2016 Results

2016 Results

February

  • Ashford & District 10k – 7th February 2016

    Full results are available at: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/2016/02/sunday-7th-february-27th-ashford.html
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    22
    39:08
    39:08
    Tina Oldershaw
    F45
    85.56
    Platinum 2
    2nd female and 1st F45
  • PWAC Monthly Mile Time Trial – January 2016

    January Monthly Mile Time Trial
    NameSexJan TimeAge GradeStandard
     C. GeorgeM5.1775.78G3
    L. ReevesM5.1875.55G3
    S. ChiversM5.4666.59G1
    C .DayF5.4175.08G3
    A. RowlandM5.4468.70G1
    D. GrimwoodM5.4667.57G1
    J. TilstonM6.0764.18S3
    N. BrownM6.1765.40G1
    P. MaceM6.2162.76S3
    K. ColeF6.3467.44G1
    R. RowlandM6.3959.92S2
    D. SampsonM6.4166.12G2
    J. SequeiraM7.0560.38S3
    A. TruettF7.1258.24S2
    M. ParettM7.3751.54S1
    D. TilstonF8.0155.24S2
    Sue ChiversF8.2664.85S3
    L. GoldupF8.3352.90S1
    P. RobertsF9.2768.37G1
    Last Tuesday 19 PWAC Athletes run the first 1 mile time trial of 2016, in some pretty awful weather conditions. Remarkably 10 runners achieved a Gold Standard. First man home on the evening was Charles George with Claire Day the first lady. Charles and Claire also hadthe best Age Graded scores (M&F) on the evening. A great effort from every one and thank you all for turning up and taking part. Big thank you goes to Jeanette Elliott for assisting with the time keeping duties. Richard Elliott

January

  • South of England Cross Country Championships – 30th January 2016

    Full results are available at: http://www.seaa.org.uk/images/2015/2015-16_XC_Champs/Main_Champs_Jan_16/Results/SW.pdf
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    70
    35:10
    Sarah Shepheard
     F
    96
    36:06
    Tina Oldershaw
     F45
    100
    36:17
    Claire Day
     F35
    106
    36:26
    Maria Heslop
     F45
    There were 501 finishers. PWAC women finished 15th of 53 complete teams. Other Kent women's team results were Kent AC 9th, Dulwich Runners 14th, Blackheath and Bromley Harriers 18th, Tonbridge AC 21st, Dartford Harriers 36th, Folkestone AC 37th, New Eltham Joggers 41st and Bexley AC 50th. Congratulations to Sarah, Tina, Claire and Maria on a superb team performance at this prestigious competition.
  • Canterbury 10 – 24th January 2016

    Full results are available at: http://www.chiptiminguk.co.uk/ps/results/ParkerTools%20Canterbury%2010/37671
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    42
    01:02:36
    01:02:33
    Maria Heslop
    F45
    87.64
    Platinum 2
    1st female and 1st F45
    61
    01:04:20
    01:04:17
    Tina Oldershaw
    F45
    85.21
    Platinum 2
    3rd female and 2nd F45
    107
    01:07:12
    01:07:08
    Sarah Shepheard
    F
    73.51
    Gold 2
    1st senior female
    119
    01:07:48
    01:07:43
    Claire Day
    F35
    73.62
    Gold 2
    130
    01:08:23
    01:08:19
    Mike Walter
    M
    65.31
    Gold 1
    140
    01:08:47
    01:08:40
    Emma Hollands
    F35
    76.00
    Gold 3
    154
    01:09:28
    01:09:14
    Pete Buckingham
    M40
    69.33
    Gold 1
    231
    01:12:36
    01:12:26
    Mark Wild
    M40
    65.19
    Gold 1
    241
    01:13:07
    01:12:54
    John Tilston
    M40
    62.25
    Silver 3
    264
    01:14:03
    01:13:59
    Alan Newman
    M60
    74.21
    Gold 2
    266
    01:14:06
    01:13:49
    John Tolhurst
    M60
    74.37
    Gold 2
    281
    01:14:44
    01:14:27
    Richard Bidois
    M40
    67.25
    Gold 1
    306
    01:16:03
    01:15:49
    Nicholas Brown
    M40
    62.81
    Silver 3
    327
    01:16:48
    01:16:30
    Tim Veysey-Smith
    M50
    67.25
    Gold 1
    389
    01:18:58
    01:18:36
    Paul Mace
    M40
    58.63
    Silver 2
    426
    01:20:26
    01:20:12
    Carol Emery
    F55
     75.37
    Gold 3
    429
    01:20:33
    01:20:16
    Stephen Sutton
    M40
     58.35
    Silver 2
    441
    01:20:59
    01:20:42
    Fiona Buckingham
    F45
     67.93
    Gold 1
    501
    01:23:11
    01:22:55
    Harry Abrahim
    M50
     59.40
    Silver 2
    861
    01:35:00
    01:34:44
    Keeley Hoad
    F35
     53.89
    Silver 1
  • KFL – Minnis Bay, Birchington – 10th January 2016

