2010 Results

2010 Results

January

  • January 2010 Consolidated Results

    Sportshall at Swanley - Sunday 31st January  

    Click here to see all the results

    Under 11s

    Team
    Name
    Team
    No.s
    Speed Bounce 20 Sec
    rank
    /pts
    Vertical Jump
    rank
    /pts
    Standing Triple Jump
    rank
    /pts
    Ball Push
    rank
    /pts
    2 Lap Race
    rank
    /pts
    2 Lap Hurdles
    rank
    /pts
    total
    rank pts
    Finish
    Position
    Julie Rose Academy 1
    1 - 4
    106
    12
    0.98
    13
    12.24
    13
    12.25
    12
    24.6
    12
    25.4
    12
    85
    1
    Invicta EK 1
    37 - 40
    112
    13
    0.72
    9
    10.81
    12
    11.00
    11
    25.0
    11
    26.4
    11
    76
    2
    Julie Rose Academy 3
    9 - 12
    102
    10
    0.77
    11
    9.86
    10
    10.75
    9
    26.2
    6
    27.4
    10
    66
    3
    Julie Rose Academy 2
    5 - 8
    101
    8
    0.78
    12
    9.65
    7
    10.75
    9
    25.3
    10
    27.5
    9
    63
    4
    Julie Rose Academy 4
    13 - 16
    105
    11
    0.70
    8
    9.77
    9
    10.25
    6
    26.1
    7
    28.9
    6
    54
    5
    Julie Rose Academy 6
    21 - 24
    101
    8
    0.67
    7
    9.67
    8
    10.25
    6
    26.0
    9
    28.7
    7
    51
    6
    Julie Rose Academy 5
    17 - 20
    96
    6
    0.73
    10
    8.31
    5
    10.25
    6
    26.1
    7
    30.4
    2
    40
    7
    Dartford H
    49 - 52
    96
    6
    0.58
    3
    10.09
    11
    9.50
    4
    26.9
    5
    28.3
    8
    37
    8
    Julie Rose Academy 7
    25 - 28
    93
    5
    0.62
    6
    8.72
    6
    9.00
    3
    28.5
    1
    29.9
    5
    29
    9
    Paddock Wood AC 1
    53 - 56
    80
    2
    0.59
    4
    8.26
    4
    9.50
    4
    27.5
    3
    30.4
    2
    21
    10
    Invicta EK 2
    41 - 44
    90
    4
    0.50
    2
    6.92
    2
    8.00
    1
    27.7
    2
    30.1
    4
    20
    11
    Julie Rose Academy 8
    29 - 32
    88
    3
    0.60
    5
    7.16
    3
    8.25
    2
    27.4
    4
    31.2
    1
    19
    12
    Abigail Waller
    61
    46
    1
    0.38
    1
    4.35
    1
     
     
     
     
     
     
    3
    13

    Under 13 Girls

    Under 13 Girls VJ SP SLJ SBn 2 Lap Total Pos'n
    No Name              
    182 Bethany Jeffrey 44 4.95 1.67 63 26    
      Paddock Wood AC 113 121 88 153 90 565 16

    Under 15 Girls

    Under 15 Girls VJ SP SLJ SBn 2 Lap Total Pos'n
    No Name              
    197 Lucy Jeffrey 51 6.49 2.16 76 23.2    
      Paddock Wood AC 127 129 137 179 146 718 1
    135 Holly Fletcher 47 5.48 1.96 80 23.4    
      Black & Brom H AC 119 121 117 187 142 686 2
    134 Amber Bryan- Isacs 50 6.17 2.03 77 24.3    
      Black & Brom H AC 125 127 124 181 124 681 3

     

    Canterbury 10 Miles - Sunday 31st January 

    Click here to see all the results

    Pos
    Runner
    Gun Time
    Chip Time
     
    20th
    Tina OLDERSHAW
    1:01:37
    1:01:37
    1st Woman & 1st W35
    24th
    Robert ROWLAND
    1:03:24
    1:03:24
     
    101st
    Harry ABRAHIM
    1:10:16
    1:10:13
     
    802nd
    Margaret POOLE
    1:54:01
    1:53:27
     
     
    839 Finishers
     
     
     

     

    2010 Kent Road Racing Grand Prix standings after the 1st event (Dartford 10 Miles)

    Click here to see the full standings

    MEN - The top six men in each team from each race count for the team standings

    PosCLUBDartford 10MTOTAL4654494113172892702672651941931931801731691661651551119990636151252

