2014 Results

2014 Results

February

  • Bramley 20 Miles – Sunday 16th February 2014

    Click here for full results

    Gun Pos

    Chip Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    169th

    171st

    Nicholas Brown

    2:24:10

    2:24:24

    PB

    193rd

    194th

    John Tilston

    2:26:45

    2:26:31

    PB

     

     

    739 Finishers

     

     

     

     

  • SCVAC Indoor Champs. at Lee Valley – Saturday 15th February 2014

    Click here for the full results

     

    W45 3000m Walk

     

     

    1st

    Angela Martin

    19:30.97

     Gold Medal

     

     

     

     

     

  • Deal Half Marathon – Sunday 9th February 2014

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    27th

    Nicholas Brown

    1:33:53

    1:33:56

    6th M40

    28th

    Stephen Wilson

    1:34:18

    1:34:22

    7th M40

    29th

    John Tilston

    1:34:21

    1:34:25

     

     

    350 Finishers

     

     

     

     

  • Kent Cross Country League at Parkwood School, Swanley – Saturday 8th February 2014

    Click here for the full results

     

    Senior Men

     

    28th

    Paul Hasler

    36:59

    53rd

    Martin Taylor

    39:46

     

    127 Finishers

     

     

  • Kent Fitness League Cross Country at Rough Common – Sunday 2nd February 2014

    Click here for full results

    Individual Results

    Ov Pos

    Lg Pos

    Runner

    Age

    Time

    25

    25

    Martin Taylor

    43

    34:01

    49

    46

    Peter Buckingham

    45

    35:21

    79

    72

    Alan Newman

    60

    37:11

    82

    75

    Paul Barton

    47

    37:16

    103

    93

    Mark Wild

    43

    38:28

    146

    12

    Claire Day

    33

    39:58

    162

    15

    Joanna Barton

    37

    40:55

    188

    18

    Anna Robinson

    26

    42:29

    193

    168

    Tim Veysey Smith

    53

    42:40

    218

    32

    Fiona Buckingham

    46

    44:09

    248

    40

    Eileen Hudson

    47

    45:28

    257

    46

    Vanessa Hollamby

    52

    45:54

    258

    47

    Sue James

    63

    46:02

    270

    210

    Lionel Stielow

    65

    47:35

    333

    88

    Sue Chivers

    56

    58:34

     

     

    339 Finishers

     

     

