2010 Results

2010 Results

October

  • October 2010 Consolidated Results

    Wilmington 10k - Sunday 31st October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
     
    11th
    Tina Oldershaw
    37:22
    1st Woman & 1st W35
    102nd
    Chris Anderson
    44:49
     
    149th
    Lionel Stielow
    47:01
    3rd M60
    331st
    Penny Roberts
    57:13
    8th W55
     
     424 Finishers
     
     

     

    Kent Fitness League Cross Country at Rough Common - Sunday 24th October

    Click here to see the full results

    Combined TeamsLadies Teams

                           
        mv50 mv40 m m m m m fv35 f f   TOT.
    1 Larkfield AC 59 3 1 2 10 12 46 8 1 15   157
    2 Canterbury H 61 15 7 14 22 23 40 6 9 11   208
    3 Dartford RR 51 47 17 36 48 62 65 4 7 10   347
    4 Gravesend RR 128 24 9 26 42 44 60 20 3 97   453
    5 New Eltham Jggrs 20 21 8 64 66 85 102 29 37 30   462
    6 Istead & Ifield H 34 27 37 81 111 115 147 27 21 47   647
    7 Invicta EK AC 29 25 5 6 87 88 121 97 97 97   652
    8 Maidstone H 140 75 19 38 90 97 101 13 45 52   670
    9 Deal Tri Club 67 28 35 57 76 93 156 46 50 64   672
    10 Medway & Mstn AC 43 53 4 63 94 120 133 97 42 97   746
    11 Swanley & Dist AC 18 11 32 127 138 141 201 22 25 33   748
    12 Paddock Wood AC 77 96 31 56 135 136 193 28 5 14   771
    13 Thanet RR AC 79 41 72 112 137 142 153 22 57 62   877
    14 Bromley Vets 55 91 39 105 109 118 177 68 97 97   956
    15 Plumstead R 186 45 52 92 99 205 210 97 53 94   1133
    16 Sevenoaks AC 107 16 145 131 227 227 227 2 34 97   1213
    17 Dartford Harriers 227 227 13 33 227 227 227 24 43 70   1318
    18 Sittingbourne Str 58 30 80 103 155 227 227 44 228 228   1380
                 
             
        fv35 f f   TOT.
    1 Dartford RR 4 7 10   21
    2 Larkfield AC 8 1 15   24
    3 Canterbury H 6 9 11   26
    4 Paddock Wood AC 28 5 14   47
    5 Swanley & Dist AC 22 25 33   80
    6 Istead & Ifield H 27 21 47   95
    7 New Eltham Jggrs 29 37 30   96
    8 Maidstone H 13 45 52   110
    9 Gravesend RR 20 3 97   120
    10 Sevenoaks AC 2 34 97   133
    11 Dartford Harriers 24 43 70   137
    12 Thanet RR AC 22 57 62   141
    13 Deal Tri Club 46 50 64   160
    14 Medway & Mstn AC 97 42 97   236
    15 Plumstead R 97 53 94   244
    16 Bromley Vets 68 97 97   262
    17 Invicta EK AC 97 97 97   291
    18 Sittingbourne Str 44 228 228   500

     

    Overall PositionLeague PositionRunnerAgeTimeRobert Rowland James Davies Laura Burton John Tolhurst Alan Newman Sarah Shepherd Neil Turner Tim Veysey-Smith Sue James Caroline Richards Miriam Dorrity Julian Seal Annie Ross Sally Abrahim 342 Finishers

    34 31 36 33:10:00
    65 56 33 35:10:00
    78 5 27 35:27:00
    90 77 56 35:54:00
    111 96 57 36:45:00
    147 14 17 38:31:00
    158 135 44 38:56:00
    159 136 50 39:05:00
    205 28 59 40:57:00
    216 30 49 41:26:00
    244 38 57 42:39:00
    246 192 52 42:42:00
    279 54 59 44:48:00
    330 91 42 50:41:00
         

     

    Beachy Head Marathon - Saturday 23rd October

    Pos
    Runner
    Chip Time
    TBA
    Geoff Hurrell
    4:07:00
    TBA
    Steve Baker
    4:40:00
    TBA
    Lukas Bates
    4:40:00
     
     851 Finishers
     

     