    1
    Paddock Wood AC
    465
    2
    Tunbridge Wells Harriers
    449
    3
    Maidstone Harriers
    411
    4
    Dulwich Runners AC
    317
    5
    Larkfield AC
    289
    6
    Blackheath & Bromley H
    270
    7
    Invicta East Kent AC
    267
    8
    Medway & Maidstone AC
    265
    9
    Sevenoaks AC
    194
    10
    Canterbury Harriers
    193
    11
    New Eltham Joggers
    193
    12
    Cambridge Harriers
    180
    13
    Kent County Police AC
    173
    14
    Istead & Ifield Harriers
    169
    15
    Gravesend RR & AC
    166
    16
    Thanet Road Runners AC
    165
    17
    Dartford Harriers AC
    155
    18
    Bexley AC
    111
    19
    Sittingbourne Striders
    99
    20
    Petts Wood Runners
    90
    21
    Deal Tri
    63
    22
    Orpington Road Runners
    61
    23
    Ravens School Runners
    51
    24
    Vigo Runners
    25
    25
    Ashford & District RRC
    2

    WOMEN - The top four women in each team from each race count for the team standings

    PosCLUBDartford 10MTOTAL15112811110610490867966454443383735351917165

    1
    Dulwich Runners AC
    151
    2
    Maidstone Harriers
    128
    3
    Canterbury Harriers
    111
    4
    Paddock Wood AC
    106
    5
    Larkfield AC
    104
    6
    Bexley AC
    90
    7
    Tunbridge Wells Harriers
    86
    8
    Petts Wood Runners
    79
    9
    New Eltham Joggers
    66
    10
    Swanley & District AC
    45
    11
    Gravesend RR & AC
    44
    12
    Kent AC
    43
    13
    Invicta East Kent AC
    38
    14
    Kent County Police AC
    37
    15
    Dartford Harriers AC
    35
    16
    Sevenoaks AC
    35
    17
    Sevenoaks Tri
    19
    18
    Deal Tri
    17
    19
    Blackheath & Bromley H
    16
    20
    Istead & Ifield Harriers
    5

    MEN - The top 100 finishers from Kent running clubs score in each race, points going from 100 down to 1

    PosRunnerCatDartford 10RacesTotalM40M60

    7th RIDGER James M 94 1 94
    8th ROBB Gareth M 93 1 93
    11th HEGESIPPE Mickael M 90 1 90
    30th ROWLAND Robert M 71 1 71
    38th BUCKINGHAM Pete M40 63 1 63
    47th WALTER Mike M 54 1 54
    81st SUTTON Stephen M 20 1 20
    97th ABRAHIM Harry M40 4 1 4
               
             
    7th BUCKINGHAM Pete M40 14 1 14
               
             
    7th STIELOW Lionel M40 4 1 4
               

    WOMEN - The top 50 finishers from Kent running clubs score in each race, points going from 50 down to 1

    PosRunnerCatDartford 10RacesTotalW35

    2nd OLDERSHAW Tina F35 49 1 49
    9th BURTON Laura F 42 1 42
    43rd Barbara RAVEH Terry F45 8 1 8
    44th BUCKINGHAM Fiona F35 7 1 7
               
             
    1st OLDERSHAW Tina F35 10 1 10

     

    KFL Cross Country at Fowlmead, Deal - Sunday 24th January 

    Click here to read Rob Bright's report on the race

    Click here to read news from Rob Bright regarding the conclusion of the 2009/2010 season

    Click here to see all the results

    Click here to see the photos from the race

    Ov Pos  Lg Pos  Runner  Age  Time  

    11 11 James Ridger  30 30:54
    28 27 Mike Walter  31 31:50
    29 1 Tina Oldershaw  42 31:53
    34 31 Stephen Roberts  46 32:00
    38 34 Peter Buckingham  41 32:19
    42 37 Robert Rowland  36 32:33
    62 55 Richard Bidois  43 33:19
    63 56 Alan Newman  56 33:22
    68 61 Mark Woods  49 33:52
    77 5 Laura Burton  26 34:08
    82 73 Malcolm Martin  54 34:18
    114 98 Stephen Sutton  38 36:07
    140 19 Sarah Shepherd  16 37:34
    182 152 Lionel Stielow  61 39:45
    184 26 Sue James  59 39:46
    194 29 Fiona Buckingham  42 40:22
    245 52 Alison White  54 43:38
    250 54 Annie Ross  58 43:50
    282 75 Angela Martin  45 49:26
      292 Finishers    

     

    Combined Team Result   Pos Club M F Total 2Paddock Wood AC 25125276Female Team ResultPos Club fv35 f f Total2Paddock Wood AC 151925Male Team ResultPos Club mv50 mv40 m m m m m Total2Paddock Wood AC 56311127343755251

             
             
    1 Larkfield AC  187 40 227          
             
    3 New Eltham J  295 32 327          
    4 Canterbury H  336 24 360          
    5 Deal Tri Club  299 87 386          
    6 Dartford RR  429 81 510          
    7 Medway & Mstn AC  275 255 530          
    8 Thanet RR  458 108 566          
    9 Sittingbourne Str  468 142 610          
    10 Maidstone H  555 81 636          
    11 Istead & Ifield H  531 201 732          
    12 Dartford H  654 139 793          
    13 Invicta EK AC  699 145 844          
    14 Gravesend RR & AC  856 57 913          
    15 Swanley & Dist AC  835 133 968          
    16 Bromley Vets AC  914 178 1092          
    17 Sevenoaks AC  1059 142 1201          
    18 Plumstead Rnnrs  1260 143 1403          
                     