    Combined Team Results

    Pos

    Club

    M

    F

    Total

    Scrs

    Last

    1

    Dartford H

    85

    32

    117

    10

    212

    2

    Sevenoaks AC

    197

    56

    253

    10

    216

    3

    Canterbury H

    274

    23

    297

    10

    149

    4

    Sittingbourne Str

    260

    98

    358

    10

    262

    5

    Dartford RR

    328

    67

    395

    10

    223

    6

    New Eltham J

    359

    46

    405

    10

    202

    7

    Maidstone H

    652

    68

    720

    10

    243

    8

    Paddock Wood AC

    689

    45

    734

    10

    270

    9

    Petts Wood Runners

    530

    279

    809

    7

    123

    10

    Deal Tri Club

    766

    75

    841

    10

    261

    11

    Plumstead Rnnrs

    746

    133

    879

    10

    293

    12

    Medway & Mstn AC

    624

    279

    903

    7

    184

    13

    Bromley Vets AC

    730

    192

    922

    10

    309

    14

    Larkfield AC

    768

    196

    964

    8

    205

    15

    Thanet RR

    710

    258

    968

    10

    337

    16

    Istead & Ifield H

    817

    160

    977

    10

    303

    17

    Swanley & Dist AC

    1034

    158

    1192

    9

    319

    18

    Gravesend RR & AC

    1609

    279

    1888

    1

    185

    Female Team Results

    Pos

    Club

    fv35

    f

    f

    Total

    1

    Canterbury H

    6

    4

    13

    23

    2

    Dartford H

    28

    1

    3

    32

    3

    Paddock Wood AC

    15

    12

    18

    45

    4

    New Eltham J

    5

    19

    22

    46

    5

    Sevenoaks AC

    11

    14

    31

    56

    6

    Dartford RR

    7

    26

    34

    67

    7

    Maidstone H

    9

    21

    38

    68

    8

    Deal Tri Club

    2

    24

    49

    75

    9

    Sittingbourne Str

    23

    25

    50

    98

    10

    Plumstead Rnnrs

    58

    8

    67

    133

    11

    Swanley & Dist AC

    20

    45

    93

    158

    12

    Istead & Ifield H

    48

    39

    73

    160

    13

    Bromley Vets AC

    51

    66

    75

    192

    14

    Larkfield AC

    93

    10

    93

    196

    15

    Thanet RR

    83

    85

    90

    258

    18

    Petts Wood Runners

    93

    93

    93

    279

    18

    Medway & Mstn AC

    93

    93

    93

    279

    18

    Gravesend RR & AC

    93

    93

    93

    279

    Male Team Results

    Pos

    Club

    mv50

    mv40

    m

    m

    m

    m

    m

    Total

    1

    Dartford H

    28

    24

    2

    3

    5

    8

    15

    85

    2

    Sevenoaks AC

    18

    33

    7

    13

    35

    42

    49

    197

    3

    Sittingbourne Str

    38

    54

    4

    19

    36

    45

    64

    260

    4

    Canterbury H

    56

    37

    6

    27

    32

    55

    61

    274

    5

    Dartford RR

    121

    10

    12

    16

    40

    59

    70

    328

    6

    New Eltham J

    127

    22

    1

    14

    26

    71

    98

    359

    7

    Petts Wood Runners

    48

    80

    47

    66

    81

    97

    111

    530

    8

    Medway & Mstn AC

    112

    23

    41

    62

    99

    125

    162

    624

    9

    Maidstone H

    88

    43

    87

    104

    106

    109

    115

    652

    10

    Paddock Wood AC

    72

    25

    46

    75

    93

    168

    210

    689

    11

    Thanet RR

    156

    58

    60

    63

    82

    122

    169

    710

    12

    Bromley Vets AC

    107

    9

    11

    95

    165

    170

    173

    730

    13

    Plumstead Rnnrs

    103

    30

    85

    94

    136

    146

    152

    746

    14

    Deal Tri Club

    68

    113

    29

    31

    126

    197

    202

    766

    15

    Larkfield AC

    171

    57

    20

    83

    123

    139

    175

    768

    16

    Istead & Ifield H

    119

    131

    17

    34

    144

    183

    189

    817

    17

    Swanley & Dist AC

    161

    73

    65

    143

    151

    209

    232

    1034

    18

    Gravesend RR & AC

    163

    241

    241

    241

    241

    241

    241

    1609

     

  • Marazion 10k – Sunday 2nd February 2014

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Time

     

    370th

    Peter Mander

    58:13

    2nd M75

     

    531 Finishers

     

     

     

    A hilly Cornish Grand Prix race

     

     

     

January

  • Sportshall at Ashford – Sunday 26th January 2014

    Click here for the full results

    On Sunday 26th January, athletes from Paddock Wood A.C travelled to The Stour Centre Ashford to compete in the latest round of the County Sportshall Competitions.

    The club had 3 full U/11 teams taking part and half of a team due to 2 athletes not turning up. Harvey Fordham easily won the Standing Long Jump with 2.03m, even some of the older athletes cannot jump 2m. Harvey also did well in the ball push finishing 5th with a push of 6m. Harvey’s partner Oliver Smith, in his first sportshall competition, came 5th in the Standing Long Jump with 1.88, giving them maximum points for that event. Oliver joined Harvey in the ball Push coming 8th with 5.50m. Freya Kirk-Martin and Martha Peachy joined the two boys in team one with Freya’s best event being the Speed Bounce where she jumped 45. Martha, in the same event, jumped 40. The team finished 8th. In team 2 Alfie Morgan claimed 5th place in the Vertical jump with 44cm, a PB, his partner Isabelle Cole jumped 34cm. In the Ball Push Alfie managed 4.50m and Isabelle did 4.25m. Martha McCarthy jumped 1.43m in the Standing Long Jump with Harriet Baily in her first ever competition, jumping 1.18m. The team came 10th. Zara Evans and Eva Wilson made up team 3, another two who had not competed before; they did well in the Speed Bounce with Zara doing 46 bounces and Eva 39. Team Four was made up of Alex Stone, Alistair Dow and Catlin Dow. Alex had a good result in the Speed Bounce with 44 bounces. Catlin jumped 37cm in the Vertical Jump with brother Alistair claiming his best event, the Ball push with 4.50m. The team fished 11th out of 20 teams.

