November 2012 Consolidated Results

Kent Fitness League Cross Country at Oxleas Wood – Sunday 25th November

Click here for full results

Click here to read Richard & Jeanette’s race report

Click here to read Rob Bright’s race report

Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTime

4 4 Paul Hasler 41 32:44:00
5 5 Colin Tricker 31 32:56:00
7 7 James Ridger 33 33:39:00
45 2 Maria Heslop 45 37:16:00
50 47 Peter Buckingham 44 37:39:00
114 95 Richard Bidois 46 40:48:00
130 109 Mark Woods 52 41:47:00
206 166 Dennis Fallon 58 44:59:00
207 167 Nicholas Brown 43 45:06:00
236 185 Steve Sutton 41 46:32:00
240 39 Sue James 61 46:38:00
266 45 Anna Robinson 25 47:38:00
293 219 Richard Harris 68 48:41:00
299 55 Vanessa Hollamby 51 48:56:00
318 59 Amanda Hanford 45 50:25:00
341 65 Annie Ross 61 52:40:00
355 76 Eileen Hudson 45 53:46:00
358 253 James Hoad 32 54:01:00
362 254 Lionel Stielow 63 54:47:00
387 95 Louise Stapley 52 56:52:00
394 98 Karen Searle 47 58:49:00
396 100 Sue Chivers 54 58:52:00
404 105 Keeley Phillips 37 01:01:15
411 109 Lorna Goldup 39 01:03:52
416 114 Penny Roberts 65 01:05:35
  428 Finishers    

Combined Team Result

Pos Club M F Total Scrs Last

1

Canterbury H

348

21

369

10

109

2

Dartford RR

283

96

379

10

283

3

Larkfield AC

342

51

393

10

191

4

Sevenoaks AC

373

66

439

10

247

5

Sittingbourne Str

395

66

461

10

274

6

Istead & Ifield H

358

116

474

10

330

7

Maidstone H

412

65

477

10

203

8

New Eltham J

406

77

483

10

205

9

Dartford H

408

110

518

9

304

10

Paddock Wood AC

433

86

519

10

266

11

Swanley & Dist AC

677

105

782

10

294

12

Medway & Mstn AC

523

259

782

8

155

13

Deal Tri Club

692

97

789

10

312

14

Plumstead Rnnrs

746

129

875

10

290

15

Bromley Vets AC

746

284

1030

10

410

16

Gravesend RR & AC

946

236

1182

10

427

17

Thanet RR

1450

202

1652

7

428

18

Invicta EK AC

1911

372

2283

0

 