                   
           
    1 Canterbury H  10 3 11 24        
           
    3 New Eltham J  4 6 22 32        
    4 Larkfield AC  18 7 15 40        
    5 Gravesend RR & AC  28 9 20 57        
    6 Maidstone H  25 14 42 81        
    7 Dartford RR  13 8 60 81        
    8 Deal Tri Club  45 2 40 87        
    9 Thanet RR  38 23 47 108        
    10 Swanley & Dist AC  24 33 76 133        
    11 Dartford H  30 48 61 139        
    12 Sittingbourne Str  39 35 68 142        
    13 Sevenoaks AC  16 41 85 142        
    14 Plumstead Rnnrs  85 21 37 143        
    15 Invicta EK AC  17 43 85 145        
    16 Bromley Vets AC  44 49 85 178        
    17 Istead & Ifield H  85 31 85 201        
    18 Medway & Mstn AC  85 85 85 255        
                     
                   
    1 Larkfield AC  65 28 5 8 19 24 38 187
    3 Medway & Mstn AC  43 53 4 6 29 60 80 275
    4 New Eltham J  51 18 9 12 54 68 83 295
    5 Deal Tri Club  58 86 3 15 30 36 71 299
    6 Canterbury H  52 33 16 25 59 74 77 336
    7 Dartford RR  62 69 1 44 72 75 106 429
    8 Thanet RR  125 17 7 10 63 81 155 458
    9 Sittingbourne Str  67 42 40 46 57 102 114 468
    10 Istead & Ifield H  142 108 13 32 45 47 144 531
    11 Maidstone H  171 41 23 35 78 103 104 555
    12 Dartford H  196 22 20 66 85 126 139 654
    13 Invicta EK AC  163 21 2 39 82 196 196 699
    14 Swanley & Dist AC  136 26 14 133 141 189 196 835
    15 Gravesend RR & AC  88 50 64 122 140 196 196 856
    16 Bromley Vets AC  93 76 48 130 175 196 196 914
    17 Sevenoaks AC  87 112 127 145 196 196 196 1059
    18 Plumstead Rnnrs  166 131 180 195 196 196 196 1260

     

    Combined Team Standings after 5 Events123452Paddock Wood AC 171815171784-- 1467Female Team Standings after 5 EventsRank Club Match Match Match Match Match Total TB 

    Places

    123451Paddock Wood AC 171818181788-- 94Male Team Standings after 5 EventsRank Club Match Match Match Match Match Total TB 

    Places

    123452Paddock Wood AC 16161417178081373

                   
    Rank  Club  Match  Match  Match  Match  Match  Total  TB 

    Places

           
    1 Larkfield AC  18 17 16 18 18 87 --  1301
    3 New Eltham J  14 16 13 15 16 74 --  1984
    4 Dartford RR  15 14 12 16 13 70 --  2019
    5 Canterbury H  13 12 14 14 15 68 --  2213
    6 Medway & Mstn AC  10 11 17 11 12 61 --  2607
    7 Istead & Ifield H  16 15 2 13 8 54 --  3208
    8 Maidstone H  7 10 11 9 9 46 --  3283
    9 Dartford H  11 13 8 6 7 45 --  3525
    10 Deal Tri Club  12 9 1 7 14 43 --  3791
    11 Sittingbourne Str  9 7 9 5 10 40 --  3547
    12 Invicta EK AC  8 6 18 1 6 39 --  4407
    13 Thanet RR  6 8 10 2 11 37 --  4129
    14 Sevenoaks AC  5 5 6 12 2 30 --  4620
    15 Gravesend RR & AC  3 4 7 8 5 27 --  4695
    16 Swanley & Dist AC  4 3 5 10 4 26 --  4931
    17 Bromley Vets AC  2 2 4 4 3 15 --  5790
    18 Plumstead Rnnrs  1 1 3 3 1 9 --  6605
                     
                   
           
