2010 Results

2010 Results

November

  • November 2010 Consolidated Results

    Paphos Aphrodite 5k, Cyprus  - Sunday 28th November

    8th

    Alan Newman

    20:09

    1st M50

    27th

    Sue James

    22:53

    6th Lady & 1st W55

      100 Finishers    

     

    Final 2010 Kent Road Racing Grand Prix standings after 9 races

    Click here to see a printable version of the results

    Pos

    FEMALE TEAMS

    TOTAL(pts)

    1

    Maidstone Harriers

    1336

    2

    Paddock Wood AC

    1283

    3

    Larkfield AC

    976

    4

    Dulwich Runners AC

    903

    5

    Tunbridge Wells Harriers

    740

    6

    Canterbury Harriers

    540

    Pos

    MALE TEAMS

    TOTAL (pts)

    1

    Tunbridge Wells Harriers

    4030

    2

    Maidstone Harriers

    3603

    3

    Paddock Wood AC

    3332

    4

    Thanet Road Runners AC

    2383

    5

    Larkfield AC

    2250

    6

    Dulwich Runners AC

    2144

    WOMEN

    1

    OLDERSHAW Tina

    Paddock Wood AC

    9

    300

    2

    HAWKINS Sharon

    Invicta East Kent AC

    6

    287

    3

    HOWES Kim

    Larkfield AC

    6

    260

    4

    TALBOT ROSNER Vicky

    Invicta East Kent AC

    7

    258

    5

    BUCKINGHAM Fiona

    Paddock Wood AC

    8

    251

    6

    BROWN Janine

    Ashford AC

    5

    239

    MEN

    1

    IVES David

    Sevenoaks AC

    6

    571

    2

    BARTON Paul

    Maidstone Harriers

    9

    525

    3

    HEGESIPPE Mickael

    Paddock Wood AC

    6

    513

    4

    CHAPMAN Craig

    Tunbridge Wells Harriers

    8

    510

    5

    SMYTHE Steve

    Dulwich Runners AC

    6

    492

    6

    ERSKINE Tim

    Maidstone Harriers

    6

    486

     LADIES o35

    1

    OLDERSHAW Tina

    Paddock Wood AC

    7

    60

    2

    HESLOP Maria

    Paddock Wood AC

    5

    45

    3

    JOHNSON Abi

    Larkfield AC

    8

    40

    4

    MAGUIRE Sarah

    Canterbury Harriers

    4

    35

    5

    BARNETT Sharon

    Maidstone Harriers

    8

    29

    6

    BUCKINGHAM Fiona

    Paddock Wood AC

    5

    25

     LADIES o45

    1

    HAWKINS Sharon

    Maidstone Harriers

    6

    58

    2

    STOPPANI Julie

    Maidstone Harriers

    8

    49

    3

    ELMS Clare

    Dulwich Runners AC

    3

    30

    4

    WENMAN Barbara

    Canterbury Harriers

    3

    25

    5

    JOANNES Lucille

    Tunbridge Wells Harriers

    5

    24

    6

    RICHARDS Caroline

    Paddock Wood AC

    3

    23

     LADIES o55

    1

    TABOR Ros

    Dulwich Runners AC

    7

    30

    2

    DORRITY Miriam

    Paddock Wood AC

    6

    21

    3

    BRIGHT Jane

    Larkfield AC

    5

    16

    4

    MUSSON Sally

    Tonbridge AC

    2

    9

    5

    STEWARD Claire

    Dulwich Runners AC

    2

    8

    6

    IRVINE Lesley

    Istead & Ifield Harriers

    3

    6

     MEN o40

    1

    BARTON Paul

    Maidstone Harriers

    9

    105

    2

    THOMSON Michael

    Tunbridge Wells Harriers

    6

    83

    3

    CLARK Matthew

    Tunbridge Wells Harriers

    6

    79

    4

    BUCKINGHAM Pete

    Paddock Wood AC

    6

    78

    5

    TUOHY Tony

    Dulwich Runners AC

    4

    73

    6

    CLARKSON Graham

    Maidstone Harriers

    4

    67

     

