2012 Results

2012 Results

November

  • November 2012 Consolidated Results

    Kent Fitness League Cross Country at Oxleas Wood - Sunday 25th November

    Click here for full results

    Click here to read Richard & Jeanette's race report

    Click here to read Rob Bright's race report

    Individual Results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTime

    4 4 Paul Hasler 41 32:44:00
    5 5 Colin Tricker 31 32:56:00
    7 7 James Ridger 33 33:39:00
    45 2 Maria Heslop 45 37:16:00
    50 47 Peter Buckingham 44 37:39:00
    114 95 Richard Bidois 46 40:48:00
    130 109 Mark Woods 52 41:47:00
    206 166 Dennis Fallon 58 44:59:00
    207 167 Nicholas Brown 43 45:06:00
    236 185 Steve Sutton 41 46:32:00
    240 39 Sue James 61 46:38:00
    266 45 Anna Robinson 25 47:38:00
    293 219 Richard Harris 68 48:41:00
    299 55 Vanessa Hollamby 51 48:56:00
    318 59 Amanda Hanford 45 50:25:00
    341 65 Annie Ross 61 52:40:00
    355 76 Eileen Hudson 45 53:46:00
    358 253 James Hoad 32 54:01:00
    362 254 Lionel Stielow 63 54:47:00
    387 95 Louise Stapley 52 56:52:00
    394 98 Karen Searle 47 58:49:00
    396 100 Sue Chivers 54 58:52:00
    404 105 Keeley Phillips 37 01:01:15
    411 109 Lorna Goldup 39 01:03:52
    416 114 Penny Roberts 65 01:05:35
      428 Finishers    

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast

    1

    Canterbury H

    348

    21

    369

    10

    109

    2

    Dartford RR

    283

    96

    379

    10

    283

    3

    Larkfield AC

    342

    51

    393

    10

    191

    4

    Sevenoaks AC

    373

    66

    439

    10

    247

    5

    Sittingbourne Str

    395

    66

    461

    10

    274

    6

    Istead & Ifield H

    358

    116

    474

    10

    330

    7

    Maidstone H

    412

    65

    477

    10

    203

    8

    New Eltham J

    406

    77

    483

    10

    205

    9

    Dartford H

    408

    110

    518

    9

    304

    10

    Paddock Wood AC

    433

    86

    519

    10

    266

    11

    Swanley & Dist AC

    677

    105

    782

    10

    294

    12

    Medway & Mstn AC

    523

    259

    782

    8

    155

    13

    Deal Tri Club

    692

    97

    789

    10

    312

    14

    Plumstead Rnnrs

    746

    129

    875

    10

    290

    15

    Bromley Vets AC

    746

    284

    1030

    10

    410

    16

    Gravesend RR & AC

    946

    236

    1182

    10

    427

    17

    Thanet RR

    1450

    202

    1652

    7

    428

    18

    Invicta EK AC

    1911

    372

    2283

    0

     