    In the U/13 age group Samantha Hockey competed in 5 events, her best being the Speed Bounce where she jumped 77, a PB. Toby West claimed three PBs. In the Vertical Jump he did 41cm, his Standing Long Jump 1.89m and his Speed Bounce 62 Bounces. In the U/15 age group Mia Morgan put the Shot 5.22m, jumped 46cm in the Vertical Jump and did 66 in the Speed Bounce.

    Everyone did a great job and this experience of competing for the first time was quite daunting for some, but they all had fun which is what Sportshall is all about.
    The next County Sportshall is on the 2nd March at Swanley. The regional Final is at Burgess Hill on the 23rd February.

    Janet Duffin

    [pgallery type='flickr' user_id='125031945@N08' view='photosets' photoset_id='72157645854593354' tag_mode='any' sort='date-posted-desc' ]

  • Canterbury 10 Miles – Sunday 26th January 2014

    Click here for full results

    Pos

    Runner

    Chip Time

    Gun Time

     

    19th

    Maria Heslop

    1:02:46

    1:02:47

    1st Woman & 1st W45

    21st

    Andrew Day

    1:03:28

    1:03:30

     

    41st

    Pete Buckingham

    1:05:43

    1:05:46

     

    125th

    Harry Abrahim

    1:13:07

    1:13:13

     

    150th

    Claire Day

    1:14:37

    1:14:47

     

    151st

    Shirley Exall

    1:14:37

    1:14:47

     

    188th

    Fiona Buckingham

    1:17:11

    1:17:20

     

    217th

    Eileen Hudson

    1:18:48

    1:19:04

     

     

    629 Finishers

     

     

     

     