    Kent Fitness League Cross Country at Fowlmead - Sunday 28th November

    Click here to see the full results

    Click here to read the official press report on the race from Rob Bright

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast
    1 Larkfield AC 127 30 157 10 127
    2 Dartford RR 231 37 268 10 129
    3 Canterbury H 260 27 287 10 121
    4 Maidstone H 256 102 358 10 241
    5 Gravesend RR & AC 315 77 392 9 136
    6 Istead & Ifield H 386 111 497 10 219
    7 Sittingbourne Str 450 123 573 9 192
    8 Medway & Mstn AC 442 186 628 7 128
    9 Swanley & Dist AC 629 53 682 10 177
    10 New Eltham J 540 152 692 10 249
    11 Deal Tri Club 581 133 714 10 232
    12 Thanet RR 582 153 735 9 239
    13 Paddock Wood AC 829 26 855 6 163
    14 Invicta EK AC 772 186 958 5 216
    15 Dartford H 788 180 968 5 244
    16 Plumstead Rnnrs 970 112 1082 9 246
    17 Sevenoaks AC 1159 36 1195 5 161
    18 Bromley Vets AC 1295 186 1481 0  

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal
    1 Paddock Wood AC 1 2 23 26
    2 Canterbury H 8 6 13 27
    3 Larkfield AC 15 3 12 30
    4 Sevenoaks AC 4 11 21 36
    5 Dartford RR 7 14 16 37
    6 Swanley & Dist AC 19 9 25 53
    7 Gravesend RR & AC 62 5 10 77
    8 Maidstone H 18 30 54 102
    9 Istead & Ifield H 37 33 41 111
    10 Plumstead Rnnrs 20 34 58 112
    11 Sittingbourne Str 29 32 62 123
    12 Deal Tri Club 38 46 49 133
    13 New Eltham J 31 60 61 152
    14 Thanet RR 39 52 62 153
    15 Dartford H 56 62 62 180
    18 Medway & Mstn AC 62 62 62 186
    18 Invicta EK AC 62 62 62 186
    18 Bromley Vets AC 62 62 62 186

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal
    1 Larkfield AC 52 4 1 12 14 20 24 127
    2 Dartford RR 38 6 7 18 41 57 64 231
    3 Maidstone H 67 54 3 13 30 43 46 256
    4 Canterbury H 34 17 11 37 39 51 71 260
    5 Gravesend RR & AC 116 28 15 27 29 35 65 315
    6 Istead & Ifield H 19 33 22 26 47 83 156 386
    7 Medway & Mstn AC 31 44 2 59 93 103 110 442
    8 Sittingbourne Str 56 21 42 66 79 91 95 450
    9 New Eltham J 82 84 8 40 98 109 119 540
    10 Deal Tri Club 72 45 50 80 94 118 122 581
    11 Thanet RR 63 23 55 92 101 115 133 582
    12 Swanley & Dist AC 108 25 73 86 96 120 121 629
    13 Invicta EK AC 76 173 16 32 105 185 185 772
    14 Dartford H 140 10 9 74 185 185 185 788
    15 Paddock Wood AC 185 5 36 48 185 185 185 829
    16 Plumstead Rnnrs 155 60 70 158 164 178 185 970
    17 Sevenoaks AC 128 106 185 185 185 185 185 1159
    18 Bromley Vets AC 185 185 185 185 185 185 185 1295

    Individual Results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTime
    6 5 Stephen Roberts 46 32:27
    29 1 Maria Heslop 43 35:27
    38 2 Laura Burton 27 36:28
    39 36 Peter Buckingham 42 36:32
    54 48 Richard Bidois 44 37:26
    163 23 Fiona Buckingham 42 45:10
    183 28 Annie Ross 59 47:25

     

    10k Sussex Obstacle Dash - Sunday 21st November

    Click here to see the full results

    Pos Runners Time
    15th Team PWAC Harry & Sally (Abrahim) 72:29
      20 two person teams finished  

     

    Beckenham 10k Trail Race - Sunday 21st November

    Click here to see the full results

    Pos Runner Time  
    122nd Lionel Stielow 50:59 3rd M60
    205th Penny Roberts 63:14 3rd W55
       230 Finishers    

     

    Brighton 10km - Sunday 21st November

    Click here to see the full results

    Pos Runner Chip Time Gun Time  
    33rd James Ridger 34:17 34:20  
    272nd John Tolhurst 40:50 40:58 PB
       2459 Finishers      

     

    Kent Fitness League Cross Country at Swanley Park - Sunday 14th November

    Click here to see the full results

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast
    1 Larkfield AC 134 44 178 10 201
    2 Dartford RR 286 36 322 10 198
    3 Istead & Ifield H 248 88 336 10 268
    4 Canterbury H 291 57 348 10 261
    5 Gravesend RR & AC 392 12 404 10 123
    6 Sevenoaks AC 446 38 484 10 195
    7 New Eltham J 407 134 541 10 329
    8 Maidstone H 495 51 546 10 203
    9 Sittingbourne Str 493 150 643 10 320
    10 Dartford H 567 176 743 10 326
    11 Deal Tri Club 661 178 839 10 331
    12 Medway & Mstn AC 514 414 928 7 185
    13 Paddock Wood AC 927 39 966 10 219
    14 Swanley & Dist AC 880 103 983 10 285
    15 Bromley Vets AC 786 227 1013 10 391
    16 Plumstead Rnnrs 922 187 1109 10 361
    17 Thanet RR 1009 156 1165 10 336
    18 Invicta EK AC 1402 414 1816 2 42