    Kent Cross Country league at Somerhill School - Saturday 23rd October

    Click here to see the full results

    Click here to see the U15 Girls results

    Click here to see the Senior Women's results

    Click here to see the U15 Boys results

    Click here to see the Senior Men's results

     
    U/15 Girls
     
    Pos
    Runner
    Time
    27th
    Caroline Shepheard
    20:24
     
    28 Finishers
     

     

     
    Senior Women
     
    Pos
    Runner
    Time
    4th
    Tina Oldershaw
    21:27
    28th
    Sarah Shepheard
    24:55
     
    70 Finishers
     

     

     
    U/15 Boys
     
    Pos
    Runner
    Time
    18th
    Joseph Holland
    18:15
     
    37 Finishers
     

     

     
    Senior Men
     
    Pos
    Runner
    Time
    19th
    Gareth Robb
    37:15
     
    150 Finishers
     

     

     Latest standings in the PWAC Road Championships after 9 Events

    Click here to see the full standings

    NameCategoryDartford 10Thanet 20Paddock Wood HalfCanterbury HalfBluewater 10KMount EphraimThanet MarathonDulwich 10Maidstone HalfThanet 10BonusBest 6 TotalPositionNo. Of Races LADIESNameCategoryDartford 10Thanet 20Paddock Wood HalfCanterbury HalfBluewater 10KMount EphraimThanet MarathonDulwich 10Maidstone HalfThanet 10BonusTotalPositionNo. Of Races MENNameCategoryDartford 10Thanet 20Paddock Wood HalfCanterbury HalfBluewater 10KMount EphraimThanet MarathonDulwich 10Maidstone HalfThanet 10BonusTotalPositionNo. Of Races 

    Tina Oldershaw F35 28 0 28 28 28 28 0 25 29     169 1 7
    Miriam Dorrity   F55 0 20 0 0 31 23 33 17 34     158 2 6
    Maria Heslop F35 0 0 0 26 36 26 0 23 27     138 3 5
    Gareth  Robb M 22 37 0 28 21 26 0 0 0     134 4 5
    Neil Turner M40 24 22 0 12 0 21 22 0 25     126 5 6
    Peter Buckingham M40 19 15 0 23 23 22 20 0 0     122 6 6
    Mickael Hegesippe  M 21 17 24 21 0 16 20 0 0     119 7 6
    Fiona Buckingham F35 15 16 0 21 19 21 16 0 0     108 8 6
    Laura Burton F 17 36 0 23 19 0 0 0 0     95 9 4
    Harry  Abrahim M40 16 14 19 16 0 14 14 0 0     93 10 6
    Emma  Hollands F35 12 23 16 13 0 15 0 0 0     79 11 5
    Colin Tricker M 0 0 35 20 0 20 0 0 0     75 12 3
    Mike  Walter M 28 26 0 0 18 0 0 0 0     72 13 3
    Lionel Stielow M60 15 0 14 20 0 0 0 0 21     70 14 4
    Stephen Sutton M 27 0 16 0 13 13 0 0 0     69 15 4
    Caroline Richards F45 0 0 0 22 0 0 21 0 22     65 16 3
    Robert Rowland M 20 0 23 18 0 0 0 0 0     61 17 3
    Carol Emery F45 14 20 0 0 21 0 0 0 0     55 18 3
    James Ridger M 33 0 0 0 22 0 0 0 0     55 18= 2
    Dinah Truett F45 0 11 13 12 0 17 0 0 0     53 20 4
    Terry Raveh F45 16 18 17 0 0 0 0 0 0     51 21 3
    Robert Weighell M50 12 0 0 0 12 13 0 0 13     50 22 4
    Richard Bidois M40 0 0 0 15 15 0 0 0 18     48 23 3
    Andy  Fletcher M50 0 0 22 24 0 0 0 0 0     46 24 2
    James Davies M 0 13 31 0 0 0 0 0 0     44 25 2
    Lukas Bates M 0 0 0 14 0 0 11 0 16     41 26 3
    Duncan Riordan M50 0 0 15 11 14 0 0 0 0     40 27 3
    John Tolhurst M50 15 0 0 0 23 0 0 0 0     38 28 2
    Claire Day F 0 0 0 0 0 0 0 19 18     37 29 2
    Penny Roberts F55 0 0 0 0 17 18 0 0 0     35 30 2
    Steve Baker M40 0 0 20 0 0 0 13 0 0     33 31 2
    Mark  Rich M 21 0 0 0 0 0 0 0 11     32 32 2
    Andrew Day M 0 0 0 0 0 0 0 12 18     30 33 2
    Jonathan Riordan M 0 0 0 0 29 0 0 0 0     29 34 1
    Chris Anderson 0 11 17 0 0 0 0 0 0     28 35 2
    Rob  Leat M 0 0 0 0 26 0 0 0 0     26 36 1
    Anna Robinson F 0 0 25 0 0 0 0 0 0     25 37 1
    Sarah Shepheard F 0 0 0 0 24 0 0 0 0     24 38 1
    Trudi Westhrop F35 0 0 0 0 0 0 0 0 23     23 39 1
    Lori Arnold F 0 0 0 11 0 11 0 0 0     22 40 2
    Julie Preston F45 0 0 0 0 0 0 0 0 22     22 40= 1
    Sue James F55 0 0 0 0 0 0 0 19 0     19 42 1
    Steve Chivers M 0 0 18 0 0 0 0 0 0     18 43 1
    Kirsty Jones F 0 0 15 0 0 0 0 0 0     15 44 1
    Melanie King F45 13 0 0 0 0 0 0 0 0     13 45 1
    Juilan  Seal M50 0 0 13 0 0 0 0 0 0     13 45= 1
    Alan Newman M50 0 0 0 0 0 0 0 13 0     13 45= 1
    Jon Clements M 0 0 12 0 0 0 0 0 0     12 48 1
    Vanessa Jones F55 0 0 12 0 0 0 0 0 0     12 48= 1
    Simon Arthur M40 0 0 0 0 0 0 0 0 12     12 48= 1
    Vanessa Hollamby F45 11 0 0 0 0 0 0 0 0     11 51 1
    Tim Veysey-Smith M50 0 0 11 0 0 0 0 0 0     11 51= 1
    Margaret Poole F55 0 0 11 0 0 0 0 0 0     11 51= 1
    Mike  Emery M50 0 0 0 0 11 0 0 0 0     11 51= 1
    Jackie Riggs F45 0 0 0 0 0 0 0 0 11     11 51= 1
                                     
