2017 Results

2017 Results

January

  • KFL – Nurstead Court, Meopham – 29th January 2017

    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    4
    4
    Colin Tricker
    31:23
    98.78
    49
    46
    David Sampson
    36:10
    81.71
    54
    4
    Sarah Shepherd
    36:31
    97.27
    70
    8
    Emma Hollands
    37:30
    93.64
    76
    68
    Sam Parrett
    37:48
    72.76
    78
    69
    Peter Buckingham
    37:52
    72.36
    106
    89
    Nicholas Brown
    39:30
    64.23
    153
    125
    Simon Poole
    42:01
    49.59
    217
    174
    Paul Graves
    45:21
    29.67
    239
    56
    Vanessa Hollamby
    46:47
    50.00
    256
    61
    Shirley Exall
    47:25
    45.45
    303
    82
    Annie Ross
    52:13
    26.36
    318
    91
    Malissa Ferns
    53:57
    18.18
  • PWAC Winter 5k Handicap Event 4 – 25th January 2017

    he first handicap race of 2017 took place on Wednesday 25th Jan. The evenings weather was misty, wet and very cold, however 10 well wrapped up runners braved the conditions for the clubs 4th handicap run. As the evening wore on, it turned out to be an evening full of firsts ............. First timer Diane Tilston had an excellent run to grab 1st Place in 26m 47s, another first timer Stephen Sutton also had a great run to snatch 2nd Place in 20m 54s and finally Jan. Not only a first timer at the handicap race but also a new club member. He ran a super quick time of 18m 53s to take 3rd Place. As always I would like to thank Mike Ridger (time keeper) and John Tilston (time recorder and, yes you guessed it, another first timer). Gents you did a great job. The next Handicap run will be on Wednesday 22nd February at 7pm. Happy running Nick [prettyfilelist]
  • SEAA Cross Country Championships – 28th January 2017

    Full results are available at: http://www.seaa.org.uk/index.php/results/cross-country
    Senior Women
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    58
    33:24
    Claire Day
    F35
    173
    37:07
    Elise Rendall
    F35
  • Canterbury 10 – 22nd January 2017

    Full results are available at: http://www.chiptiminguk.co.uk/results/canterbury10-2017
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    25
    1:00:39.5
    1:00:37.9
    Maria Heslop
    F45
    91.48
    Platinum 3
    1st female and 1st F45
    43
    1:02:42.7
    1:02:40.6
    Claire Day
    F35
    79.82
    Gold 3
    3rd female and 2nd F35
    135
    1:07:31.9
    1:07:27.3
    David Sampson
    M50
    76.97
    Gold 3
    158
    1:08:44.8
    1:08:37.8
    Sarah Shepheard
    F
    71.90
    Gold 2
    169
    1:09:23.8
    1:09:17.7
    Pete Buckingham
    M40
    69.87
    Gold 1
    193
    1:10:10.6
    1:10:04.3
    Emma Hollands
    F35
    75.10
    Gold 3
    229
    1:12:03.2
    1:11:33.8
    Sam Parrett
    M
    62.09
    Silver 3
    294
    1:14:31.4
    1:14:11.3
    Kate Cole
    F35
    69.29
    Gold 1
    423
    1:18:41.6
    1:18:28.6
    Paul Mace
    M40
    59.20
    Silver 2
    435
    1:19:07.1
    1:18:45.6
    Caroline Richards
    F55
    75.77
    Gold 3
    449
    1:19:22.9
    1:19:08.4
    Fiona Buckingham
    F45
    70.09
    Gold 2
    572
    1:24:40.5
    1:24:20.3
    Alice Truett
    F
    58.52
    Silver 2
    686
    1:28:15.6
    1:27:35.6
    Vanessa Markham
    F35
    58.68
    Silver 2
    955
    1:36:56.8
    1:36:35.0
    Keeley Hoad
    F35
    53.22
    Silver 1
    991
    1:39:23.6
    1:37:42.6
    Lorraine Shepheard
    F45
    60.31
    Silver 3
    Maria, Claire and Sarah were the 1st female team.
  • PWAC Monthly Mile Time Trial – January 2017