Female Team Result

Pos Club fv35 f f Total

1

Canterbury H

9

5

7

21

2

Larkfield AC

20

6

25

51

3

Maidstone H

14

23

28

65

4

Sevenoaks AC

12

13

41

66

5

Sittingbourne Str

17

1

48

66

6

New Eltham J

21

27

29

77

7

Paddock Wood AC

2

39

45

86

8

Dartford RR

8

38

50

96

9

Deal Tri Club

4

36

57

97

10

Swanley & Dist AC

18

34

53

105

11

Dartford H

56

24

30

110

12

Istead & Ifield H

19

35

62

116

13

Plumstead Rnnrs

52

31

46

129

14

Thanet RR

15

64

123

202

15

Gravesend RR & AC

3

111

122

236

16

Medway & Mstn AC

11

124

124

259

17

Bromley Vets AC

79

97

108

284

18

Invicta EK AC

124

124

124

372

Male Team Result

Pos Club mv50 mv40 m m m m m Total

1

Dartford RR

114

15

19

26

27

39

43

283

2

Larkfield AC

103

13

8

10

25

78

105

342

3

Canterbury H

72

33

6

34

42

68

93

348

4

Istead & Ifield H

87

35

30

36

54

57

59

358

5

Sevenoaks AC

136

28

11

31

40

60

67

373

6

Sittingbourne Str

82

45

21

37

46

81

83

395

7

New Eltham J

29

51

3

12

73

115

123

406

8

Dartford H

273

32

1

9

17

18

58

408

9

Maidstone H

90

23

41

50

56

75

77

412

10

Paddock Wood AC

109

4

5

7

47

95

166

433

11

Medway & Mstn AC

49

48

22

79

91

107

127

523

12

Swanley & Dist AC

24

14

70

131

142

143

153

677

13

Deal Tri Club

53

2

85

99

135

144

174

692

14

Plumstead Rnnrs

71

38

97

104

134

147

155

746

15

Bromley Vets AC

74

16

20

106

161

169

200

746

16

Gravesend RR & AC

181

76

100

119

129

165

176

946

17

Thanet RR

108

154

170

199

273

273

273

1450

18

Invicta EK AC

273

273

273

273

273

273

273

1911

Combined Team Standings after 4 Races

Rank Club Match Best 3 Total TB Places
1 2 3 4
1 Canterbury H 18 18 18 18 54 72 1118
2 Dartford RR 13 16 17 17 50 63 1419
3 Larkfield AC 12 15 15 16 46 58 1619
4 Sevenoaks AC 17 12 7 15 44 51 6 2110
5 Istead & Ifield H 16 13 11 13 42 53 6 1814
6 Sittingbourne Str 14 11 14 14 42 53 6 1824
7 New Eltham J 11 17 12 11 40 51 6 1702
8 Maidstone H 7 14 13 12 39 46 2099
9 Deal Tri Club 10 6 16 6 32 38 2577
10 Paddock Wood AC 15 8 3 9 32 35 2960
11 Dartford H 2 9 9 10 28 30 2936
12 Swanley & Dist AC 9 7 10 8 27 34 2818
13 Medway & Mstn AC 8 10 8 7 26 33 2800
14 Plumstead Rnnrs 6 5 4 5 16 20 3506
15 Gravesend RR & AC 4 4 6 3 14 17 4259
16 Thanet RR 5 2 5 2 12 14 5248
17 Bromley Vets AC 3 3 1 4 10 11 4936
18 Invicta EK AC 1 1 2 1 4 5 7691

Female Team Standings after 4 Races

Rank Club Match Best 3 Total TB Places
1 2 3 4
1 Canterbury H 16 17 18 18 53 69 106
2 Sevenoaks AC 17 18 17 15 52 67 150
3 Maidstone H 6 16 15 16 47 53 9 325
4 Larkfield AC 14 10 13 17 44 54 288
5 Dartford RR 11 15 16 11 42 53 8 292
6 New Eltham J 13 13 14 13 40 53 7 292
7 Sittingbourne Str 12 14 11 14 40 51 303
8 Paddock Wood AC 18 9 6 12 39 45 359
9 Swanley & Dist AC 15 8 10 9 34 42 351
10 Deal Tri Club 5 7 12 10 29 34 469
11 Medway & Mstn AC 8 12 9 3 29 32 591
12 Istead & Ifield H 10 11 7 7 28 35 431
13 Thanet RR 9 3 8 5 22 25 817
14 Dartford H 7 5 2 8 20 22 639
15 Plumstead Rnnrs 4 6 4 6 16 20 631
16 Gravesend RR & AC 3 4 5 4 13 16 951
17 Bromley Vets AC 2 2 1 2 6 7 1185
18 Invicta EK AC 1 1 3 1 5 6 1394

Male Team Standings after 4 Races

Please note that the Male Team Standings do not have any championship status

Rank Club Match Best 3 Total TB Places
1 2 3 4
1 Canterbury H 17 18 18 16 53 69 1012
2 Dartford RR 14 16 17 18 51 65 1127
3 Larkfield AC 13 15 14 17 46 59 7 1331
4 Istead & Ifield H 18 13 13 15 46 59 5 1383
5 Sittingbourne Str 15 10 15 13 43 53 1521
6 Sevenoaks AC 16 12 4 14 42 46 1960
7 New Eltham J 11 17 11 12 40 51 1410
8 Maidstone H 9 14 12 10 36 45 1774
9 Deal Tri Club 10 6 16 6 32 38 2108
10 Dartford H 2 11 10 11 32 34 2297
11 Paddock Wood AC 12 7 3 9 28 31 2601
12 Medway & Mstn AC 8 9 8 8 25 33 2209
13 Swanley & Dist AC 6 8 9 7 24 30 2467
14 Plumstead Rnnrs 7 5 6 5 18 23 2875
15 Gravesend RR & AC 5 4 7 3 16 19 3308
16 Bromley Vets AC 4 3 1 4 11 12 7 3751
17 Thanet RR 3 2 5 2 10 12 5 4431
18 Invicta EK AC 1 1 2 1 4 5 6297