                                   
    Tina Oldershaw F35 28 0 28 28 28 28 0 25 29     169 1 7
    Miriam Dorrity   F55 0 20 0 0 31 23 33 17 34     158 2 6
    Maria Heslop F35 0 0 0 26 36 26 0 23 27     138 3 5
    Fiona Buckingham F35 15 16 0 21 19 21 16 0 0     108 4 6
    Laura Burton F 17 36 0 23 19 0 0 0 0     95 5 4
    Emma  Hollands F35 12 23 16 13 0 15 0 0 0     79 6 5
    Caroline Richards F45 0 0 0 22 0 0 21 0 22     65 7 3
    Carol Emery F45 14 20 0 0 21 0 0 0 0     55 8 3
    Dinah Truett F45 0 11 13 12 0 17 0 0 0     53 9 4
    Terry Raveh F45 16 18 17 0 0 0 0 0 0     51 10 3
    Claire Day F 0 0 0 0 0 0 0 19 18     37 11 2
    Penny Roberts F55 0 0 0 0 17 18 0 0 0     35 12 2
    Anna Robinson F 0 0 25 0 0 0 0 0 0     25 13 1
    Sarah Shepheard F 0 0 0 0 24 0 0 0 0     24 14 1
    Trudi Westhrop F35 0 0 0 0 0 0 0 0 23     23 15 1
    Lori Arnold F 0 0 0 11 0 11 0 0 0     22 16 2
    Julie Preston F45 0 0 0 0 0 0 0 0 22     22 16= 1
    Sue James F55 0 0 0 0 0 0 0 19 0     19 18 1
    Kirsty Jones F 0 0 15 0 0 0 0 0 0     15 19 1
    Melanie King F45 13 0 0 0 0 0 0 0 0     13 20 1
    Vanessa Jones F55 0 0 12 0 0 0 0 0 0     12 21 1
    Vanessa Hollamby F45 11 0 0 0 0 0 0 0 0     11 22 1
    Margaret Poole F55 0 0 11 0 0 0 0 0 0     11 22= 1
    Jackie Riggs F45 0 0 0 0 0 0 0 0 11     11 22= 1
                                     
