2017 Results

2017 Results

November

October

  • KXCL Somerhill Park – 28th October 2017

    Full results are available here: http://www.kcaa.org.uk/kent%20league%20results.htm
    PosTimeName
    U13 Boys
    6000:14:11LIAM O'NIELL
    7100:14:47DAVID BARCLAY
    7700:15:37JOE STONE
    8300:16:31BEN RAYNER
    8800:17:11THOMAS HARKER
    U15 Boys
    4200:17:52SPENCER ELPHICK
    U20 Men
    1100:18:40CHARLES GEORGE
    1200:18:48HARRY YOUNG
    Senior Men
    10000:42:20CLIVE GIGNEY
    11700:43:10JAMES RIDGER
    14600:44:13MARTIN TAYLOR
    14800:44:22PETER BUCKINGHAM
    15000:44:27DAVID SAMPSON
    24100:55:39NICHOLAS SMITH
    U13 Girls
    5100:13:01JESSA RAYNER
    6400:15:44KATIE SMITH
    U15 Girls
    3200:14:48LAURENA HARKER
    Senior Women
    3200:21:44ELISE RENDALL
    5300:22:56EMMA HOLLANDS
    10900:26:06FIONA BUCKINGHAM
    13900:28:37JULIE HARKER
    14000:28:42VANESSA MARKHAM
  • Tonbridge 10k – 22nd October 2017

    Full results are available at: https://runningandriding.co.uk/tonbridge-10k/results/
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
     5
    39:11
    Tina Oldershaw
    W45
    87.45
    Platinum 2
    1st female and 1st W45
     57
    49:57
    Dave Cogle
    M
    53.82
    Silver 1
     
  • Great South Run 10 mile – 22nd October 2017

    Full results are available at: http://www.greatrun.org/myresults
    Pos
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    1946
    1:17:45
    Nicholas Smith
    M40
    59.74
    Silver 2
    5429
    1:29:37
    Gareth Hughes
    M
    50.03
    Silver 1
     
  • KFL Knole Park, Sevenoaks – 22nd October 2017

    Senior Race
    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    15
    15
    35:07:00
    95.68
    31
    31
    36:29:00
    90.74
    39
    39
    37:04:00
    88.27
    40
    40
    37:08:00
    87.96
    54
    53
    37:38:00
    83.95
    56
    55
    37:42:00
    83.33
    67
    65
    38:09:00
    80.25
    83
    81
    39:02:00
    75.31
    88
    86
    39:11:00
    73.77
    106
    99
    39:56:00
    69.75
    139
    11
    41:28:00
    93.98
    168
    17
    42:44:00
    90.36
    182
    162
    43:31:00
    50.31
    217
    186
    44:52:00
    42.9
    220
    188
    45:03:00
    42.28
    236
    198
    45:48:00
    39.2
    241
    202
    45:57:00
    37.96
    267
    44
    47:06:00
    74.1
    302
    242
    48:30:00
    25.62
    324
    67
    49:27:00
    60.24
    341
    264
    50:00:00
    18.83
    415
    115
    55:00:00
    31.33
    428
    121
    55:58:00
    27.71
    455
    139
    58:28:00
    16.87
    463
    317
    01:00:17
    2.47
    Junior Races
    Under 11 Boys
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    4
    131
    Felix Wright
    Paddock Wood
    9:34
    15
    130
    Oliver Markham
    Paddock Wood
    11:44
    16
    121
    Ray Gigney
    Paddock Wood
    11:49
    19
    7
    Dylan Holmes
    Paddock Wood
    12:53
    Under 14 Girls
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    3
    133
    Jess Rayner
    Paddock Wood
    11:17
    Under 14 Boys
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    9
    128
    Jacob Kemmitt
    Paddock Wood
    10:08
    Under 17 Boys
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    1
    33
    Thomas Owen Barker
    Paddock Wood
    16:55
  • PWAC Junior 1 Mile Time Trial – 5th October 2017

    Paddock Wood Athletic Club October 5th 2017 Junior 1 Mile Time
    Name
    Oct Time
    Age Grade
    Standard
    Liam O’Neil
    6.01
    73.11
    Gold 2
    Aaron Sherwin
    6.22
    69.09
    Gold 1
    Lauren Harker
    6.24
    70.71
    Gold 2
    Alex Courtney-Jones
    6.49
    61.19
    Silver 3
    Jacob Kermitt
    6.51
    64.22
    Silver 3
    Harry Smith
    7.07
    58.61
    Silver 2
    Henry Newman
    7.08
    58.48
    Silver 2
    Liam Simms
    7.11
    59.54
    Silver 2
    Katie Smith
    8.17
    55.69
    Silver 2
    Nine of our PWAC Juniors turned out for the first monthly 1 mile time trial run alongside the PWAC Adults who were doing the 2 mile Trial. Well done to all, especially to Liam O Neil who was first across the line in a fantastic time of 6.01, for someone who wasn't as up for it as the others in the beginning, he did amazingly well and certainly a talent for the future. Aaron Sherwin was not far behind Liam, new to the club this year he is certainly one to watch! Following Liam and Aaron was some fine performances from our regular's on the X-Country and Young Athlete's Track League circuits this past summer, Well done to Lauren Harker first female junior across the line in  6.24 and will certainly be looking to cement herself in the U13's during X-Country this season. Alex Courtney-Jones, Jacob Kermitt, Harry Smith, Henry Newman and Liam Simms, had a fine battle to finish seconds from each other. Katie Smith followed, suffering from cramp on this occasion she will look to want to bounce back next month. It will be good to see what the Juniors can run next month and improve on their age grading %. We welcome more juniors to the Time Trial in November, reminders will be put out in the sessions leading up to it. At the end of the season there will be a selection of prizes for all those that took part presented by Team Coach Janine Brown.
  • Abingdon Marathon – 22nd October 2017

    Full results are available at: http://racetecresults.com/results.aspx?CId=16222&RId=133
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    12
    2:40:49
    2:40:47
    Colin Tricker
    M
    77.08
    Gold 3
     
  • Great West Run (1/2 Marathon) – 15th October 2017

    Full results are available at: https://results.sporthive.com/events/6323139724634488832/races/423393
    Pos
    Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    687
    01:48:36
    Alison White
    W60
    79.70
    Gold 3
    2nd W60
     
  • Maidstone Half Marathon – 15th October 2017

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-maidstone-marathon/2017
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    58
    01:45:53
    01:45:47
    Darren Hendley
    M40
    56.75
    Silver 2
     
  • KXCL Stanhill Park – 14th October 2017

    Full results are available here: http://www.kcaa.org.uk/kent%20league%20results.htm
    PosTimeName
    U13 Boys
    6500:13:37LIAM O'NIELL
    8000:14:36JOE STONE
    8100:14:56BEN RAYNER
    U15 Boys
    4600:16:30SPENCER ELPHICK
    6600:19:00ADAM GARSIDE
    6900:20:50HARRY SMITH
    U20 Men
    800:19:10HARRY YOUNG
    1100:19:31CHARLES GEORGE
    Senior Men
    11300:39:31DAVID SAMPSON
    12000:39:50CLIVE GIGNEY
    U13 Girls
    6000:12:13JESSA RAYNER
    7200:14:48KATIE SMITH
    U15 Girls
    3500:13:55LAURENA HARKER
    Senior Women
    2900:22:25ELISE RENDALL

Comments are closed.