 

Sportshall at Sittingbourne – Sunday 18th November

 Click here for full results

 

Gosport Half Marathon – Sunday 18th November

Click here for full results

Pos

Runner

 Time

1,153rd

Peter Mander

2:01:25

 

1,568 Finishers

 

  Very flat fast course  

 

Kent Fitness League Cross Country at Fowlmead – Sunday 18th November

Click here for full results

Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTimeMark WoodsAlan NewmanNicolas BrownDennis FallonSue JamesRichard HarrisAnnie RossSue ChiversFiona WheelerLaura Goldup343 Finishers

139 119 52 34:10
150 128 59 34:44
167 142 43 35:08
193 161 58 36:24
206 29 61 37:07
229 184 68 38:09
293 65 61 42:19
317 79 54 46:05
333 89 23 50:21
334 90 39 50:21
     

Combined Team Result

Pos Club M F Total Scrs Last
1 Canterbury H 215 13 228 10 108
2 Dartford RR 253 54 307 10 219
3 Deal Tri Club 314 92 406 10 242
4 Larkfield AC 338 79 417 10 233
5 Sittingbourne Str 329 94 423 10 265
6 Maidstone H 374 62 436 10 207
7 New Eltham J 391 65 456 10 186
8 Istead & Ifield H 365 136 501 10 286
9 Swanley & Dist AC 583 98 681 10 237
10 Dartford H 462 237 699 7 236
11 Medway & Mstn AC 589 122 711 9 163
12 Sevenoaks AC 836 30 866 10 266
13 Gravesend RR & AC 739 200 939 7 321
14 Thanet RR 831 134 965 10 285
15 Plumstead Rnnrs 769 219 988 8 217
16 Paddock Wood AC 1208 173 1381 8 317
17 Invicta EK AC 1214 233 1447 4 261
18 Bromley Vets AC 1324 254 1578 9 338

Female Team Result

Pos Club fv35 f f Total
1 Canterbury H 4 3 6 13
2 Sevenoaks AC 8 10 12 30
3 Dartford RR 5 15 34 54
4 Maidstone H 13 19 30 62
5 New Eltham J 18 23 24 65
6 Larkfield AC 16 26 37 79
7 Deal Tri Club 32 17 43 92
8 Sittingbourne Str 46 1 47 94
9 Swanley & Dist AC 22 36 40 98
10 Medway & Mstn AC 9 14 99 122
11 Thanet RR 51 31 52 134
12 Istead & Ifield H 20 57 59 136
13 Paddock Wood AC 29 65 79 173
14 Gravesend RR & AC 2 99 99 200
15 Plumstead Rnnrs 99 21 99 219
16 Invicta EK AC 99 35 99 233
17 Dartford H 39 99 99 237
18 Bromley Vets AC 67 93 94 254

Male Team Result

Pos Club mv50 mv40 m m m m m Total
1 Canterbury H 95 36 4 6 16 21 37 215
2 Dartford RR 103 9 14 25 27 28 47 253
3 Deal Tri Club 57 1 12 44 52 73 75 314
4 Sittingbourne Str 69 33 19 41 42 60 65 329
5 Larkfield AC 109 17 11 18 32 64 87 338
6 Istead & Ifield H 80 24 30 43 56 62 70 365
7 Maidstone H 86 22 46 48 49 51 72 374
8 New Eltham J 26 123 5 7 8 108 114 391
9 Dartford H 237 63 2 13 15 58 74 462
10 Swanley & Dist AC 35 10 45 105 126 129 133 583
11 Medway & Mstn AC 83 39 61 67 94 107 138 589
12 Gravesend RR & AC 237 31 23 102 106 115 125 739
13 Plumstead Rnnrs 78 34 90 96 130 165 176 769
14 Thanet RR 218 3 55 77 141 147 190 831
15 Sevenoaks AC 120 38 29 132 151 156 210 836
16 Paddock Wood AC 119 128 142 161 184 237 237 1208
17 Invicta EK AC 20 206 40 237 237 237 237 1214
18 Bromley Vets AC 82 158 182 205 228 232 237 1324

