2017 Results

2017 Results

November

October

  • KXCL Somerhill Park – 28th October 2017

    Full results are available here: http://www.kcaa.org.uk/kent%20league%20results.htm
    Pos Time Name
    U13 Boys
    60 00:14:11 LIAM O'NIELL
    71 00:14:47 DAVID BARCLAY
    77 00:15:37 JOE STONE
    83 00:16:31 BEN RAYNER
    88 00:17:11 THOMAS HARKER
    U15 Boys
    42 00:17:52 SPENCER ELPHICK
    U20 Men
    11 00:18:40 CHARLES GEORGE
    12 00:18:48 HARRY YOUNG
    Senior Men
    100 00:42:20 CLIVE GIGNEY
    117 00:43:10 JAMES RIDGER
    146 00:44:13 MARTIN TAYLOR
    148 00:44:22 PETER BUCKINGHAM
    150 00:44:27 DAVID SAMPSON
    241 00:55:39 NICHOLAS SMITH
    U13 Girls
    51 00:13:01 JESSA RAYNER
    64 00:15:44 KATIE SMITH
    U15 Girls
    32 00:14:48 LAURENA HARKER
    Senior Women
    32 00:21:44 ELISE RENDALL
    53 00:22:56 EMMA HOLLANDS
    109 00:26:06 FIONA BUCKINGHAM
    139 00:28:37 JULIE HARKER
    140 00:28:42 VANESSA MARKHAM
  • Tonbridge 10k – 22nd October 2017

    Full results are available at: https://runningandriding.co.uk/tonbridge-10k/results/
    Pos Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015)  Standard Comment
     5 39:11 Tina Oldershaw W45 87.45 Platinum 2 1st female and 1st W45
     57 49:57 Dave Cogle M 53.82 Silver 1
     
  • Great South Run 10 mile – 22nd October 2017

    Full results are available at: http://www.greatrun.org/myresults
    Pos Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015)  Standard Comment
    1946 1:17:45 Nicholas Smith M40 59.74 Silver 2
    5429 1:29:37 Gareth Hughes M 50.03 Silver 1
     
  • KFL Knole Park, Sevenoaks – 22nd October 2017

    Senior Race
    Ov Pos Lg Pos Runner Time Rating
    15 15 Charles George 35:07:00 95.68
    31 31 Paul Slater 36:29:00 90.74
    39 39 James Ridger 37:04:00 88.27
    40 40 Clive Gigney 37:08:00 87.96
    54 53 Steve Chivers 37:38:00 83.95
    56 55 Steve Wright 37:42:00 83.33
    67 65 David Sampson 38:09:00 80.25
    83 81 Ian Sutherland 39:02:00 75.31
    88 86 Peter Buckingham 39:11:00 73.77
    106 99 Nick Denbow 39:56:00 69.75
    139 11 Laura Douse 41:28:00 93.98
    168 17 Lyndsey Ritchie 42:44:00 90.36
    182 162 John Tolhurst 43:31:00 50.31
    217 186 Paul Mace 44:52:00 42.9
    220 188 John Tilston 45:03:00 42.28
    236 198 Paul Graves 45:48:00 39.2
    241 202 Simon Poole 45:57:00 37.96
    267 44 Fiona Buckingham 47:06:00 74.1
    302 242 Simon Barker 48:30:00 25.62
    324 67 Mandy Barker 49:27:00 60.24
    341 264 Ron Carr 50:00:00 18.83
    415 115 Melissa Ferns 55:00:00 31.33
    428 121 Sue Chivers 55:58:00 27.71
    455 139 Diana Tilston 58:28:00 16.87
    463 317 Leslie Stone 01:00:17 2.47
    Junior Races
    Under 11 Boys
    Position Race No Name Club Time
    4 131 Felix Wright Paddock Wood 9:34
    15 130 Oliver Markham Paddock Wood 11:44
    16 121 Ray Gigney Paddock Wood 11:49
    19 7 Dylan Holmes Paddock Wood 12:53
    Under 14 Girls
    Position Race No Name Club Time
    3 133 Jess Rayner Paddock Wood 11:17
    Under 14 Boys
    Position Race No Name Club Time
    9 128 Jacob Kemmitt Paddock Wood 10:08
    Under 17 Boys
    Position Race No Name Club Time
    1 33 Thomas Owen Barker Paddock Wood 16:55
  • PWAC Junior 1 Mile Time Trial – 5th October 2017