    2 Canterbury H  15 17 14 15 18 79 8 174
    3 New Eltham J  18 16 15 14 16 79 7 161
    4 Dartford RR  16 15 16 17 12 76 --  200
    5 Larkfield AC  14 14 11 16 15 70 --  239
    6 Maidstone H  10 13 12 13 13 61 --  369
    7 Swanley & Dist AC  11 12 10 12 9 54 --  457
    8 Sevenoaks AC  12 11 6 9 6 44 --  588
    9 Dartford H  9 8 5 11 8 41 --  661
    10 Gravesend RR & AC  8 2 7 8 14 39 --  781
    11 Istead & Ifield H  13 10 2 10 2 37 --  661
    12 Thanet RR  7 6 9 3 10 35 --  814
    13 Invicta EK AC  4 9 13 2 4 32 --  747
    14 Deal Tri Club  6 3 4 6 11 30 --  890
    15 Sittingbourne Str  5 5 3 5 7 25 --  915
    16 Plumstead Rnnrs  2 4 8 4 5 23 --  958
    17 Bromley Vets AC  3 7 1 7 3 21 9 930
    18 Medway & Mstn AC  1 1 17 1 1 21 6 1314
                     
                   
    Please note that the Male Team Standings do not have any championship status          
           
    1 Larkfield AC  18 17 17 18 18 88 --  1062
    3 Medway & Mstn AC  15 18 16 15 16 80 7 1293
    4 New Eltham J  12 14 13 14 15 68 --  1823
    5 Dartford RR  14 12 12 16 12 66 --  1819
    6 Canterbury H  10 10 15 12 13 60 --  2039
    7 Istead & Ifield H  17 15 3 13 9 57 --  2547
    8 Deal Tri Club  13 11 1 8 14 47 --  2901
    9 Sittingbourne Str  9 9 11 6 10 45 --  2632
    10 Dartford H  11 13 8 5 7 44 --  2864
    11 Maidstone H  7 7 10 7 8 39 8 2914
    12 Invicta EK AC  8 6 18 1 6 39 7 3660
    13 Thanet RR  6 8 9 2 11 36 --  3315
    14 Gravesend RR & AC  2 5 7 10 4 28 8 3914
    15 Sevenoaks AC  5 4 6 11 2 28 7 4032
    16 Swanley & Dist AC  4 2 4 9 5 24 --  4474
    17 Bromley Vets AC  3 3 5 4 3 18 --  4860
    18 Plumstead Rnnrs  1 1 2 3 1 8 --  5647

     

    Female Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run  12345

               
         
    1 Tina Oldershaw  42 100 100 100 100 100 5
    3 Victoria MacGregor  25 97.1 96.5 97.4 99 -----  4
    5 Laura Burton  26 -----  95.6 -----  95.9 95.2 3
    19 Sarah Shepherd  16 87 84.1 84.6 85.6 78.6 5
    35 Fiona Buckingham  41 -----  -----  70.1 72.2 66.7 3
    37 Sue James  58 73.2 -----  64.1 -----  70.2 3
    67 Annie Ross  58 42 51.3 47.9 45.4 36.9 5
    72 Alison White  54 -----  40.7 -----  41.2 39.3 3
    93 Angela Martin  45 18.8 -----  18.8 13.4 11.9 4
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.      
    119 Vanessa Hollamby  48 -----  -----  51.3 34 -----  2
    124 Gill Tree  46 -----  34.5 42.7 -----  -----  2
    165 Terri Raveh  49 57.2 -----  -----  -----  -----  1
    167 Melanie King  46 -----  55.8 -----  -----  -----  1
    182 Miriam Dorrity  56 24.6 -----  -----  -----  -----  1

     

    Male Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run    12345 

                 
    5 Gareth Robb  34 98.6 98.2 99.6 97.3 -----  4
    7 James Ridger  30 99 98.9 -----  -----  94.9 3
    34 Peter Buckingham  41 87.8 89.6 88.7 84.9 83.1 5
    36 Robert Rowland  35 90.5 87.1 87.9 86.2 81.5 5
    47 Mike Walter  31 78.9 86 78.2 81.8 86.7 5
    77 Richard Bidois  43 71.8 67.7 -----  69.3 72.3 4
    89 Alan Newman  56 66 -----  61.9 65.3 71.8 4
    90 Malcolm Martin  54 62.2 65.2 74.1 -----  63.1 4
    100 Mark Woods  49 61.9 56.6 61.5 63.6 69.2 5
    118 Steve Baker  41 61.6 54.5 -----  43.6 -----  3
    126 Stephen Sutton  38 -----  44.8 49 57.3 50.3 4
    165 Lionel Stielow  60 37.4 36.6 33.1 38.2 22.6 5
    174 Neil Turner  43 34 32.3 30.1 27.1 -----  4
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.      
    237 Mickael Hegesippe  37 94.2 -----  -----  93.8 -----  2
    250 David Lawrence  39 81.6 75.6 -----  -----  -----  2
    283 Robert Weighell  51 37.8 -----  30.5 -----  -----  2
    331 Joseph MacGregor  20 -----  -----  -----  92.4 -----  1
    343 Stephen Roberts  45 -----  -----  -----  -----  84.6 1
    364 James Davis  32 58.8 -----  -----  -----  -----  1
    366 Andrew Fletcher  51 55.8 -----  -----  -----  -----  1
    382 Des White  55 -----  43.7 -----  -----  -----  1
    430 Des McElroy  52 -----  -----  -----  6.2 -----  1
    435 Roy Hammond  68 4.1 -----  -----  -----  -----  1