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal

    1

    Canterbury H

    9

    5

    7

    21

    2

    Larkfield AC

    20

    6

    25

    51

    3

    Maidstone H

    14

    23

    28

    65

    4

    Sevenoaks AC

    12

    13

    41

    66

    5

    Sittingbourne Str

    17

    1

    48

    66

    6

    New Eltham J

    21

    27

    29

    77

    7

    Paddock Wood AC

    2

    39

    45

    86

    8

    Dartford RR

    8

    38

    50

    96

    9

    Deal Tri Club

    4

    36

    57

    97

    10

    Swanley & Dist AC

    18

    34

    53

    105

    11

    Dartford H

    56

    24

    30

    110

    12

    Istead & Ifield H

    19

    35

    62

    116

    13

    Plumstead Rnnrs

    52

    31

    46

    129

    14

    Thanet RR

    15

    64

    123

    202

    15

    Gravesend RR & AC

    3

    111

    122

    236

    16

    Medway & Mstn AC

    11

    124

    124

    259

    17

    Bromley Vets AC

    79

    97

    108

    284

    18

    Invicta EK AC

    124

    124

    124

    372

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal

    1

    Dartford RR

    114

    15

    19

    26

    27

    39

    43

    283

    2

    Larkfield AC

    103

    13

    8

    10

    25

    78

    105

    342

    3

    Canterbury H

    72

    33

    6

    34

    42

    68

    93

    348

    4

    Istead & Ifield H

    87

    35

    30

    36

    54

    57

    59

    358

    5

    Sevenoaks AC

    136

    28

    11

    31

    40

    60

    67

    373

    6

    Sittingbourne Str

    82

    45

    21

    37

    46

    81

    83

    395

    7

    New Eltham J

    29

    51

    3

    12

    73

    115

    123

    406

    8

    Dartford H

    273

    32

    1

    9

    17

    18

    58

    408

    9

    Maidstone H

    90

    23

    41

    50

    56

    75

    77

    412

    10

    Paddock Wood AC

    109

    4

    5

    7

    47

    95

    166

    433

    11

    Medway & Mstn AC

    49

    48

    22

    79

    91

    107

    127

    523

    12

    Swanley & Dist AC

    24

    14

    70

    131

    142

    143

    153

    677

    13

    Deal Tri Club

    53

    2

    85

    99

    135

    144

    174

    692

    14

    Plumstead Rnnrs

    71

    38

    97

    104

    134

    147

    155

    746

    15

    Bromley Vets AC

    74

    16

    20

    106

    161

    169

    200

    746

    16

    Gravesend RR & AC

    181

    76

    100

    119

    129

    165

    176

    946

    17

    Thanet RR

    108

    154

    170

    199

    273

    273

    273

    1450

    18

    Invicta EK AC

    273

    273

    273

    273

    273

    273

    273

    1911

    Combined Team Standings after 4 Races

    RankClubMatchBest 3TotalTBPlaces
    1234
    1 Canterbury H 18 18 18 18 54 72 -- 1118
    2 Dartford RR 13 16 17 17 50 63 -- 1419
    3 Larkfield AC 12 15 15 16 46 58 -- 1619
    4 Sevenoaks AC 17 12 7 15 44 51 6 2110
    5 Istead & Ifield H 16 13 11 13 42 53 6 1814
    6 Sittingbourne Str 14 11 14 14 42 53 6 1824
    7 New Eltham J 11 17 12 11 40 51 6 1702
    8 Maidstone H 7 14 13 12 39 46 -- 2099
    9 Deal Tri Club 10 6 16 6 32 38 -- 2577
    10 Paddock Wood AC 15 8 3 9 32 35 -- 2960
    11 Dartford H 2 9 9 10 28 30 -- 2936
    12 Swanley & Dist AC 9 7 10 8 27 34 -- 2818
    13 Medway & Mstn AC 8 10 8 7 26 33 -- 2800
    14 Plumstead Rnnrs 6 5 4 5 16 20 -- 3506
    15 Gravesend RR & AC 4 4 6 3 14 17 -- 4259
    16 Thanet RR 5 2 5 2 12 14 -- 5248
    17 Bromley Vets AC 3 3 1 4 10 11 -- 4936
    18 Invicta EK AC 1 1 2 1 4 5 -- 7691

