2013 Results

2013 Results

December

  • December 2013 Consolidated Results

    Kent Fitness League Cross Country at Avery Hill Park - Sunday 29th December

    Click here for full results

    Individual Results

    Pos

    Lg Pos

    Runner

    Age

    Time

    4

    3

    James Ridger

    34

    30:03:00

    33

    32

    Martin Taylor

    43

    32:56:00

    44

    40

    Peter Buckingham

    45

    33:19:00

    93

    84

    Nicholas Brown

    44

    35:33:00

    109

    98

    Paul Barton

    46

    36:09:00

    110

    99

    Richard Bidois

    47

    36:11:00

    132

    118

    Mark Wild

    43

    36:47:00

    150

    132

    Alan Newman

    60

    37:16:00

    183

    19

    Joanna Barton

    36

    38:20:00

    186

    163

    John Tilston

    38

    38:27:00

    212

    186

    Ben Johnson

    32

    39:24:00

    231

    197

    Tim Veysey-Smith

    53

    40:08:00

    248

    33

    Fiona Buckingham

    45

    40:45:00

    256

    34

    Anna Robinson

    26

    41:00:00

    295

    235

    Lionel Stielow

    65

    42:44:00

    300

    57

    Eileen Hudson

    47

    43:05:00

    320

    67

    Amanda Hanford

    46

    44:08:00

    355

    84

    Annie Ross

    62

    46:20:00

    388

    97

    Sue Chivers

    55

    52:03:00

    392

    101

    Lorna Goldup

    40

    52:48:00

    404

    107

    Stella Beard

    40

    54:11:00

    405

    108

    Claire Brown

    43

    54:12:00

     

     

    417 Finishers

     

     