     

    W35-44 Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run  12345W45-54 Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run    12345 W55+ Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run   12345 M40-49 Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run    12345 M50-59 Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run    12345 M60+ Individual Standings after 5 EventsPos  Runner  Age  Match  Match  Match  Match  Match  Run    12345 

               
         
    1 Tina Oldershaw  42 100 100 100 100 100 5
    13 Fiona Buckingham  41 -----  -----  70.1 72.2 66.7 3
                   
                   
               
    25 Alison White  54 -----  40.7 -----  41.2 39.3 3
    35 Angela Martin  45 18.8 -----  18.8 13.4 11.9 4
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.    
    41 Vanessa Hollamby 48 -----  51.3 34 -----  -----  2
    44 Gill Tree 46 -----  34.5 42.7 -----  -----  2
    55 Terri Raveh 49 57.2 -----  -----  -----  -----  1
    56 Melanie King 46 -----  55.8 -----  -----  -----  1
                   
                   
               
     
    2 Sue James 58 73.2 -----  64.1 -----  70.2 3
    5 Annie Ross 58 42 51.3 47.9 45.4 36.9 5
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.    
    21 Miriam Dorrity 56 24.6  -----    -----    -----    -----   1
                   
                   
               
    9 Peter Buckingham  41 87.8 89.6 88.7 84.9 83.1 5
    26 Richard Bidois  43 71.8 67.7 -----  69.3 72.3 4
    33 Mark Woods  49 61.9 56.6 61.5 63.6 69.2 5
    40 Steve Baker  41 61.6 54.5 -----  43.6 -----  3
    62 Neil Turner  43 34 32.3 30.1 27.1 -----  4
                   
                   
               
    9 Alan Newman  56 66 -----  61.9 65.3 71.8 4
    10 Malcolm Martin  54 62.2 65.2 74.1 -----  63.1 4
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.    
    63 Robert Weighell  51 37.8 -----  30.5 -----  -----  2
    79 Andrew Fletcher  51 55.8 -----  -----  -----  -----  1
    85 Des White  55 -----  43.7 -----  -----  -----  1
    103 Des McElroy  52 -----  -----  -----  6.2 -----  1
                   
                   
               
    7 Lionel Stielow  60 37.4 36.6 33.1 38.2 22.6 5
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.  
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.    
    38 Roy Hammond  68 4.1 -----  -----  -----  -----  1

     

     Dubai 10km - Friday 22nd January  

    Click here to see all the results

    Pos
    Runner
    Time
    10th Female
    Vicki Macgregor
    42.05
     
    1846 Female Finishers
     

     

    Dartford 10 Miles - Sunday 17th January  

    Click here to see all the results

    Click here to read Pete & Fi's report on the race

    Click here to see the standings of the 2010 PWAC Club Road Champs after the 1st race (Dartford 10)

    Pos
    Runner
    Age Group
    Gun
    Time
    Chip
    Time
     
    12
    James RIDGER
    S
    58:05
    58:05
     
    13
    Gareth ROBB
    S
    58:07
    58:06
     
    18
    Mickael HEGESIPPE
    S
    1:00:26
    1:00:26
     
    34
    Tina OLDERSHAW
    W35
    1:02:17
    1:02:17
    1st W35 & Gold Kent Medal
    48
    Robert ROWLAND
    S
    1:04:06
    1:04:05
     
    61
    Pete BUCKINGHAM
    M40
    1:05:14
    1:05:14
     
    80
    Mike WALTER
    S
    1:06:28
    1:06:25
     
    132
    Laura BURTON
    S
    1:10:12
    1:10:05
     
    172
    Stephen SUTTON
    S
    1:12:22
    1:12:17
     
    207
    Harry ABRAHIM
    M40
    1:14:04
    1:14:00
     
    215
    John TOLHURST
    M50
    1:14:17
    1:14:13
     
    289
    Neil TURNER
    M40
    1:17:24
    1:17:11
     
    337
    Lionel STIELOW
    M60
    1:18:47
    1:18:43
    9th M60
    381
    Terry RAVEH
    W45
    1:20:13
    1:19:50
     
    382
    Fiona BUCKINGHAM
    W35
    1:20:14
    1:20:02
     
    384
    Robert WEIGHELL
    M50
    1:20:17
    1:20:05
     
    433
    Carol EMERY
    W45
    1:22:11
    1:22:07
     
    488
    Mark RICH
    S
    1:24:22
    1:23:59
     
    489
    Melanie KING
    W45
    1:24:26
    1:23:46
     
    508
    Emma HOLLANDS
    W35
    1:25:12
    1:24:33
     
    680
    Vanessa HOLLAMBY
    W45
    1:33:30
    1:32:51
     
     
    920 finishers
     
     
     
     
    PWAC's Mens team (James, Gareth, Mickael and Rob R) were 1st team and Gold Medal winners in the Kent Champs.
    PWAC's Womens team (Tina, Laura and Terry) were 6th team and 4th in the Kent Champs.