 

Brooks Brighton 10k – Sunday 18th November

Click here for full results

Chip Pos

Gun Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

35th

35th

Paul Hasler

33:49

33:52

3rd M40

43rd

43rd

James Ridger

34:33

34:35

 

52nd

52nd

Colin Tricker

34:44

34:49

PB

95th

93rd

Maria Heslop

36:35

36:41

8th Woman & 1st W45

230th

180th

Pete Buckingham

38:55

39:13

 

230th

229th

Richard Bidios

39:38

39:56

 

355th

351st

John Tolhurst

41:30

41:59

 

607th

591st

Claire Day

44:08

44:54

 

636th

593rd

Andy Exall

44:23

44:54

 

675th

643rd

Fiona Buckingham

44:55

45:41

 

763rd

720th

Aisha Batchelder

45:49

46:34

PB

811th

775th

Anna Robinson

46:21

47:06

PB

925th

903rd

Shirley Exall

47:38

48:49

 

1,058th

1002nd

Eileen Hudson

48:46

50:00

PB

1,160th

1044th

Kellie Davenport

49:39

50:24

PB

1,320th

1171st

Des White

50:57

51:38

 

2,134th

2032nd

Karen Searle

59:55

61:38

 

2,119th

2070th

Lori Tricker

59:40

62:04

 

 

 

2,729 Finishers

 

 

 

 

A20 Half Marathon – Sunday 18th November

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

7th

Paul Barton

1:28:13

1:28:17

4th M40

40th

Chuck Wan

1:48:47

1:49:03

 
46th

Jonathan Riordan

1:52:15

1:52:19

 
51st

Vanessa Hollamby

1:53:33

1:53:49

1st W45

87th

Jackie Riggs

2:06:13

2:06:50

 
88th

Duncan Riordan

2:06:14

2:06:50

 
 

118 Finishers

 

 

 

 

Brecon Beacons Ultra (46 Miles) – Saturday 17th November

Click here for full results

Pos

Runner

Time

82nd

Caroline Richards

10 hours 27 mins 49 secs

 

 

 

 

Parkrun at Whitstable – Saturday 17th November

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

90th

Keeley Phillips

29:01

PB

 

132 Finishers

 

 

 

Parkrun at Beckton – Saturday 17th November

Click here for full results

Pos

Runner

Time

1st

Colin Tricker

18:51

 

16 Finishers

 

 

 Kent Fitness League Cross Country at Swanley Park – Sunday 11th November

Click here for full results

Individual Results

Ov PosLg PosRunnerAgeTimePaul HaslerMaria HeslopPeter BuckinghamRichard BidoisAndrew FletcherAndrew DayNicholas BrownMark WoodsWayne AppsDennis FallonFiona BuckinghamTim Veysey-SmithRichard HarrisJulian SealEileen HudsonAmanda HanfordAnnie RossLionel StielowSue ChiversKeeley PhillipsJulie PrestonDenise Searle453 Finishers

2 2 41 28:38
35 1 45 32:03
63 53 44 33:43
75 62 46 34:04
90 75 54 34:41
110 93 40 35:33
183 145 43 37:58
186 148 52 38:01
205 164 34 38:50
228 178 58 39:37
236 29 44 39:51
251 192 52 40:21
280 210 68 41:16
328 242 54 43:21
331 54 45 43:34
341 58 45 44:19
363 72 61 45:31
386 261 63 47:02
416 105 54 50:14
421 107 37 50:55
431 113 47 53:05
443 125 52 57:03
     

Combined Team Result

Pos Club M F Total Scrs Last
1 Canterbury H 167 36 203 10 206
2 New Eltham J 234 70 304 10 230
3 Dartford RR 288 44 332 10 232
4 Larkfield AC 296 82 378 10 288
5 Maidstone H 384 45 429 10 201
6 Istead & Ifield H 391 77 468 10 261
7 Sevenoaks AC 448 23 471 10 166
8 Sittingbourne Str 462 54 516 10 269
9 Medway & Mstn AC 486 73 559 10 315
10 Paddock Wood AC 578 84 662 10 331
11 Swanley & Dist AC 573 94 667 10 286
12 Deal Tri Club 607 123 730 10 310
13 Plumstead Rnnrs 733 124 857 10 351
14 Gravesend RR & AC 807 260 1067 10 449
15 Dartford H 930 213 1143 8 403
16 Bromley Vets AC 828 379 1207 9 442
17 Thanet RR 1262 344 1606 10 453
18 Invicta EK AC 1639 399 2038 2 319