    Paddock Wood Athletic Club Monthly Mile Time Trial (Jan) 2017
    Name
    Jan Time
    Age Grade
    Standard
    David Sampson
    5.44
    77.74%
    G3
    Sam Parrett
    5.59
    63.73%
    S3
    Emma Holland
    6.23
    71.68%
    G2
    Ian Sutherland
    6.31
    61.15%
    S3
    Mark Wild
    6.35
    62.42%
    S3
    Steve Sutton
    6.43
    61.66%
    S3
    Vicky Holden
    7.03
    60.53%
    S3
    Paul Graves
    7.08
    59.46%
    S2
    David Cogle
    7.14
    52.12%
    S1
    Jade Hollett - Digby
    7.23
    56.86%
    S2
    Tracey Green
    7.24
    59.48%
    S2
    Simon Barker
    7.25
    54.98%
    S1
    Tilly Bulpitt
    7.45
    55.06%
    S2
    Ian Piper
    7.49
    55.60%
    S2
    Gerald Garcia
    7.50
    55.95%
    S2
    Mandy Barker
    7.53
    58.72%
    S2
    Keeley Hoad
    7.57
    56.26%
    S2
    Diana Tilston
    7.57
    56.89%
    S2
    Aisha Batchelder
    8.08
    53.50%
    S1
    Kellie Davenport
    8.08
    52.77%
    S1
    Kirsty Jones
    8.11
    51.89%
    S1
    Richard Harris
    8.13
    62.45%
    S3
    Richard Elliott
    8.31
    55.13%
    S2
    Penny Roberts
    9.05
    72.33%
    G2
    Kate Wilson
    9.10
    49.91%
    B3
    January’s Mile Time Trial took place in some very chilly conditions on a track that’s surface resembled an ice rink more than a running track.  25 athletes took part and David Sampson started 2017 where he left of 2016 having another fine run and was first home on the night, well done David. First lady home on the evening having another excellent run was Emma Holland, well done Emma. Once the results were age graded 3 runners produced Gold Standard runs David, Emma and Penny Roberts.  With David coming out on top with a Gold Standard 3 run and Emma and Penny both gaining Gold Standard 2s, very well done to those 3 athletes and everybody else that took part in some pretty harsh conditions. A big thank you goes to Miriam Dorrity and Jeanette Elliott for braving the cold and looking after the time keeping and track judging duties. The results were age-graded by John Tolhurst (thank you John) using the latest World Masters Association 2015 tables: http://www.howardgrubb.co.uk/athletics/wmalookup15.html
  • KFL – Minnis Bay, Birchington – 8th January 2017

    Senior Race
    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    4
    4
    Colin Tricker
    36:49
    98.80
    6
    6
    James Ridger
    37:29
    98.00
    26
    26
    Martin Taylor
    39:07
    90.00
    40
    39
    Gareth Robb
    41:09
    84.80
    56
    54
    David Sampson
    42:05
    78.80
    61
    59
    Peter Buckingham
    42:30
    76.80
    79
    5
    Emma Hollands
    43:33
    96.61
    85
    80
    Jonathan Reynolds
    43:54
    68.40
    111
    102
    Sam Parrett
    45:19
    59.60
    126
    115
    Nicholas Brown
    46:10
    54.40
    140
    125
    Paul Mace
    46:43
    50.40
    189
    161
    Simon Poole
    49:54
    36.00
    203
    30
    Fiona Buckingham
    50:40
    75.42
    225
    187
    Paul Graves
    52:17
    25.60
    240
    44
    Shirley Exall
    53:07
    63.56
    261
    52
    Vanessa Markham
    54:59
    56.78
    311
    80
    Malissa Ferns
    59:22
    33.05
    316
    85
    Annie Ross
    1:00:11
    28.81
    Junior Race
    Under 11 Girls
    Race PositionRace NumberNameClubTime
    142Abi UzairiDeal Tri13:31
    299Grace CummingsThanet Roadrunners AC13:40
    329Alice LampughSevenoaks AC14:09
    452Millie DackDeal Tri14:20
    556Ella BakerSevenoaks AC14:25
    631Molly BrownPaddock Wood14:49
    758Tabitha Elcoch-HaskinsSevenoaks AC15:07
    8115Lucy MalpassDeal Tri15:27
    960Ferne PeirceDeal Tri15:31
    10102Zoe BlakemoreDeal Tri15:50
    11109Hannah GalliganSevenoaks AC17:24
    125Poppy SmithSwanley & District AC17:53
    13113Isabella SappSittingbourne Striders18:55
    1413Emily Rose LuckmanSwanley & District AC20:16
    1590Scarlett HewittSwanley & District AC20:17
    16108Evie BrentonCanterbury Harriers20:28
    1741Ani DexterSwanley & District AC22:35
    Under 11 Boys
    151Alex DackDeal Tri11:32
    22Oliver PopeThanet Roadrunners AC12:06
    367Liam James O'NeilPaddock Wood12:11
    418Verna KrynauwSevenoaks12:21
    5111Jake StevensThanet Roadrunners AC12:23
    675Callum HickmanDeal Tri12:55
    746John JansePaddock Wood13:08
    848Tom BluntCanterbury Harriers13:10
    962Ben HuttonDeal Tri13:30
    1076Ethan HickmanDeal Tri14:22
    1198Finlay Thomas CunninghamThanet Roadrunners AC14:58
    1216William Huntswanley & District AC15:03
    134Max WatsonDeal Tri15:05
    1445Michael JansePaddock Wood15:05
    1578Oliver MarkhamPaddock Wood15:15
    1681Ed HammondDeal Tri15:28
    1764Skye Harry KeeleyDeal Tri16:13
    18105Harvey PetersDeal Tri17:04
    1947George BluntCanterbury Harriers17:19
    2055Dylan Arthur HolmersPaddock Wood17:22
    2170Jasper KingDeal Tri17:37
    2217Joshua John Luckmanswanley & District AC18:08
    23112Alexandser SappSittingbourne Striders20:16
    24107William BrentonCanterbury Harriers24:02
    25
    Under 14 Girls
    187Jenny SwandaleThanet Roadrunners AC11:30
    257Bethany PantonThanet Roadrunners AC11:54
    353Amy-Jayne GoodhandDeal Tri13:26
    454Rebekah-Eve GoodhandDeal Tri14:20
    510Annabel ArnoldSwanley & District AC14:22
    611Elizabeth HuntSwanley & District AC15:02
    7101Emma BlakemoreDeal Tri16:12
    8110Jessica HickmanDeal Tri19:04
    991Molly HewittSwanley & District AC27:22
    Under 14 Boys
    169Samuel KingDeal Tri10:35
    2100Thomas HuttonDeal Tri10:45
    363Oliver BurgessDartford Harrierrs11:28
    450Harry IvesDartford Harrierrs11:34
    585Dylan LeachThanet Roadrunners AC12:01
    6114Rowan TylerThanet Roadrunners AC12:05
    724Harvey TaylorSevenoaks12:58
    840Leon BuckleySwanley & District AC13:58
    914Ben HoweSwanley & District AC14:44
    10104Cameron PetersDeal Tri20:21
    Uner 17 Girls
    16Rebecca HalesThanet Roadrunners AC13:07
    Under 17 Boys
    188Henry SwandaleThanet Roadrunners AC10:34
    2106Benjamin Patrick McNallyDartford Harriers11:16
    349Mathew BoucherDeal Tri11:29
    4103Morgan PetersDeal Tri14:47
  • Kent Cross Country Championships, Brands Hatch – 7th January 2017

