2009 Results

2009 Results

January

  • January 2009 Consolidated Results

    Canterbury 10 Miles - Sunday 25th January

    Click here to see the full set of results

      Runner    
    25th Tina Oldershaw 63.04 4th Woman and 2nd W35
    155th Harry Abrahim 74.22  
    705th Margaret Poole 107.42  
    723rd Jim Taylor 111.51  
      745 Finishers    

     

    2009 Kent Grand Prix after 1 (Dartford 10) of the planned 10 races

    Click here to see the full set of results

     

    Sportshall at Sittingbourne - Sunday 18th January  

    Click here to see all the results

    Under 11 Teams

     

     Points

    10th Paddock Wood 1 68
    15th Paddock Wood 2 46
         
    Under 13 Girls    
    3rd Rachel Laqeratabua 561
    11th Caroline Shepheard 458
         
    Under 17 Girls    
    1st Sarah Shepheard 534

     

    Dartford 10 Miles - Sunday18th January

    Click here to see the full set of results

      Runner    
    26th Tina Oldershaw 63.23 2nd Woman and 1st W35
    49th Pete Buckingham 65.20  
    76th Mike Walter 67.47  
    87th Andy Fletcher 68.49 4th M50
    101st Rob Rowland 69.40  
    191st John Tolhurst 73.38  
    199th Rob Weighell 74.07  
    213th Terry Raveh 74.45  
    249th Fiona Buckingham 76.04  
    273rd Lionel Stielow 77.05  
    502nd Mel King 85.34  
    556th Emma Hollands 87.44  
    586th Dinah Truett 89.08  
    592nd Mark Rich 89.34  
    636th Vanessa Hollamby 91.59 PB
    641st Miriam Dorrity 92.25  
    702nd Penny Roberts 96.21  
    819th Margaret Poole 110.50  
    836th Jim Taylor 113.59  
      865 Finishers    

     

     KFL Cross Country at Minnis Bay - Sunday 11th January

    Click here to read Richard Elliott's race report

    Click here to access the official KFL webpages on Canterbury Harriers website

    Individual Results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTimeJames RidgerStephen RobertsPeter BuckinghamGary GloverMike WalterLaura BurtonRichard BidoisRobert WeighellLionel StielowFiona BuckinghamKady CartwrightMelanie KingPenny RobertsJim Taylor

    3 3 29 34:55:00
    6 5 45 35:46:00
    26 24 40 38:26:00
    31 29 47 38:49:00
    46 41 30 40:34:00
    48 4 25 40:38:00
    62 52 42 41:23:00
    104 83 50 43:41:00
    123 100 60 44:33:00
    143 22 41 45:41:00
    191 38 25 48:57:00
    194 40 45 49:01:00
    270 79 61 56:57:00
    293 193 61 01:08:49

     

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast
    1 Larkfield AC 125 43 168 10 146
    2 Canterbury H 246 23 269 10 89
    3 Paddock Wood AC 237 64 301 10 191
    4 Sittingbourne Str 284 53 337 10 173
    5 Swanley & Dist AC 341 87 428 10 184
    6 New Eltham J 346 97 443 10 232
    7 Dartford RR 409 53 462 10 179
    8 Sevenoaks AC 420 45 465 10 183
    9 Maidstone H 567 51 618 10 198
    10 Gravesend RR & AC 642 90 732 10 216
    11 Dartford H 763 76 839 8 211
    12 Istead & Ifield H 597 279 876 7 182
    13 Thanet RR 748 157 905 10 249
    14 Medway & Mstn AC 672 246 918 8 246
    15 Invicta EK AC 774 214 988 6 186
    16 Plumstead Rnnrs 869 194 1063 9 291
    17 Bromley Vets AC 862 233 1095 8 295

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal
    1 Canterbury H 7 3 13 23
    2 Larkfield AC 12 8 23 43
    3 Sevenoaks AC 5 19 21 45
    4 Maidstone H 11 16 24 51
    5 Sittingbourne Str 30 6 17 53
    6 Dartford RR 10 9 34 53
    7 Paddock Wood AC 22 4 38 64
    8 Dartford H 2 27 47 76
    9 Swanley & Dist AC 20 32 35 87
    10 Gravesend RR & AC 1 39 50 90
    11 New Eltham J 14 29 54 97
    12 Thanet RR 45 49 63 157
    13 Plumstead Rnnrs 93 31 70 194
    14 Invicta EK AC 28 93 93 214
    15 Bromley Vets AC 48 92 93 233
    16 Medway & Mstn AC 60 93 93 246
    17 Istead & Ifield H 93 93 93 279