  • Kent Fitness League Cross Country at Minnis Bay – Sunday 5th January 2014

    Click here for full results

    Individual Results

    Pos

    Lg Pos

    Runner

    Age

    Time

    4

    4

    James Ridger

    34

    38:48:00

    44

    41

    Peter Buckingham

    45

    43:32:00

    69

    64

    Nicholas Brown

    44

    45:24:00

    73

    68

    Paul Barton

    46

    45:40:00

    98

    92

    Mark Wild

    43

    47:02:00

    102

    96

    Steve Chivers

    35

    47:19:00

    104

    98

    Richard Bidois

    47

    47:24:00

    153

    140

    John Tilston

    38

    50:09:00

    167

    14

    Joanna Barton

    36

    50:52:00

    177

    17

    Shirley Exall

    45

    51:36:00

    201

    177

    Tim Veysey-Smith

    53

    52:33:00

    223

    27

    Fiona Buckingham

    45

    54:09:00

    249

    35

    Anna Robinson

    26

    56:08:00

    285

    230

    Lionel Stielow

    65

    59:22:00

    312

    70

    Annie Ross

    62

    01:02:27

    345

    87

    Lorna Goldup

    40

    01:11:32

    346

    88

    Stella Beard

    40

    01:11:34

    349

    91

    Sue Chivers

    55

    01:12:27

    Combined Team Results

    Pos

    Club

    M

    F

    Total

    Scrs

    Last

    1

    Canterbury H

    230

    18

    248

    10

    139

    2

    Sevenoaks AC

    289

    72

    361

    10

    248

    3

    Sittingbourne Str

    291

    83

    374

    10

    253

    4

    Petts Wood Runners

    264

    127

    391

    10

    314

    5

    Dartford H

    375

    118

    493

    8

    321

    6

    Maidstone H

    503

    45

    548

    10

    209

    7

    New Eltham J

    550

    37

    587

    10

    186

    8

    Paddock Wood AC

    542

    58

    600

    10

    223

    9

    Dartford RR

    540

    73

    613

    10

    257

    10

    Thanet RR

    446

    197

    643

    10

    348

    11

    Istead & Ifield H

    401

    243

    644

    8

    276

    12

    Larkfield AC

    554

    291

    845

    7

    150

    13

    Bromley Vets AC

    747

    207

    954

    9

    309

    14

    Plumstead Rnnrs

    761

    244

    1005

    9

    353

    15

    Deal Tri Club

    976

    68

    1044

    9

    263

    16

    Swanley & Dist AC

    1070

    81

    1151

    9

    317

    17

    Medway & Mstn AC

    1027

    291

    1318

    7

    271

    18

    Gravesend RR & AC

    1396

    270

    1666

    7

    355

    Female Team Results

    Pos

    Club

    fv35

    f

    f

    Total

    1

    Canterbury H

    7

    3

    8

    18

    2

    New Eltham J

    4

    15

    18

    37

    3

    Maidstone H

    9

    13

    23

    45

    4

    Paddock Wood AC

    14

    17

    27

    58

    5

    Deal Tri Club

    2

    22

    44

    68

    6

    Sevenoaks AC

    6

    32

    34

    72

    7

    Dartford RR

    5

    28

    40

    73

    8

    Swanley & Dist AC

    19

    25

    37

    81

    9

    Sittingbourne Str

    16

    29

    38

    83

    10

    Dartford H

    97

    1

    20

    118

    11

    Petts Wood Runners

    45

    10

    72

    127

    12

    Thanet RR

    53

    54

    90

    197

    13

    Bromley Vets AC

    42

    68

    97

    207

    14

    Istead & Ifield H

    49

    97

    97

    243

    15

    Plumstead Rnnrs

    97

    58

    89

    244

    16

    Gravesend RR & AC

    95

    78

    97

    270

    18

    Medway & Mstn AC

    97

    97

    97

    291

    18

    Larkfield AC

    97

    97

    97

    291

    Male Team Results

    Pos

    Club

    mv50

    mv40

    m

    m

    m

    m

    m

    Total

    1

    Canterbury H

    53

    31

    5

    7

    30

    44

    60

    230

    2

    Petts Wood Runners

    49

    63

    16

    20

    26

    28

    62

    264

    3

    Sevenoaks AC

    18

    39

    29

    43

    50

    51

    59

    289

    4

    Sittingbourne Str

    65

    72

    12

    25

    34

    36

    47

    291

    5

    Dartford H

    257

    37

    3

    9

    22

    23

    24

    375

    6

    Istead & Ifield H

    48

    13

    6

    21

    54

    129

    130

    401

    7

    Thanet RR

    183

    2

    14

    27

    52

    58

    110

    446

    8

    Maidstone H

    108

    17

    35

    46

    84

    99

    114

    503

    9

    Dartford RR

    74

    83

    8

    73

    87

    103

    112

    540

    10

    Paddock Wood AC

    177

    41

    4

    64

    68

    92

    96

    542

    11

    New Eltham J

    135

    121

    1

    19

    69

    100

    105

    550

    12

    Larkfield AC

    138

    45

    11

    55

    76

    104

    125

    554

    13

    Bromley Vets AC

    95

    10

    15

    113

    165

    167

    182

    747

    14

    Plumstead Rnnrs

    93

    32

    78

    124

    139

    143

    152

    761

    15

    Deal Tri Club

    61

    109

    33

    127

    189

    200

    257

    976

    16

    Medway & Mstn AC

    86

    89

    56

    171

    192

    213

    220

    1027

    17

    Swanley & Dist AC

    161

    40

    57

    150

    164

    241

    257

    1070

    18

    Gravesend RR & AC

    186

    91

    131

    218

    256

    257

    257

    1396

     

  • Kent Cross Country Champs. at Hythe – Saturday 4th January 2014

    Click here for full results

     

    U15 Boys

     

     

    38th

    Harry Young

    18:48

     

    45th

    Aaron Rowland

    22:13

     

     

    46 Finishers

     

     

     

    Senior Women

     

     

    7th

    Maria Heslop

    35:04

    1st W45

    9th

    Tina Oldershaw

    35:16

    2nd W45

     

    84 Finishers

     

     

     

 

Comments are closed.