     

    Thanet Duathlon - Sunday 3rd January

    Click here to see all the results

     

    Runner RUN TIME RUN/BIKE  BIKE TIME XC TIME TOTAL TIME
    51st Mel King 20.36 1.31.50 1.11.14 45.20 2.17.10
      58 Finishers

     

    Tadworth 10 Miles - Sunday 3rd January 

    Click here to see all the results

     

    Runner  
    367th Terry Raveh 87.01
      641 Finishers

     

    KFL Cross Country at Oxleas Wood, Eltham - Sunday 3rd January 

    Click here to see all the results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTimeGareth Robb Mickael Hegesippe Joseph MacGregor Robert Rowland Peter Buckingham Tina Oldershaw Mike Walter Victoria MacGregor Richard Bidois Alan Newman Laura Burton Mark Woods Steve Sutton Steve Baker Sarah Shepherd Lionel Stielow Fiona Buckingham Neil Turner Annie Ross Alison White Vanessa Hollamby Des McElroy Angela Martin 349 Finishers

    9 7 34 33:15:00
    17 15 37 34:38:00
    21 18 20 35:02:00
    35 32 36 36:18:00
    38 35 41 36:30:00
    39 1 42 36:39:00
    47 42 31 37:18:00
    54 2 25 37:43:00
    78 70 43 39:17:00
    88 79 56 39:38:00
    89 5 26 39:41:00
    95 83 49 40:02:00
    114 97 38 41:01:00
    150 128 41 42:58:00
    159 15 16 43:23:00
    166 140 61 43:45:00
    204 28 41 45:37:00
    206 165 43 45:39:00
    274 54 58 50:19:00
    284 58 54 51:13:00
    297 65 48 52:28:00
    303 212 52 52:41:00
    329 85 45 56:50:00
         

     

    Combined Team ResultPosClubMFTotalScrsLast2262Paddock Wood AC228823610892564094344575795976046626737958738751048116012961828Female Team ResultPosClubfv35ffTotal1Paddock Wood AC12582428505254717984104135178191193229240246294Male Team ResultPosClubmv50mv40mmmmmTotal1982Paddock Wood AC793571518324222823231035737338449350853860460868279487093110561582

                   
         
    1 Larkfield AC 198 28 10 165      
         
    3 Dartford RR 232 24 10 112      
    4 New Eltham J 357 52 10 212      
    5 Canterbury H 384 50 10 194      
    6 Istead & Ifield H 373 84 10 225      
    7 Swanley & Dist AC 508 71 10 199      
    8 Sevenoaks AC 493 104 10 255      
    9 Medway & Mstn AC 310 294 7 106      
    10 Maidstone H 608 54 10 191      
    11 Gravesend RR & AC 538 135 10 314      
    12 Deal Tri Club 604 191 10 318      
    13 Dartford H 794 79 8 230      
    14 Sittingbourne Str 682 193 10 328      
    15 Bromley Vets AC 870 178 10 317      
    16 Plumstead Rnnrs 931 229 10 347      
    17 Thanet RR 1056 240 8 340      
    18 Invicta EK AC 1582 246 1 263      
                   
           
           
    2 Dartford RR 6 8 10        
    3 Larkfield AC 16 3 9        
    4 Canterbury H 11 14 25        
    5 New Eltham J 4 17 31        
    6 Maidstone H 19 12 23        
    7 Swanley & Dist AC 18 26 27        
    8 Dartford H 39 7 33        
    9 Istead & Ifield H 36 13 35        
    10 Sevenoaks AC 20 38 46        
    11 Gravesend RR & AC 40 21 74        
    12 Bromley Vets AC 49 52 77        
    13 Deal Tri Club 47 66 78        
    14 Sittingbourne Str 45 64 84        
    15 Plumstead Rnnrs 97 57 75        
    16 Thanet RR 51 91 98        
    17 Invicta EK AC 50 98 98        
    18 Medway & Mstn AC 98 98 98        
                   
    1 Larkfield AC 62 4 8 25 26 33 40
    3 Dartford RR 86 6 2 12 31 43 52
    4 Medway & Mstn AC 44 57 3 9 28 76 93
    5 New Eltham J 156 34 5 11 46 50 55
    6 Istead & Ifield H 152 29 16 21 37 38 80
    7 Canterbury H 49 60 10 19 73 82 91
    8 Sevenoaks AC 81 22 47 53 67 108 115
    9 Swanley & Dist AC 143 74 14 20 27 110 120
    10 Gravesend RR & AC 104 24 39 51 64 103 153
    11 Deal Tri Club 175 58 17 30 59 107 158
    12 Maidstone H 127 45 23 71 92 117 133
    13 Sittingbourne Str 75 56 84 89 112 130 136
    14 Dartford H 226 65 1 36 94 146 226
    15 Bromley Vets AC 88 105 48 118 157 162 192
    16 Plumstead Rnnrs 144 119 85 114 126 145 198
    17 Thanet RR 154 54 13 193 206 210 226
    18 Invicta EK AC 226 226 226 226 226 226 226