                                   
    Gareth  Robb M 22 37 0 28 21 26 0 0 0     134 1 5
    Neil Turner M40 24 22 0 12 0 21 22 0 25     126 2 6
    Peter Buckingham M40 19 15 0 23 23 22 20 0 0     122 3 6
    Mickael Hegesippe  M 21 17 24 21 0 16 20 0 0     119 4 6
    Harry  Abrahim M40 16 14 19 16 0 14 14 0 0     93 5 6
    Colin Tricker M 0 0 35 20 0 20 0 0 0     75 6 3
    Mike  Walter M 28 26 0 0 18 0 0 0 0     72 7 3
    Lionel Stielow M60 15 0 14 20 0 0 0 0 21     70 8 4
    Stephen Sutton M 27 0 16 0 13 13 0 0 0     69 9 4
    Robert Rowland M 20 0 23 18 0 0 0 0 0     61 10 3
    James Ridger M 33 0 0 0 22 0 0 0 0     55 11 2
    Robert Weighell M50 12 0 0 0 12 13 0 0 13     50 12 4
    Richard Bidois M40 0 0 0 15 15 0 0 0 18     48 13 3
    Andy  Fletcher M50 0 0 22 24 0 0 0 0 0     46 14 2
    James Davies M 0 13 31 0 0 0 0 0 0     44 15 2
    Lukas Bates M 0 0 0 14 0 0 11 0 16     41 16 3
    Duncan Riordan M50 0 0 15 11 14 0 0 0 0     40 17 3
    John Tolhurst M50 15 0 0 0 23 0 0 0 0     38 18 2
    Steve Baker M40 0 0 20 0 0 0 13 0 0     33 19 2
    Mark  Rich M 21 0 0 0 0 0 0 0 11     32 20 2
    Andrew Day M 0 0 0 0 0 0 0 12 18     30 21 2
    Jonathan Riordan M 0 0 0 0 29 0 0 0 0     29 22 1
    Chris Anderson 0 11 17 0 0 0 0 0 0     28 23 2
    Rob  Leat M 0 0 0 0 26 0 0 0 0     26 24 1
    Steve Chivers M 0 0 18 0 0 0 0 0 0     18 25 1
    Juilan  Seal M50 0 0 13 0 0 0 0 0 0     13 26 1
    Alan Newman M50 0 0 0 0 0 0 0 13 0     13 26= 1
    Jon Clements M 0 0 12 0 0 0 0 0 0     12 28 1
    Simon Arthur M40 0 0 0 0 0 0 0 0 12     12 28= 1
    Tim Veysey-Smith M50 0 0 11 0 0 0 0 0 0     11 30 1
    Mike  Emery M50 0 0 0 0 11 0 0 0 0     11 30= 1

     

    Maidstone 1/2 Marathon - Sunday 17th October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Chip Time
    Gun Time
     
    12th
    Tina Oldershaw
    1:21:24
    1:21:24
    1st Woman & 1st W35
    13th
    Maria Heslop
    1:22:19
    1:22:19
    2nd Woman & 2nd W35
    34th
    Andrew Day
    1:27:13
    1:27:14
     
    43rd
    Richard Bidois
    1:28:33
    1:28:35
     
    69th
    Lukas Bates
    1:31:17
    1:31:57
     
    155th
    Claire Day
    1:37:05
    1:37:33
     
    238th
    Neil Turner
    1:42:14
    1:42:54
     
    251st
    Caroline Richards
    1:43:43
    1:43:48
    5th W45
    280th
    Lionel Stielow
    1:44:42
    1:44:56
    4th M60
    305th
    Elise Rendell
    1:45:39
    1:46:13
     
    312th
    Rob Weighell
    1:45:59
    1:46:34
     
    316th
    Miriam Dorrity
    1:46:37
    1:46:51
    PB & 1st W55
    476th
    Simon Arthur
    1:55:46
    1:56:24
     
