles – Sunday 13th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
4th
Paul Hasler
1:58:02
1:58:03
 
224th
Caroline Richards
2:45:12
2:46:30
 
265th
Miriam Dorrity
2:48:35
2:50:27
PB
 
 663 Finishers
 
 
 

 

Lydd 1/2 Marathon – Sunday 13th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
11th
Tina Oldershaw
1:20:41
1:20:42
1st Woman & 1st W40-44
25th
Andrew Day
1:24:40
1:24:43
 
31st
Rob Rowland
1:27:03
1:27:05
 
52nd
Harry Abrahim
1:29:56
1:30:01
PB
79th
Claire Day
1:34:12
1:34:15
3rd Woman
234th
Duncan Riordan
1:51:21
1:52:29
 
267th
Vanessa Hollamby
1:57:33
1:57:54
 
 
 456 Finishers
 
 
 
 
PWAC Women (Tina, Claire & Vanessa) were 1st team
 
 
 

 

Kent Cross Country League at Parkwood School, Swanley – Saturday 12th March

Click here to see the full Senior Women’s results

Click here to see the full 2010 / 2011 Kent XC league results

Senior Women
Runner
Time
15th
Sarah Shepheard
26:15
 
 44 Finishers
 
 
Sarah was 7th Women overall in the 2011 Kent XC League
 

 

BMAF Cross Country Champs. – Saturday 12th March

Click here to see the full results

Women W60-64
Runner
Time
5th
Sue James
28:33
 
 6 Finishers
 

 

Men M55-59
Runner
Time
27th
Alan Newman
33:37
 
 46 Finishers
 

 

2011 Kent Road Racing Grand Prix standings after 3 events

Click here to see the Team standings

Click here to see the Men’s standings

Click here to see the Women’s standings

 

Barcelona Marathon – Sunday 6th March

 Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
 
455th
Colin Tricker
2:57:44
PB
 
12,470 Finishers
 
 

 

British Heart Foundation North Downs 20 Mile Challenge – Sunday 6th March

Pos.
Runner
Time
TBA
Carol Emery
3:24:00
TBA
Caroline Richards
3:24:00
TBA
Miriam Dorrity
3:24:00
TBA
Neil Turner
3:24:00
TBA
Lukas Bates
3:24:00
TBA
Rob Weighell
3:24:00

 

Eastbourne 1/2 Marathon – Sunday 6th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
109th
Harry Abrahim
1:34:43
1:34:48
 
 1135 Finishers
 
 

 

 Greenwich Meridian 10k (inc. Kent Champs.) – Sunday 6th March

Click here to see the full results

Click here to see the 2011 PWAC Road Club Champs. standings after the Greenwich Meridian 10k

Pos
Runner
Chip Time
Gun Time
 
15th
Mickael Hegesippe
37:11
37:12
 
21st
Maria Heslop
38:23
38:23
1st Woman & 1st W35 & 1st Kent Woman & 1st Kent W35
24th
Pete Buckingham
38:38
38:39
10th M40
56th
John Tolhurst
42:30
42:32
3rd M50
77th
Fiona Buckingham
43:58
44:01
10th Woman & 5th W35
141st
Des White
47:48
47:53
 
200th
Alison White
51:12
51:17
1st W55
343rd
Penny Roberts
59:03
59:16
3rd W55 & 1st Kent W55
 
 433 Finishers
 
 
 
 
PWAC Women (Maria, Fiona & Penny) were 3rd Kent team
 
 
 

 

Kent County AA Indoor Championships – Saturday 5th March 

Click here to see the full results

U20 Men 800m
Runner
Time
5th
Rob Leat
2:21:35
 
 
 

 

UK Inter Counties and McCain World Cross Country Trials  – Saturday 5th March

U20 Women 6km
Runner
Time
 
86th
Sarah Shepheard
26:29
4th scorer for Kent

(Kent were 8th team)

 
 
 
 

 

 Bromley Vets Open Cross Country – Saturday 5th March

Click here to see the full results

Pos
Runner
Time
 
3rd
Alan Newman
37:09
2nd M50
10th
Sue James
41:47
1st Woman & 1st W60
 
20 Finishers
 
 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.