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal
    1 Gravesend RR & AC 2 4 6 12
    2 Dartford RR 7 8 21 36
    3 Sevenoaks AC 5 13 20 38
    4 Paddock Wood AC 1 14 24 39
    5 Larkfield AC 19 3 22 44
    6 Maidstone H 16 12 23 51
    7 Canterbury H 9 11 37 57
    8 Istead & Ifield H 40 17 31 88
    9 Swanley & Dist AC 28 29 46 103
    10 New Eltham J 34 36 64 134
    11 Sittingbourne Str 43 49 58 150
    12 Thanet RR 27 61 68 156
    13 Dartford H 51 62 63 176
    14 Deal Tri Club 59 53 66 178
    15 Plumstead Rnnrs 32 72 83 187
    16 Bromley Vets AC 50 70 107 227
    18 Medway & Mstn AC 138 138 138 414
    18 Invicta EK AC 138 138 138 414

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal
    1 Larkfield AC 45 6 1 9 17 25 31 134
    2 Istead & Ifield H 16 29 15 26 39 50 73 248
    3 Dartford RR 55 18 30 36 44 46 57 286
    4 Canterbury H 54 22 8 21 59 63 64 291
    5 Gravesend RR & AC 107 28 23 53 58 61 62 392
    6 New Eltham J 43 37 10 11 69 117 120 407
    7 Sevenoaks AC 112 24 27 34 51 79 119 446
    8 Sittingbourne Str 75 35 2 52 85 100 144 493
    9 Maidstone H 126 48 19 49 81 82 90 495
    10 Medway & Mstn AC 47 70 4 5 98 132 158 514
    11 Dartford H 209 13 3 20 66 77 179 567
    12 Deal Tri Club 84 56 65 83 91 99 183 661
    13 Bromley Vets AC 95 42 41 127 136 141 204 786
    14 Swanley & Dist AC 33 14 129 153 166 189 196 880
    15 Plumstead Rnnrs 145 71 80 115 133 168 210 922
    16 Paddock Wood AC 68 102 118 138 155 162 184 927
    17 Thanet RR 150 88 7 181 190 195 198 1009
    18 Invicta EK AC 40 270 12 270 270 270 270 1402

     

    Kent Cross Country league at Danson Park - Saturday 13th November

    Click here to see the full results

    Click here to see the U15 Girls results

    Click here to see the Senior Women's results

      U/15 Girls  
    Pos Runner Time
    29th Caroline Shepheard 15:47
      30 Finishers  

     

      Senior Women  
    Pos Runner Time
    23rd Sarah Shepheard 20:39
      81 Finishers  

     

    British & Irish Masters Cross Country International, Dublin - Saturday 13th November

    Click here to see the full results

    Pos Runner Time  
    12th Tina Oldershaw 23:04 5th W40 & 3rd counter in winning England W40 team
    119 Finishers    

     

    Sportshall at Folkestone - Sunday 7th November

    Click here to see the full results on the KCAA website

    Under 11 Team Results

    Pos Team Points
    16th Paddock Wood AC 89
      30 Teams competed  

     

    AECC 10k "Dash Back" - Bournemouth - Sunday 7th November

    Pos Runner Time
    39th John Tolhurst 43:23
      229 Finishers  

     

    Deal 5 miles - Sunday 7th November

    Click here to see the full results

    Pos Runner Chip Time Gun Time  
    13th Tina Oldershaw 29:56 29:56 1st Woman & 1st W35
    29th Alan Newman 32:28 32:28 4th M50
    55th Sarah Shepheard 34:19 34:21 1 Female Junior
    91st Sue James 37:07 37:08 1st W55
       263 Finishers      
      PWAC Women (Tina, Sarah & Sue) were 1st team      

     

    Beckley 10k - Sunday 7th November

    Click here to see the full results

    Pos Runner Time  
    24th Rob Leat 44:16 1st Junior
    45th Duncan Riordan 46:55  
    123rd Mel King 55:06  
    127th Vanessa Hollamby 55:56  
    152nd Penny Roberts 60:22  
        199 Finishers
    Continue reading »

Comments are closed.