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal
    1 Larkfield AC 55 2 6 8 16 17 21 125
    2 Paddock Wood AC 83 5 3 24 29 41 52 237
    3 Canterbury H 34 11 10 28 40 54 69 246
    4 Sittingbourne Str 45 22 23 36 37 60 61 284
    5 Swanley & Dist AC 65 39 1 9 49 87 91 341
    6 New Eltham J 46 35 12 51 59 70 73 346
    7 Dartford RR 32 68 31 47 57 80 94 409
    8 Sevenoaks AC 43 15 4 66 72 78 142 420
    9 Maidstone H 44 63 62 71 77 99 151 567
    10 Istead & Ifield H 109 13 30 48 122 134 141 597
    11 Gravesend RR & AC 110 18 42 53 126 136 157 642
    12 Medway & Mstn AC 64 75 7 97 111 149 169 672
    13 Thanet RR 148 33 19 117 135 144 152 748
    14 Dartford H 156 86 20 26 85 195 195 763
    15 Invicta EK AC 14 50 38 139 143 195 195 774
    16 Bromley Vets AC 88 79 102 104 133 161 195 862
    17 Plumstead Rnnrs 119 58 81 105 158 162 186 869

     

    Combined Team Standings after 6 events

    RankClubMatchTotalTBPlaces
    123456
    1 Larkfield AC 17 17 17 17 16 17 101 -- 1367
    2 Paddock Wood AC 16 15 16 16 17 15 95 -- 1699
    3 Canterbury H 9 16 15 14 10 16 80 -- 2246
    4 Sittingbourne Str 12 11 12 13 14 14 76 -- 2358
    5 Dartford RR 15 10 14 12 13 11 75 -- 2494
    6 Sevenoaks AC 13 13 13 15 9 10 73 -- 2494
    7 Istead & Ifield H 10 14 11 10 15 6 66 -- 3008
    8 Medway & Mstn AC 14 8 9 8 12 4 55 10 3544
    9 New Eltham J 7 7 7 11 11 12 55 8 3471
    10 Maidstone H 8 12 10 6 4 9 49 -- 3776
    11 Swanley & Dist AC 3 6 5 9 7 13 43 -- 4376
    12 Dartford H 11 5 6 5 8 7 42 -- 4399
    13 Invicta EK AC 6 9 8 1 6 3 33 -- 4703
    14 Gravesend RR & AC 4 4 4 7 5 8 32 -- 5145
    15 Bromley Vets AC 5 2 3 3 3 1 17 -- 6064
    16 Thanet RR 1 3 2 2 1 5 14 -- 6958
    17 Plumstead Rnnrs 2 1 1 4 2 2 12 -- 7121

    Female Team Standings after 6 events

    RankClubMatchTotalTBPlaces
    123456
    1 Canterbury H 10 16 16 17 17 17 93 -- 234
    2 Larkfield AC 17 17 13 11 11 16 85 -- 302
    3 Paddock Wood AC 13 13 15 14 16 11 82 9 307
    4 Dartford H 16 15 10 16 15 10 82 9 316
    5 Sevenoaks AC 14 10 14 15 12 15 80 -- 349
    6 Sittingbourne Str 15 11 6 13 13 13 71 -- 372
    7 Dartford RR 11 14 12 12 9 12 70 -- 381
    8 Maidstone H 5 12 17 4 2 14 54 -- 664
    9 Swanley & Dist AC 12 9 5 8 10 9 53 -- 559
    10 New Eltham J 9 7 4 10 8 7 45 9 612
    11 Gravesend RR & AC 7 8 8 7 7 8 45 9 612
    12 Istead & Ifield H 3 5 11 9 14 1 43 -- 770
    13 Bromley Vets AC 8 6 7 6 5 3 35 -- 860
    14 Invicta EK AC 2 4 9 1 6 4 26 -- 994
    15 Medway & Mstn AC 6 3 2 2 4 2 19 10 1123
    16 Plumstead Rnnrs 4 1 1 5 3 5 19 8 1159
    17 Thanet RR 1 2 3 3 1 6 16 -- 1187