    Female Team Standings after 4 Races

    RankClubMatchBest 3TotalTBPlaces
    1234
    1 Canterbury H 16 17 18 18 53 69 -- 106
    2 Sevenoaks AC 17 18 17 15 52 67 -- 150
    3 Maidstone H 6 16 15 16 47 53 9 325
    4 Larkfield AC 14 10 13 17 44 54 -- 288
    5 Dartford RR 11 15 16 11 42 53 8 292
    6 New Eltham J 13 13 14 13 40 53 7 292
    7 Sittingbourne Str 12 14 11 14 40 51 -- 303
    8 Paddock Wood AC 18 9 6 12 39 45 -- 359
    9 Swanley & Dist AC 15 8 10 9 34 42 -- 351
    10 Deal Tri Club 5 7 12 10 29 34 -- 469
    11 Medway & Mstn AC 8 12 9 3 29 32 -- 591
    12 Istead & Ifield H 10 11 7 7 28 35 -- 431
    13 Thanet RR 9 3 8 5 22 25 -- 817
    14 Dartford H 7 5 2 8 20 22 -- 639
    15 Plumstead Rnnrs 4 6 4 6 16 20 -- 631
    16 Gravesend RR & AC 3 4 5 4 13 16 -- 951
    17 Bromley Vets AC 2 2 1 2 6 7 -- 1185
    18 Invicta EK AC 1 1 3 1 5 6 -- 1394

    Male Team Standings after 4 Races

    Please note that the Male Team Standings do not have any championship status

    RankClubMatchBest 3TotalTBPlaces
    1234
    1 Canterbury H 17 18 18 16 53 69 -- 1012
    2 Dartford RR 14 16 17 18 51 65 -- 1127
    3 Larkfield AC 13 15 14 17 46 59 7 1331
    4 Istead & Ifield H 18 13 13 15 46 59 5 1383
    5 Sittingbourne Str 15 10 15 13 43 53 -- 1521
    6 Sevenoaks AC 16 12 4 14 42 46 -- 1960
    7 New Eltham J 11 17 11 12 40 51 -- 1410
    8 Maidstone H 9 14 12 10 36 45 -- 1774
    9 Deal Tri Club 10 6 16 6 32 38 -- 2108
    10 Dartford H 2 11 10 11 32 34 -- 2297
    11 Paddock Wood AC 12 7 3 9 28 31 -- 2601
    12 Medway & Mstn AC 8 9 8 8 25 33 -- 2209
    13 Swanley & Dist AC 6 8 9 7 24 30 -- 2467
    14 Plumstead Rnnrs 7 5 6 5 18 23 -- 2875
    15 Gravesend RR & AC 5 4 7 3 16 19 -- 3308
    16 Bromley Vets AC 4 3 1 4 11 12 7 3751
    17 Thanet RR 3 2 5 2 10 12 5 4431
    18 Invicta EK AC 1 1 2 1 4 5 -- 6297

     

    Sportshall at Sittingbourne - Sunday 18th November

     Click here for full results

     

    Gosport Half Marathon - Sunday 18th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

     Time

    1,153rd

    Peter Mander

    2:01:25

     

    1,568 Finishers

     

      Very flat fast course  

     

    Kent Fitness League Cross Country at Fowlmead - Sunday 18th November

    Click here for full results

    Individual Results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTimeMark WoodsAlan NewmanNicolas BrownDennis FallonSue JamesRichard HarrisAnnie RossSue ChiversFiona WheelerLaura Goldup343 Finishers

    139 119 52 34:10
    150 128 59 34:44
    167 142 43 35:08
    193 161 58 36:24
    206 29 61 37:07
    229 184 68 38:09
    293 65 61 42:19
    317 79 54 46:05
    333 89 23 50:21
    334 90 39 50:21
         

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast
    1 Canterbury H 215 13 228 10 108
    2 Dartford RR 253 54 307 10 219
    3 Deal Tri Club 314 92 406 10 242
    4 Larkfield AC 338 79 417 10 233
    5 Sittingbourne Str 329 94 423 10 265
    6 Maidstone H 374 62 436 10 207
    7 New Eltham J 391 65 456 10 186
    8 Istead & Ifield H 365 136 501 10 286
    9 Swanley & Dist AC 583 98 681 10 237
    10 Dartford H 462 237 699 7 236
    11 Medway & Mstn AC 589 122 711 9 163
    12 Sevenoaks AC 836 30 866 10 266
    13 Gravesend RR & AC 739 200 939 7 321
    14 Thanet RR 831 134 965 10 285
    15 Plumstead Rnnrs 769 219 988 8 217
    16 Paddock Wood AC 1208 173 1381 8 317
    17 Invicta EK AC 1214 233 1447 4 261
    18 Bromley Vets AC 1324 254 1578 9 338