     

    Combined Team Standings after 4 racesRankClubMatchTotalTBPlaces1234692Paddock Wood AC1718151767--11915857534846383733302927262422128Female Team Standings after 4 racesRankClubMatchTotalTBPlaces12341Paddock Wood AC1718181871--696463615548453835332825252019181818Male Team Standings after 4 racesPlease note that the Male Team Standings do not have any championship statusRankClubMatchTotalTBPlaces123470643Paddock Wood AC1616141763--112254534847373533333126252320157

               
    1 Larkfield AC 18 17 16 18 -- 1074
    3 New Eltham J 14 16 13 15 -- 1657
    4 Dartford RR 15 14 12 16 -- 1509
    5 Canterbury H 13 12 14 14 -- 1853
    6 Medway & Mstn AC 10 11 17 10 -- 2077
    7 Istead & Ifield H 16 15 2 13 -- 2476
    8 Dartford H 11 13 8 6 -- 2732
    9 Maidstone H 7 10 11 9 -- 2647
    10 Invicta EK AC 8 6 18 1 -- 3563
    11 Sittingbourne Str 9 7 9 5 -- 2937
    12 Deal Tri Club 12 9 1 7 -- 3405
    13 Sevenoaks AC 5 5 6 11 -- 3419
    14 Thanet RR 6 8 10 2 -- 3563
    15 Swanley & Dist AC 4 3 5 12 -- 3887
    16 Gravesend RR & AC 3 4 7 8 -- 3782
    17 Bromley Vets AC 2 2 4 4 -- 4698
    18 Plumstead Rnnrs 1 1 3 3 -- 5202
                 
    2 Dartford RR 16 15 16 17 -- 119
    3 New Eltham J 18 16 15 14 -- 129
    4 Canterbury H 15 17 14 15 -- 150
    5 Larkfield AC 14 14 11 16 -- 199
    6 Maidstone H 10 13 12 13 -- 288
    7 Swanley & Dist AC 11 12 10 12 -- 324
    8 Sevenoaks AC 12 11 6 9 -- 446
    9 Istead & Ifield H 13 10 2 10 -- 460
    10 Dartford H 9 8 5 11 -- 522
    11 Invicta EK AC 4 9 13 2 -- 602
    12 Thanet RR 7 6 9 3 6 706
    13 Gravesend RR & AC 8 2 7 8 6 724
    14 Medway & Mstn AC 1 1 17 1 -- 1059
    15 Deal Tri Club 6 3 4 6 -- 803
    16 Bromley Vets AC 3 7 1 7 9 752
    17 Sittingbourne Str 5 5 3 5 9 773
    18 Plumstead Rnnrs 2 4 8 4 6 815
                 
         
    1 Larkfield AC 18 17 17 18 -- 875
    2 Medway & Mstn AC 15 18 16 15 -- 1018
    4 Dartford RR 14 12 12 16 -- 1390
    5 New Eltham J 12 14 13 14 -- 1528
    6 Istead & Ifield H 17 15 3 13 -- 2016
    7 Canterbury H 10 10 15 12 -- 1703
    8 Dartford H 11 13 8 5 -- 2210
    9 Sittingbourne Str 9 9 11 6 -- 2164
    10 Deal Tri Club 13 11 1 8 7 2602
    11 Invicta EK AC 8 6 18 1 5 2961
    12 Maidstone H 7 7 10 7 -- 2359
    13 Sevenoaks AC 5 4 6 11 -- 2973
    14 Thanet RR 6 8 9 2 -- 2857
    15 Gravesend RR & AC 2 5 7 9 -- 3058
    16 Swanley & Dist AC 4 2 4 10 -- 3563
    17 Bromley Vets AC 3 3 5 4 -- 3946
    18 Plumstead Rnnrs 1 1 2 3 -- 4387