    Male Team Standings after 6 events

    Please note that the Male Team Standings do not have any championship status

    RankClubMatchTotalTBPlaces
    123456
    1 Larkfield AC 17 17 17 17 17 17 102 -- 1065
    2 Paddock Wood AC 16 16 16 16 15 16 95 -- 1392
    3 Sittingbourne Str 12 10 15 14 13 14 78 -- 1986
    4 Canterbury H 10 14 14 13 9 15 75 -- 2012
    5 Sevenoaks AC 13 13 12 15 10 10 73 -- 2145
    6 Dartford RR 14 9 13 12 12 11 71 -- 2113
    7 Istead & Ifield H 11 15 11 10 14 8 69 -- 2238
    8 Medway & Mstn AC 15 8 10 9 16 6 64 -- 2421
    9 New Eltham J 7 7 7 11 11 12 55 -- 2859
    10 Maidstone H 8 12 9 7 6 9 51 -- 3112
    11 Swanley & Dist AC 3 6 5 8 7 13 42 -- 3817
    12 Invicta EK AC 6 11 8 2 5 3 35 -- 3709
    13 Dartford H 9 3 6 4 8 4 34 -- 4083
    14 Gravesend RR & AC 4 4 4 6 4 7 29 -- 4533
    15 Thanet RR 2 5 2 3 1 5 18 -- 5771
    16 Bromley Vets AC 5 2 3 1 3 2 16 -- 5204
    17 Plumstead Rnnrs 1 1 1 5 2 1 11 -- 5962

    Womens Individual Results after 6 events

    Laura Burton Victoria MacGregor Fiona Buckingham Melanie King Kady Cartwright Annie Ross Penny Roberts Vanessa Hollamby Sue James Gill Tree Miriam Dorrity Valerie Lindsey 

    Pos   Runner   Age   Rating    
    3 25 99  
    12 24 89.1  
    24 40 73.3  
    37 45 54.5  
    39 25 64.4  
    49 57 43.6  
    65 61 24.8  
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.
    90 47 39.6  
    109 57 65.3  
    159 45 -----   
    164 55 -----   
    168 60 -----   

    Mens Individual Results after 6 events

    PosRunnerAgeRatingJames RidgerPeter BuckinghamRichard BidoisMike WalterAndrew FletcherLionel StielowThe following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. Mickael HegesippeRobert RowlandAlan NewmanRobert WeighellJulian SealStephen RobertsGareth RobbGary GloverPeter YearsleyDavid LawrenceJoseph MacGregorLukas BatesPhilip SmithSteve BakerJohn BanburyJim Taylor

     
    1 29 99.01  
    19 40 88.10  
    30 42 81.91  
    41 30 76.03  
    72 50 57.83  
    93 59 46.20  
    174 36 93.90  
    179 34 81.12  
    183 55 76.92  
    198 50 45.79  
    208 50 24.48  
    225 44 94.87  
    226 33 94.54  
    235 47 82.05  
    237 17 80.73  
    243 38 72.68  
    245 19 69.86  
    248 20 65.41  
    300 39 90.23  
    331 40 48.09  
    383 44 5.12  
    386 61 1.03  

     

    Kent Cross Country Championships - Saturday 10th January

    Click here to see the full set of results

    Senior Men 12.4km

    Runner

     

    41st Gareth Robb 46.59
    64th Pete Buckingham 50.28
    83rd Richard Bidois 51.58
    94th Mike Walter 53.20
      151 Finishers  
         
    Senior Women 7.6km    
    8th Tina Oldershaw 27.50
    39th Fiona Buckingham 32.36
    59th Annie Ross 37.47
      66 Finishers  
         
    Under 15 Boys 4.1km    
    56th Rob Leat 21.05
      59 Finishers  
         
    Under 17 Girls 4.1km    
    15th Sarah Shepheard 18.54
      21 Finishers  
         
    Under 13 Girls 3.2km    
    35th Caroline Shepheard 18.04
      39 Finishers  
         

     

    Penshurst 5 Mile Cross Country - Sunday 4th January

    Click here to read a poem about the Penshurst Cross Country race from 1932 

      Runner  
    18th Lionel Stielow 36.33
    60th Penny Roberts 46.24
      77 Finishers  

     

    Serpentine New Year's Day 10K - Thursday 1st January

      Runner  
    143rd Harry Abrahim 46.30
      436 Finishers  

     

    Continue reading »

Comments are closed.