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal
    1 Canterbury H 4 3 6 13
    2 Sevenoaks AC 8 10 12 30
    3 Dartford RR 5 15 34 54
    4 Maidstone H 13 19 30 62
    5 New Eltham J 18 23 24 65
    6 Larkfield AC 16 26 37 79
    7 Deal Tri Club 32 17 43 92
    8 Sittingbourne Str 46 1 47 94
    9 Swanley & Dist AC 22 36 40 98
    10 Medway & Mstn AC 9 14 99 122
    11 Thanet RR 51 31 52 134
    12 Istead & Ifield H 20 57 59 136
    13 Paddock Wood AC 29 65 79 173
    14 Gravesend RR & AC 2 99 99 200
    15 Plumstead Rnnrs 99 21 99 219
    16 Invicta EK AC 99 35 99 233
    17 Dartford H 39 99 99 237
    18 Bromley Vets AC 67 93 94 254

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal
    1 Canterbury H 95 36 4 6 16 21 37 215
    2 Dartford RR 103 9 14 25 27 28 47 253
    3 Deal Tri Club 57 1 12 44 52 73 75 314
    4 Sittingbourne Str 69 33 19 41 42 60 65 329
    5 Larkfield AC 109 17 11 18 32 64 87 338
    6 Istead & Ifield H 80 24 30 43 56 62 70 365
    7 Maidstone H 86 22 46 48 49 51 72 374
    8 New Eltham J 26 123 5 7 8 108 114 391
    9 Dartford H 237 63 2 13 15 58 74 462
    10 Swanley & Dist AC 35 10 45 105 126 129 133 583
    11 Medway & Mstn AC 83 39 61 67 94 107 138 589
    12 Gravesend RR & AC 237 31 23 102 106 115 125 739
    13 Plumstead Rnnrs 78 34 90 96 130 165 176 769
    14 Thanet RR 218 3 55 77 141 147 190 831
    15 Sevenoaks AC 120 38 29 132 151 156 210 836
    16 Paddock Wood AC 119 128 142 161 184 237 237 1208
    17 Invicta EK AC 20 206 40 237 237 237 237 1214
    18 Bromley Vets AC 82 158 182 205 228 232 237 1324

     

    Brooks Brighton 10k - Sunday 18th November

    Click here for full results

    Chip Pos

    Gun Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    35th

    35th

    Paul Hasler

    33:49

    33:52

    3rd M40

    43rd

    43rd

    James Ridger

    34:33

    34:35

     

    52nd

    52nd

    Colin Tricker

    34:44

    34:49

    PB

    95th

    93rd

    Maria Heslop

    36:35

    36:41

    8th Woman & 1st W45

    230th

    180th

    Pete Buckingham

    38:55

    39:13

     

    230th

    229th

    Richard Bidios

    39:38

    39:56

     

    355th

    351st

    John Tolhurst

    41:30

    41:59

     

    607th

    591st

    Claire Day

    44:08

    44:54

     

    636th

    593rd

    Andy Exall

    44:23

    44:54

     

    675th

    643rd

    Fiona Buckingham

    44:55

    45:41

     

    763rd

    720th

    Aisha Batchelder

    45:49

    46:34

    PB

    811th

    775th

    Anna Robinson

    46:21

    47:06

    PB

    925th

    903rd

    Shirley Exall

    47:38

    48:49

     

    1,058th

    1002nd

    Eileen Hudson

    48:46

    50:00

    PB

    1,160th

    1044th

    Kellie Davenport

    49:39

    50:24

    PB

    1,320th

    1171st

    Des White

    50:57

    51:38

     