    Paddock Wood Athletic Club October 5th 2017 Junior 1 Mile Time
    Name Oct Time Age Grade Standard
    Liam O’Neil 6.01 73.11 Gold 2
    Aaron Sherwin 6.22 69.09 Gold 1
    Lauren Harker 6.24 70.71 Gold 2
    Alex Courtney-Jones 6.49 61.19 Silver 3
    Jacob Kermitt 6.51 64.22 Silver 3
    Harry Smith 7.07 58.61 Silver 2
    Henry Newman 7.08 58.48 Silver 2
    Liam Simms 7.11 59.54 Silver 2
    Katie Smith 8.17 55.69 Silver 2
    Nine of our PWAC Juniors turned out for the first monthly 1 mile time trial run alongside the PWAC Adults who were doing the 2 mile Trial. Well done to all, especially to Liam O Neil who was first across the line in a fantastic time of 6.01, for someone who wasn't as up for it as the others in the beginning, he did amazingly well and certainly a talent for the future. Aaron Sherwin was not far behind Liam, new to the club this year he is certainly one to watch! Following Liam and Aaron was some fine performances from our regular's on the X-Country and Young Athlete's Track League circuits this past summer, Well done to Lauren Harker first female junior across the line in  6.24 and will certainly be looking to cement herself in the U13's during X-Country this season. Alex Courtney-Jones, Jacob Kermitt, Harry Smith, Henry Newman and Liam Simms, had a fine battle to finish seconds from each other. Katie Smith followed, suffering from cramp on this occasion she will look to want to bounce back next month. It will be good to see what the Juniors can run next month and improve on their age grading %. We welcome more juniors to the Time Trial in November, reminders will be put out in the sessions leading up to it. At the end of the season there will be a selection of prizes for all those that took part presented by Team Coach Janine Brown.
  • Abingdon Marathon – 22nd October 2017

    Full results are available at: http://racetecresults.com/results.aspx?CId=16222&RId=133
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015)  Standard Comment
    12 2:40:49 2:40:47 Colin Tricker M 77.08 Gold 3
     
  • Great West Run (1/2 Marathon) – 15th October 2017

    Full results are available at: https://results.sporthive.com/events/6323139724634488832/races/423393
    Pos Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015)  Standard Comment
    687 01:48:36 Alison White W60 79.70 Gold 3 2nd W60
     
  • Maidstone Half Marathon – 15th October 2017

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-maidstone-marathon/2017
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015)  Standard Comment
    58 01:45:53 01:45:47 Darren Hendley M40 56.75 Silver 2
     
  • KXCL Stanhill Park – 14th October 2017

    Full results are available here: http://www.kcaa.org.uk/kent%20league%20results.htm
    Pos Time Name
    U13 Boys
    65 00:13:37 LIAM O'NIELL
    80 00:14:36 JOE STONE
    81 00:14:56 BEN RAYNER
    U15 Boys
    46 00:16:30 SPENCER ELPHICK
    66 00:19:00 ADAM GARSIDE
    69 00:20:50 HARRY SMITH
    U20 Men
    8 00:19:10 HARRY YOUNG
    11 00:19:31 CHARLES GEORGE
    Senior Men
    113 00:39:31 DAVID SAMPSON
    120 00:39:50 CLIVE GIGNEY
    U13 Girls
    60 00:12:13 JESSA RAYNER
    72 00:14:48 KATIE SMITH
    U15 Girls
    35 00:13:55 LAURENA HARKER
    Senior Women
    29 00:22:25 ELISE RENDALL

Comments are closed.