Female Team Result

Pos Club fv35 f f Total
1 Sevenoaks AC 6 8 9 23
2 Canterbury H 11 4 21 36
3 Dartford RR 5 12 27 44
4 Maidstone H 7 18 20 45
5 Sittingbourne Str 16 2 36 54
6 New Eltham J 19 25 26 70
7 Medway & Mstn AC 15 10 48 73
8 Istead & Ifield H 13 30 34 77
9 Larkfield AC 17 23 42 82
10 Paddock Wood AC 1 29 54 84
11 Swanley & Dist AC 14 39 41 94
12 Deal Tri Club 33 44 46 123
13 Plumstead Rnnrs 37 24 63 124
14 Dartford H 49 67 97 213
15 Gravesend RR & AC 3 128 129 260
16 Thanet RR 81 131 132 344
17 Bromley Vets AC 122 124 133 379
18 Invicta EK AC 133 133 133 399

Male Team Result

Pos Club mv50 mv40 m m m m m Total
1 Canterbury H 61 34 5 8 18 20 21 167
2 New Eltham J 29 36 4 12 17 67 69 234
3 Dartford RR 114 13 19 26 27 38 51 288
4 Larkfield AC 104 11 9 10 33 48 81 296
5 Maidstone H 85 23 45 46 50 64 71 384
6 Istead & Ifield H 90 22 41 42 44 60 92 391
7 Sevenoaks AC 132 30 35 39 56 70 86 448
8 Sittingbourne Str 78 32 57 58 74 80 83 462
9 Medway & Mstn AC 66 6 59 73 84 95 103 486
10 Swanley & Dist AC 43 14 31 47 139 143 156 573
11 Paddock Wood AC 75 2 53 62 93 145 148 578
12 Deal Tri Club 49 1 37 79 119 124 198 607
13 Plumstead Rnnrs 82 40 77 98 125 149 162 733
14 Gravesend RR & AC 172 28 24 76 105 144 258 807
15 Bromley Vets AC 118 7 15 150 154 173 211 828
16 Dartford H 277 25 3 52 72 224 277 930
17 Thanet RR 102 122 157 174 186 245 276 1262
18 Invicta EK AC 16 238 277 277 277 277 277 1639

 

British & Irish International XC in Belfast – Saturday 10th November

Click here for full results from all races

Click here for the results from the reserves & open races

International Reserves & Open Race (Women & M65+) 6km

 

Runner

Time

 

18th

Sue James

29:07

3rd W60 – England Reserve

  23 Finishers

 

 

International Reserves & Open Race (M35+) 8km

 

Runner

Time

 

19th

Alan Newman

33:58

2nd M55

  26 Finishers

 

 

 

 Parkrun at Little Stoke, Gloucestershire – Saturday 10th November

Click here for full results

Pos

Runner

Time

2nd

Colin Tricker

17:22

69th

Lori Tricker

29:32

 

87 Finishers

 

 

Kent Cross County League at Beech Grove Academy – Saturday 10th November

Click here for full results

 

 

Senior Women 

 

 

2nd

Tina Oldershaw

19:26

1st W45

       

 

 

U13 Boys 

 

 

19th

Harry Young

12:43

 

29th

Jack McKnight

14:06

 
       

 

 Peter Mander’s Recent Westcountry Result

4th Nov.

Bideford 10 Miles

Time

 

167th

Peter Mander

1:29:24

2nd M70+

 

247 Finishers

 

 

 

Fast flat course out and back along the banks of the River Torridge

 

 

 

 Deal Castle 5 Miler – Sunday 4th November

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

1st

Paul Hasler

27:55

27:55

1st M40

2nd

James Ridger

27:59

27:59

 

4th

Colin Tricker

29:03

29:04

 

25th

Tina Oldershaw

32:50

32:51

1st Woman & 1st W45

39th

John Tolhurst

34:16

34:18

 

170th

Lori Tricker

48:07

48:26

 

 

227 Finishers

 

 

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.