    2,134th

    2032nd

    Karen Searle

    59:55

    61:38

     

    2,119th

    2070th

    Lori Tricker

    59:40

    62:04

     

     

     

    2,729 Finishers

     

     

     

     

    A20 Half Marathon - Sunday 18th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    7th

    Paul Barton

    1:28:13

    1:28:17

    4th M40

    40th

    Chuck Wan

    1:48:47

    1:49:03

     
    46th

    Jonathan Riordan

    1:52:15

    1:52:19

     
    51st

    Vanessa Hollamby

    1:53:33

    1:53:49

    1st W45

    87th

    Jackie Riggs

    2:06:13

    2:06:50

     
    88th

    Duncan Riordan

    2:06:14

    2:06:50

     
     

    118 Finishers

     

     

     

     

    Brecon Beacons Ultra (46 Miles) - Saturday 17th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    82nd

    Caroline Richards

    10 hours 27 mins 49 secs

     

     

     

     

    Parkrun at Whitstable - Saturday 17th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    90th

    Keeley Phillips

    29:01

    PB

     

    132 Finishers

     

     

     

    Parkrun at Beckton - Saturday 17th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    1st

    Colin Tricker

    18:51

     

    16 Finishers

     

     

     Kent Fitness League Cross Country at Swanley Park - Sunday 11th November

    Click here for full results

    Individual Results

    Ov PosLg PosRunnerAgeTimePaul HaslerMaria HeslopPeter BuckinghamRichard BidoisAndrew FletcherAndrew DayNicholas BrownMark WoodsWayne AppsDennis FallonFiona BuckinghamTim Veysey-SmithRichard HarrisJulian SealEileen HudsonAmanda HanfordAnnie RossLionel StielowSue ChiversKeeley PhillipsJulie PrestonDenise Searle453 Finishers

    2 2 41 28:38
    35 1 45 32:03
    63 53 44 33:43
    75 62 46 34:04
    90 75 54 34:41
    110 93 40 35:33
    183 145 43 37:58
    186 148 52 38:01
    205 164 34 38:50
    228 178 58 39:37
    236 29 44 39:51
    251 192 52 40:21
    280 210 68 41:16
    328 242 54 43:21
    331 54 45 43:34
    341 58 45 44:19
    363 72 61 45:31
    386 261 63 47:02
    416 105 54 50:14
    421 107 37 50:55
    431 113 47 53:05
    443 125 52 57:03
         

    Combined Team Result

    PosClubMFTotalScrsLast
    1 Canterbury H 167 36 203 10 206
    2 New Eltham J 234 70 304 10 230
    3 Dartford RR 288 44 332 10 232
    4 Larkfield AC 296 82 378 10 288
    5 Maidstone H 384 45 429 10 201
    6 Istead & Ifield H 391 77 468 10 261
    7 Sevenoaks AC 448 23 471 10 166
    8 Sittingbourne Str 462 54 516 10 269
    9 Medway & Mstn AC 486 73 559 10 315
    10 Paddock Wood AC 578 84 662 10 331
    11 Swanley & Dist AC 573 94 667 10 286
    12 Deal Tri Club 607 123 730 10 310
    13 Plumstead Rnnrs 733 124 857 10 351
    14 Gravesend RR & AC 807 260 1067 10 449
    15 Dartford H 930 213 1143 8 403
    16 Bromley Vets AC 828 379 1207 9 442
    17 Thanet RR 1262 344 1606 10 453
    18 Invicta EK AC 1639 399 2038 2 319