    Combined Team Results

    Pos

    Club

    M

    F

    Total

    Scrs

    Last

    1

    Dartford H

    135

    39

    174

    10

    240

    2

    Sevenoaks AC

    206

    46

    252

    10

    229

    3

    New Eltham J

    335

    32

    367

    10

    179

    4

    Petts Wood Runners

    335

    56

    391

    10

    213

    5

    Canterbury H

    396

    32

    428

    10

    173

    6

    Dartford RR

    387

    63

    450

    10

    276

    7

    Istead & Ifield H

    378

    80

    458

    10

    265

    8

    Sittingbourne Str

    415

    84

    499

    10

    257

    9

    Paddock Wood AC

    488

    86

    574

    10

    256

    10

    Maidstone H

    695

    66

    761

    10

    242

    11

    Bromley Vets AC

    708

    155

    863

    10

    333

    12

    Larkfield AC

    713

    271

    984

    8

    325

    13

    Plumstead Rnnrs

    926

    120

    1046

    10

    347

    14

    Medway & Mstn AC

    816

    351

    1167

    7

    339

    15

    Swanley & Dist AC

    940

    242

    1182

    9

    363

    16

    Deal Tri Club

    1287

    68

    1355

    8

    280

    17

    Thanet RR

    1033

    323

    1356

    10

    417

    18

    Gravesend RR & AC

    1118

    280

    1398

    9

    411

    Female Team Results

    Pos

    Club

    fv35

    f

    f

    Total

    1

    Canterbury H

    13

    4

    15

    32

    2

    New Eltham J

    3

    12

    17

    32

    3

    Dartford H

    31

    2

    6

    39

    4

    Sevenoaks AC

    8

    10

    28

    46

    5

    Petts Wood Runners

    22

    16

    18

    56

    6

    Dartford RR

    7

    11

    45

    63

    7

    Maidstone H

    9

    25

    32

    66

    8

    Deal Tri Club

    1

    23

    44

    68

    9

    Istead & Ifield H

    5

    36

    39

    80

    10

    Sittingbourne Str

    20

    29

    35

    84

    11

    Paddock Wood AC

    19

    33

    34

    86

    12

    Plumstead Rnnrs

    26

    14

    80

    120

    13

    Bromley Vets AC

    24

    58

    73

    155

    14

    Swanley & Dist AC

    38

    87

    117

    242

    15

    Larkfield AC

    117

    37

    117

    271

    16

    Gravesend RR & AC

    111

    52

    117

    280

    17

    Thanet RR

    103

    104

    116

    323

    18

    Medway & Mstn AC

    117

    117

    117

    351

    Male Team Results

    Pos

    Club

    mv50

    mv40

    m

    m

    m

    m

    m

    Total

    1

    Dartford H

    58

    28

    4

    8

    9

    13

    15

    135

    2

    Sevenoaks AC

    80

    2

    7

    19

    23

    36

    39

    206

    3

    Petts Wood Runners

    64

    65

    21

    25

    33

    51

    76

    335

    4

    New Eltham J

    31

    22

    1

    26

    70

    92

    93

    335

    5

    Istead & Ifield H

    41

    17

    5

    10

    34

    122

    149

    378

    6

    Dartford RR

    73

    24

    12

    52

    71

    72

    83

    387

    7

    Canterbury H

    66

    67

    14

    35

    53

    79

    82

    396

    8

    Sittingbourne Str

    90

    75

    11

    38

    48

    68

    85

    415

    9

    Paddock Wood AC

    132

    32

    3

    40

    84

    98

    99

    488

    10

    Maidstone H

    106

    47

    54

    108

    113

    128

    139

    695

    11

    Bromley Vets AC

    94

    6

    29

    103

    135

    161

    180

    708

    12

    Larkfield AC

    248

    114

    16

    20

    74

    101

    140

    713

    13

    Medway & Mstn AC

    43

    77

    59

    87

    91

    204

    255

    816

    14

    Plumstead Rnnrs

    120

    62

    95

    124

    148

    153

    224

    926

    15

    Swanley & Dist AC

    165

    56

    86

    145

    146

    170

    172

    940

    16

    Thanet RR

    209

    60

    61

    126

    159

    205

    213

    1033

    17

    Gravesend RR & AC

    69

    37

    133

    185

    189

    221

    284

    1118

    18

    Deal Tri Club

    57

    78

    127

    220

    227

    289

    289

    1287

     

    Parkrun at Bushy Park - Saturday 28th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    577th

    Julie Preston

    29:59

     

    746 Finishers

     

     

    Parkrun at Kawana, Australia - Wednesday 25th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    1st

    Colin Tricker

    17:44

     

    60th

    Lori Tricker

    29:53

     

     

    103 Finishers

     

     

     

    Parkrun at Kawana, Australia - Saturday 21st December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    7th

    Colin Tricker

    17:37

     

    162nd

    Lori Tricker

    30:45

     

     

    261 Finishers

     

     

     

    Parkrun at Longrun Meadow, Taunton - Saturday 21st December 

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    15th

    Stuart Cawse

    21:19

     

    117 Finishers

     

     

    Parkrun at Tonbridge - Saturday 21st December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    8th

    Maria Heslop

    17:32

    1st Woman & 1st W45

    10th

    Pete Buckingham

    19:29

    2nd M45

    29th

    Fiona Buckingham

    23:31

    5th Woman & 3rd W45

    39th

    Richard Harris

    24:52

    1st M65

    45th

    Lionel Stielow

    25:28

    2nd M65

    71st

    Stella Beard

    29:23

     

    72nd

    Sue Chivers

    29:32

    1st W55

     

    120 Finishers

     

     

     

    Reigate Holly Run Open XC (inc. SCVAC Champs.) - Sunday 15th December

    Click here for full results

     

    Men 6 miles

     

     

    36th

    Alan Newman

    42:26

    SCVAC M60 Gold

     

    82 Finishers

     

     

     

    Women 3.6 miles

     

     

    17th

    Sue James

    31:08

    SCVAC W60 Gold

     

    38 Finishers

     

     

     

    Rotten day (wet and windy) and Alan took a tumble on a treacherous descent know as "breakneck hill" for good reason! Damage limited to a sprained thumb and bruised ego.

     

     

     

    Parkrun at Bushy Park - Saturday 14th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    584th

    Julie Preston

    28:33

     

    791 Finishers

     

     

    Parkrun at Tonbridge - Saturday 14th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    2nd

    Andrew Day

    18:39

    1st M40

    6th

    Pete Buckingham

    19:27

    1st M45

    17th

    John Tolhurst

    21:26

    1st M55

    23rd

    Harry Abrahim

    21:40

    2nd M45

    43rd

    Fiona Buckingham

    23:16

    4th Woman & 1st W45

    59th

    Richard Harris

    25:13

    1st M65

    67th

    James Hoad

    25:54

     

    76th

    Lionel Stielow

    26:53

    2nd M65

    87th

    Sue Chivers

    28:32

    1st W55

    97th

    Lorna Goldup

    29:36

     

    103rd

    Stella Beard

    29:49

     

    104th

    Keeley Hoad

    30:13

     

    108th

    Richard Elliott

    30:50

     

    120th

    Beverley Emmerson

    32:08

     

     

    140 Finishers

     

     

     

     Sportshall at Ashford (inc. Kent Champs.) - Sunday 8th December

    Click here for the full results

    On Sunday 8th December junior athletes from the club travelled to The Stour Centre Ashford for the Kent County Sportshall Championships meeting.