    Full results are available at: ​http://kfl.canterburyharriers.org/xc_result.php?id=6826
    Senior Race
    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    58
    56
    Tim Terry
    44:24
    78.68
    65
    63
    Peter Buckingham
    44:54
    75.97
    91
    85
    David Sampson
    46:36
    67.44
    93
    87
    Mark Wild
    46:37
    66.67
    96
    90
    John Tilston
    46:38
    65.50
    98
    7
    Emma Hollands
    46:43
    94.78
    128
    112
    Tim Versey-Smith
    48:12
    56.98
    132
    116
    Richard Bidois
    48:26
    55.43
    167
    142
    Paul Mace
    50:16
    45.35
    189
    159
    Trevour Crysell
    51:29
    38.76
    241
    45
    Fiona Buckingham
    55:19
    61.74
    298
    70
    Helen Hardware
    1:00:49
    40.00
    354
    101
    Diana Tilston
    1:11:12
    13.04
    Junior Races
    Under 11 Girls
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Lola Sutton
    Thanet Roadrunners AC
    1
    Jenny Swandale
    Thanet Roadrunners AC
    2
    Alice Coleman
    Thanet Roadrunners AC
    3
    Amber Piper
    Thanet Roadrunners AC
    4
    Elizabeth Hunt
    Swanley & District AC
    5
    Grace Cummings
    Thanet Roadrunners AC
    6
    Millie Dack
    Deal Tri
    7
    Isobel Tyler
    Thanet Roadrunners AC
    8
    Abi Uzaim
    Deal Tri
    9
    Molly Stirk
    Thanet Roadrunners AC
    10
    Keira Barnett
    Paddock Wood AC
    11
    Emily Rose Luckman
    Swanley & District AC
    12
    Ani Dexter
    Swanley & District AC
    13
    Under 11 Boys
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Alex Dack
    Deal Tri
    1
    Dylan Leach
    Thanet Roadrunners AC
    2
    Cailan Turner
    Dartford Harriers
    3
    Finley Hillier
    Thanet Roadrunners AC
    4
    Leon Samuel Buckley
    Swanley & District AC
    5
    Tom Blunt
    Canterbury Harriers
    6
    Oliver Pope
    Thanet Roadrunners AC
    7
    Louis Stirk
    Thanet Roadrunners AC
    8
    George Arnold
    Swanley & District AC
    9
    James William Wells
    Dartford Harriers
    10
    William Hunt
    Swanley & District AC
    11
    Max Watson
    Deal Tri
    12
    Austen Hillier
    Thanet Roadrunners AC
    13
    Oliver Hermitage
    Thanet Roadrunners AC
    14
    Joshua John Luckman
    Swanley & District AC
    15
    Under 13 Girls
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Brooke O'Hare
    Thanet Roadrunners AC
    1
    Bethany Panton
    Dartford Harriers
    2
    Emma Hillier
    Swanley & District AC
    3
    Amelia Bates
    Dartford Harriers
    4
    Darcey Hobbs
    Thanet Roadrunners AC
    5
    Maddie Stirk
    Thanet Roadrunners AC
    6
    Annabel Arnold
    Swanley & District AC
    7
    Libby Denyse Luckman
    Swanley & District AC
    8
    Under 13 Boys
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Joe Hollands
    Medway & Maidstone
    1
    Samuel King
    Deal Tri
    2
    Oliver Burgess
    Dartford Harriers
    3
    Evan Wild
    Paddock Wood
    4
    Qimmarie Thompson
    Deal Tri
    5
    Benjamin Barnett
    Paddock Wood
    6
    Harry Marshall
    Medway & Maidstone
    7
    Luke Erwood
    Dartford Harriers
    8
    Rowen Tyler
    Thanet Roadrunners AC
    9
    Ben Howe
    Swanley & District AC
    10
    Under 15 Girls
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Amy Sophie Piper
    Thanet Roadrunners AC
    1
    Claudia Bates
    Dartford Harriers
    2
    Ellese Palmer-Cooper
    Thanet Roadrunners AC
    3
    Rebecca Hales
    Thanet Roadrunners AC
    4
    Aeryn Stretton
    Thanet Roadrunners AC
    5
    Under 15 Boys
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Charlie Brisley
    Deal Tri
    1
    Henry Swandale
    Thanet Roadrunnerrs AC
    2
    Lorcan Rodgers
    Medway & Maidstone
    3
    Under 17 Boys
    Name
    Club
    Minnis Bay
    Luke Reeves
    Paddock Wood
    1
     
  • Kent Cross Country Championships – 9th January 2015

    Full results are available at: http://www.kcaa.org.uk/race%20results%2016.htm
    Senior Women: 7,990m - 91 ran
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Comment
    5
    34:24
    Maria Heslop
    F45
    1st F45
    9
    34:46
    Tina Oldershaw
    F45
    2nd F45
    11
    34:48
    Sarah Shepheard
    15
    35:28
    Claire Day
    F35
    2nd F35
    PWAC senior ladies were second team - silver medals - behind Tonbridge AC.
    Senior Men: 12,080m - 186 ran
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Comment
    120
    56:27
    Alan Newman
    M60
    1st M60
    Under-17 Men: 6,460m (40 ran)
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Comment
    29
    26:07
    Luke Reeves
    37
    29:02
    Aaron Rowland
    Note: New course at Brands Hatch motor racing circuit on the old airfield grounds that were waterlogged in places. Course is being considered as a possible future venue for a major event such as the South of England Championships.
  • Lamberhurst New Year’s Day 10k – 1st January 2016

    Full results are available at: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/2016/01/friday-1st-january-2016-lamberhurst-new_1.html
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    10
    40:30
    Tina Oldershaw
    F45
    82.67%
    Platinum 1
    3rd Lady & 1st F45
    18
    43:29
    Alan Newman
    M60
    76.85%
    Gold 3
    1st M60
    Hilly course
  • Lamberhurst New Year’s Day 5k – 1st January 2016

    Full results are available at: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/2016/01/friday-1st-january-2016-lamberhurst-new.html
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    7
    24:30
    John Tolhurst
    M60
    66.27%
    Gold 1
    1st M40+
    24
    29:36
    Sue James
    W65
    66.69%
    Gold 1
    10th Lady & 1st W65
    Hilly course, 5k was approximately 500m over-distance.
  • Parkrun Race Results

    Parkrun Individual Race Results

    [postlist id=2845]

Comments are closed.