    Female Team Result

    PosClubfv35ffTotal
    1 Sevenoaks AC 6 8 9 23
    2 Canterbury H 11 4 21 36
    3 Dartford RR 5 12 27 44
    4 Maidstone H 7 18 20 45
    5 Sittingbourne Str 16 2 36 54
    6 New Eltham J 19 25 26 70
    7 Medway & Mstn AC 15 10 48 73
    8 Istead & Ifield H 13 30 34 77
    9 Larkfield AC 17 23 42 82
    10 Paddock Wood AC 1 29 54 84
    11 Swanley & Dist AC 14 39 41 94
    12 Deal Tri Club 33 44 46 123
    13 Plumstead Rnnrs 37 24 63 124
    14 Dartford H 49 67 97 213
    15 Gravesend RR & AC 3 128 129 260
    16 Thanet RR 81 131 132 344
    17 Bromley Vets AC 122 124 133 379
    18 Invicta EK AC 133 133 133 399

    Male Team Result

    PosClubmv50mv40mmmmmTotal
    1 Canterbury H 61 34 5 8 18 20 21 167
    2 New Eltham J 29 36 4 12 17 67 69 234
    3 Dartford RR 114 13 19 26 27 38 51 288
    4 Larkfield AC 104 11 9 10 33 48 81 296
    5 Maidstone H 85 23 45 46 50 64 71 384
    6 Istead & Ifield H 90 22 41 42 44 60 92 391
    7 Sevenoaks AC 132 30 35 39 56 70 86 448
    8 Sittingbourne Str 78 32 57 58 74 80 83 462
    9 Medway & Mstn AC 66 6 59 73 84 95 103 486
    10 Swanley & Dist AC 43 14 31 47 139 143 156 573
    11 Paddock Wood AC 75 2 53 62 93 145 148 578
    12 Deal Tri Club 49 1 37 79 119 124 198 607
    13 Plumstead Rnnrs 82 40 77 98 125 149 162 733
    14 Gravesend RR & AC 172 28 24 76 105 144 258 807
    15 Bromley Vets AC 118 7 15 150 154 173 211 828
    16 Dartford H 277 25 3 52 72 224 277 930
    17 Thanet RR 102 122 157 174 186 245 276 1262
    18 Invicta EK AC 16 238 277 277 277 277 277 1639

     

    British & Irish International XC in Belfast - Saturday 10th November

    Click here for full results from all races

    Click here for the results from the reserves & open races

    International Reserves & Open Race (Women & M65+) 6km

     

    Runner

    Time

     

    18th

    Sue James

    29:07

    3rd W60 - England Reserve

      23 Finishers

     

     

    International Reserves & Open Race (M35+) 8km

     

    Runner

    Time

     

    19th

    Alan Newman

    33:58

    2nd M55

      26 Finishers

     

     

     

     Parkrun at Little Stoke, Gloucestershire - Saturday 10th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    2nd

    Colin Tricker

    17:22

    69th

    Lori Tricker

    29:32

     

    87 Finishers

     

     

    Kent Cross County League at Beech Grove Academy - Saturday 10th November

    Click here for full results

     

     

    Senior Women 

     

     

    2nd

    Tina Oldershaw

    19:26

    1st W45

           

     

     

    U13 Boys 

     

     

    19th

    Harry Young

    12:43

     

    29th

    Jack McKnight

    14:06

     
           

     

     Peter Mander's Recent Westcountry Result

    4th Nov.

    Bideford 10 Miles

    Time

     

    167th

    Peter Mander

    1:29:24

    2nd M70+

     

    247 Finishers

     

     

     

    Fast flat course out and back along the banks of the River Torridge

     

     

     

     Deal Castle 5 Miler - Sunday 4th November

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    1st

    Paul Hasler

    27:55

    27:55

    1st M40

    2nd

    James Ridger

    27:59

    27:59

     

    4th

    Colin Tricker

    29:03

    29:04

     

    25th

    Tina Oldershaw

    32:50

    32:51

    1st Woman & 1st W45

    39th

    John Tolhurst

    34:16

    34:18

     

    170th

    Lori Tricker

    48:07

    48:26

     

     

    227 Finishers

     

     

     

     

    Continue reading »

Comments are closed.