    495th
    Mark Rich
    1:56:42
    1:57:23
     
    583rd
    Trudi Westhrop
    2:02:26
    2:03:01
    PB
    751st
    Julie Preston
    2:22:21
    2:22:57
    PB
    758th
    Jackie Riggs
    2:23:23
    2:24:00
     
     
    806 Finishers
     
     
     
     
    PWAC Women (Tina, Maria & Claire) were 2nd team
     
     
     

     

    Amsterdam Marathon - Sunday 17th October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Chip Time
    Gun Time
    236th
    Steve Chalken
    2:54:26
    2:54:34
    339th
    Rob Rowland
    2:58:39
    2:58:49
     
    7876 Finishers
     
     

     

    1066 Hill Sprint, Hastings - Sunday 10th October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
    59th
    Sally Abrahim
    12:01
     
    76 Finishers
     

     

    Charity 5k at Tonbridge School supporting Mental Health in Kent  - Sunday 10th October

    Click here to see the full results

    Click here to see the race report & some photos

    Pos
    Runner
    Time
    1st
    Tina Oldershaw
    18:26
     
    48 Finishers
     

     

    Givaudan 10k - Sunday 10th October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
     
    39th
    Jonathan Riordan
    39:20
     
    71st
    John Tolhurst
    41:38
    6th M50
    115th
    Rob Leat
    43:24
     
    190th
    Duncan Riordan
    46:54
     
    432nd
    Vanessa Hollamby
    54:15
     
    549th
    Penny Roberts
    58:47
    7th W55+
     
    790 Finishers
     
     

     

    Kent Cross Country league at Sparrows Den - Saturday 9th October

    Click here to see the full results

    Click here to see the U15 Girls results

    Click here to see the Senior Women's results

    Click here to see the Senior Men's results

     
    U/15 Girls
     
    Pos
    Runner
    Time
    29th
    Caroline Shepheard
    16:46
     
    31 Finishers
     

     

     
    Senior Women
     
    Pos
    Runner
    Time
    2nd
    Tina Oldershaw
    18:41
    25th
    Sarah Shepheard
    21:54
    50th
    Sue James
    24:04
     
    76 Finishers
     
     
    PWAC Women (Tina, Sarah & Sue) were 6th team out of 12 teams in the 3 to score category
     

     

     
    Senior Men
     
    Pos
    Runner
    Time
    20th
    James Ridger
    36:09
    21st
    Gareth Robb
    36:16
    23rd
    Paul Hasler
    36:22
    26th
    Steve Chalken
    36:55
    111th
    Alan Newman
    45:15
     
    144 Finishers
     
     
    PWAC Men (James, Gareth, Paul & Steve) were 5th team out of 14 teams in the 4 to score category
     

     

    Parkrun 5km at Bromley - Saturday 9th October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
    15th
    Claire Day
    21.04
     
    86 Finishers
     

     

    Sportshall at Tunbridge Wells - Sunday 3rd October

    Click here to see the full results on the KCAA website

    Under 11 Team Results

    Pos
    Team
    Points
    10th
    Paddock Wood AC1
    12
    11th
    Paddock Wood AC2
    8
     
    11 Teams competed
     

     

    Sittingbourne 10 Miles - Sunday 3rd October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
    2nd
    Steve Chalken
    60:53
    133rd
    John Tolhurst
    71:51
     
    133 Finishers
     

     

    Clarendon Marathon - Sunday 3rd October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Time
    64th
    Geoff Hurrell
    3:52:25
     
    391 Finishers
     

     

    Dulwich 10k - Sunday 3rd October

    Click here to see the full results

    Pos
    Runner
    Chip Time
    Gun Time
     
    38th
    Tina Oldershaw
    38:04
    38:04
    2nd Woman & 1st W40
    45th
    Maria Heslop
    38:44
    38:44
    3rd Woman & 2nd W40
    48th
    Andrew Day
    38:52
    38:56
     
    98th
    Alan Newman
    43:10
    43:12
     
    112th
    Claire Day
    43:59
    44:03
     
    180th
    Sue James
    47:15
    47:17
    4th W55
    232nd
    Miriam Dorrity
    50:16
    50:19
    5th W55
     
    479 Finishers
     
     
     
     
    The PWAC Women (Tina, Maria & Claire were 2nd team)
     
     
     

    Continue reading »

Comments are closed.