    The club had 2 U/11 teams and U/13 James O’Gorman and Samantha Hockey and U/15 Mia Morgan. James O’Gorman won 3 medals; he won Sliver in the Vertical Jump with 48cm, Bronze in the Standing Long Jump 2.24m, and Silver in the Shot.Samantha Hockey just missed out on a medal in the Speedbounce with 72 bounces. Sam ran the 4lap race keeping up with girls double her size and possibly a year older. Mia Morgan came 2nd in the 6 lap race earning her a Silver medal.

    Unfortunately 2 members of the teams were unable to come at the last minute, so the teams had to be hurriedly revamped. Team 1 consisted of Holly Tapp who teamed up with Alfie Morgan who was competing for the first time. Aiden Johnsonpartnered Liam Simms. In Team 2 Joseph Shepheard joined Mathew Johnson and first timer Alistair Dow teamed up with Jack Holly also competing for the first time.Alfie Morgan’s best event was the Vertical jump with 42cm Holly Tapp did 37cm.Liam did well in the Speedbounce with 42 bounces and Aiden did 40. In team 2Joseph Shepheard jumped 1.44m in the Standing Long Jump with Mathew Johnson 1.43m. Jack Holly and Alistair Dow did the speedbounce 34 and 33 respectively. Team 1 finished 23rd out of 42 teams and Paddock Wood 2 came 34th.

    The next meeting is on the 26th January 2014 at Ashford again.

    Janet Duffin

     

    Maidstone Harriers 21st Turkey Run - Sunday 8th December

    Click here for the full results

    Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    12th

    Martin Taylor

    42:35

    42:36

    5th M40

    22nd

    Paul Barton

    44:12

    44:14

     

    52nd

    Wayne Apps

    48:24

    48:28

     

    54th

    Harry Abrahim

    48:36

    48:37

     

    56th

    Joanna Barton

    48:40

    48:43

    3rd Woman & 1st W35

    152nd

    Vanessa Hollamby

    56:14

    56:28

     

    160th

    Lionel Stielow

    56:51

    56:55

     

    331st

    Margaret Poole

    1:20:17

    1:20:48

     

     

    360 Finishers

     

     

     

     

    Kent Masters Cross Country Champs. at Danson Park - Saturday 7th December

    Click here for the full results

     

    Men 40-49

     

    26th

    Andrew Day

    39:36

    38th

    Richard Bidois

    41:59

     

    58 Finishers

     

     

    Men 60-69

     

    4th

    Alan Newman

    20:15

     

    42 Finishers

     

     

    Women 35-44

     

    33rd

    Stella Beard

    29:38

     

    33 Finishers

     

     

    Women 45-54

     

    1st

    Maria Heslop

    18:33

    2nd

    Tina Oldershaw

    19:11

    7th

    Shirley Exall

    22:15

    23rd

    Eileen Hudson

    24:14

    40th

    Jackie Riggs

    29:20

     

    42 Finishers

     

     

    PWAC (Maria, Tina & Shirley) were 1st W45-54 team

     

     

    Women 55-64

     

    4th

    Sue James

    24:09

    11th

    Annie Ross

    26:56

     

    16 Finishers

     

     

     Parkrun at Maidstone - Saturday 7th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    38th

    Matthew Exall

    24:05

    4th JM14

     

    123 Finishers

     

     

     

    Parkrun at Tonbridge - Saturday 7th December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    8th

    Pete Buckingham

    19:37

    3rd M45

    28th

    Andy Exall

    22:06

    4th M50

    30th

    Harry Abrahim

    22:18

     

    39th

    Fiona Buckingham

    23:18

    4th Woman & 1st W45

    61st

    Lionel Stielow

    25:31

    1st M65

    93rd

    Sue Chivers

    29:14

    2nd W55

    129th

    Penny Roberts

    33:17

    1st W65

     

    173 Finishers

     

     

     

    Crowborough 10k - Sunday 1st December

    Click here for full results

     

    Runner

    Time

     

    14th

    Maria Heslop

    38:32

    2nd Woman & 1st W35

    18th

    Tina Oldershaw

    39:01

    3rd Woman & 1st W45

    68th

    Richard Bidois

    43:25

     

    93rd

    John Tilston

    44:49

     

    94th

    Elise Rendall

    44:50

    3rd W35

    237th

    Lionel Stielow

    53:26

     

    252nd

    Vanessa Hollamby

    54:35

     

    276th

    Amanda Hanford`

    57:03

     

     

    366 Finishers

     

     

     

    PWAC (Maria, Tina & Elise) were 1st Woman's team

     

     

     

    Brett Ashford Half Marathon - Sunday 1st December

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

    102nd

    Eileen Hudson

    1:54:15

    234th

    Chuck Wan

    2:07:25

     

    354 Finishers

     

     

    Continue reading »

Comments are closed.