    Full results are available at: http://www.kcaa.org.uk/race%20results%2017.htm
    Senior Women
    PosNameTimeComment
    3Maria Heslop31:26Kent Individual Bronze Medal & 1st W45
    10Tina Oldershaw33:562nd W45
    12Claire Day34:094th W35
    33Elise Rendall36:387th W35
    Team - 3 to score - Maria, Tina & Claire - Kent Bronze Medal
    Under 17 Men
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    30
    Charles George
    24:26
    38
    Aaron Rowland
    26:04
    Under 15 Boys
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    43
    Spencer Elphick
    18:22
    Under 13 Boys
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    82
    Harry Smith
    16:17
    Under 13 Girls
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    57
    Katie Smith
    16:07
    Congratulations to our nine athletes who tested themselves against the best in the County at the Kent Cross Country Championships at Brands Hatch on Saturday. Our consistently impressive senior women's team finished a close second to Kent AC for team silver medals.
  • Lamberhurst 5k – 1st January 2017

    Full results are available at: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/2017/01/sunday-1st-january-2017-lamberhurst-new.html
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    62
    00:35:14
    00:34:35
    Alex Stone
    M Junior
    41.69
    Bronze 2
    64
    00:35:22
    00:34:44
    Leslie Stone
    M45
    41.51
    Bronze 2
  • Lamberhurst 10k – 1st January 2017

    Full results are available at: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/2017/01/sunday-1st-january-2017-lamberhurst-new_1.html
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    16
    00:41:12
    00:41:09
    Clive Gigney
    M
    65.78
    Gold 1
    18
    00:41:19
    00:41:14
    Daniel Grimwood
    M40
    67.22
    Gold 1
    64
    00:48:03
    00:47:48
    Sam Parrett
    M
    56.62
    Silver 2
    69
    00:48:35
    00:48:21
    Darren Hendley
    M
    56.91
    Silver 2
    105
    00:53:28
    00:53:12
    Vanessa Hollamby
    F55
    68.46
    Gold 1
    1st F55
    157
    01:00:17
    01:00:01
    Helen Hardware
    F35
    51.07
    Silver 1
    214
    01:10:09
    01:09:30
    Lorna Goldup
    M40
    45.88
    Silver 2

Comments are closed.