    Female Individual Standings after 4 races

    PosRunnerAgeMatchRun
    1234
    1 Tina Oldershaw 42 100.0 100.0 100.0 100.0 4
    4 Victoria MacGregor 25 97.1 96.5 97.4 99.0 4
    6 Laura Burton 26 ----- 95.6 ----- 95.9 2
    21 Sarah Shepherd 16 87.0 84.1 84.6 85.6 4
    40 Fiona Buckingham 41 ----- ----- 70.1 72.2 2
    44 Sue James 58 73.2 ----- 64.1 ----- 2
    75 Annie Ross 58 42.0 51.3 47.9 45.4 4
    79 Vanessa Hollamby 48 ----- ----- 51.3 34.0 2
    82 Alison White 54 ----- 40.7 ----- 41.2 2
    87 Gill Tree 46 ----- 34.5 42.7 ----- 2
    119 Angela Martin 45 18.8 ----- 18.8 13.4 3
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.
    161 Terri Raveh 49 57.2 ----- ----- ----- 1
    163 Melanie King 46 ----- 55.8 ----- ----- 1
    176 Miriam Dorrity 56 24.6 ----- ----- ----- 1

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    F35-44 Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234

    1
    Tina Oldershaw
    42
    100
    100
    100
    100
    4
    14
    Fiona Buckingham
    41
    -----
    -----
    70.1
    72.2
    2

    F45-54 Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. 

    26
    Vanessa Hollamby
    48
    -----
    -----
    51.3
    34
    2
    29
    Alison White
    54
    -----
    40.7
    -----
    41.2
    2
    32
    Gill Tree
    46
    -----
    34.5
    42.7
    -----
    2
    45
    Angela Martin
    45
    18.8
    -----
    18.8
    13.4
    3
    54
    Terri Raveh
    49
    57.2
    -----
    -----
    -----
    1
    55
    Melanie King
    46
    -----
    55.8
    -----
    -----
    1

    F55+ Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. 

    2
    Sue James
    58
    73.2
    -----
    64.1
    -----
    2
    5
    Annie Ross
    58
    42
    51.3
    47.9
    45.4
    4
    21
    Miriam Dorrity
    56
    24.6
    -----
    -----
    -----
    1

    Male Individual Standings after 4 races

    PosRunnerAgeMatchRun
    1234
    3 James Ridger 30 99.0 98.9 ----- ----- 2
    6 Gareth Robb 34 98.6 98.2 99.6 97.3 4
    18 Mickael Hegesippe 37 94.2 ----- ----- 93.8 2
    35 Robert Rowland 35 90.5 87.1 87.9 86.2 4
    37 Peter Buckingham 41 87.8 89.6 88.7 84.9 4
    60 Mike Walter 31 78.9 86.0 78.2 81.8 4
    65 David Lawrence 39 81.6 75.6 ----- ----- 2
    94 Richard Bidois 43 71.8 67.7 ----- 69.3 3
    105 Malcolm Martin 54 62.2 65.2 74.1 ----- 3
    113 Alan Newman 56 66.0 ----- 61.9 65.3 3
    122 Mark Woods 49 61.9 56.6 61.5 63.6 4
    143 Steve Baker 41 61.6 54.5 ----- 43.6 3
    152 Steve Sutton 38 ----- 44.8 49.0 57.3 3
    189 Lionel Stielow 60 37.4 36.6 33.1 38.2 4
    203 Robert Weighell 51 37.8 ----- 30.5 ----- 2
    219 Neil Turner 43 34.0 32.3 30.1 27.1 4
    The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.
    They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating.
    310 Joseph MacGregor 20 ----- ----- ----- 92.4 1
    344 James Davis 32 58.8 ----- ----- ----- 1
    346 Andrew Fletcher 51 55.8 ----- ----- ----- 1
    360 Des White 55 ----- 43.7   ----- 1
    408 Des McElroy 52 ----- -----   6.2 1
    415 Roy Hammond 68 4.1 -----   ----- 1

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    M40-49 Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234

    9
    Peter Buckingham
    41
    87.8
    89.6
    88.7
    84.9
    4
    33
    Richard Bidois
    43
    71.8
    67.7
    -----
    69.3
    3
    43
    Mark Woods
    49
    61.9
    56.6
    61.5
    63.6
    4
    55
    Steve Baker
    41
    61.6
    54.5
    -----
    43.6
    3
    79
    Neil Turner
    43
    34
    32.3
    30.1
    27.1
    4

    M50-59 Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. 

    11
    Malcolm Martin
    54
    62.2
    65.2
    74.1
    -----
    3
    13
    Alan Newman
    56
    66
    -----
    61.9
    65.3
    3
    40
    Robert Weighell
    51
    37.8
    -----
    30.5
    -----
    2
    74
    Andrew Fletcher
    51
    55.8
    -----
    -----
    -----
    1
    80
    Des White
    55
    -----
    43.7
    -----
    -----
    1
    99
    Des McElroy
    52
    -----
    -----
    -----
    6.2
    1

    M60+ Individual Standings after 4 races

     RunnerAgeMatchRun1234The following do not qualify for the championship standings as they have not competed in enough races.They are ordered firstly by the number of races they have competed in and then by rating. 

    6
    Lionel Stielow
    60
    37.4
    36.6
    33.1
    38.2
    4
    36
    Roy Hammond
    68
    4.1
    -----
    -----
    -----
    1

    Continue reading »

Comments are closed.