2018 Results

2018 Results

January

  • Canterybury 10 – 21st January 2018

    Full results are available at: http://www.chiptiminguk.co.uk/results/ssangyong-canterbury-10-mile
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    88
    01:06:47
    01:06:51
    David Sampson
    M50
    78.44
    Gold 3
    161
    01:10:40
    01:10:47
    Emma Hollands
    F45
    75.44
    Gold 3
    167
    01:11:07
    01:11:16
    Elise Rendall
    F35
    71.78
    Gold 2
    366
    01:17:43
    01:17:54
    Paul Mace
    M40
    60.26
    Silver 3
    469
    01:21:02
    01:21:35
    Alice Truett
    F
    60.90
    Silver 3
    648
    01:26:36
    01:27:35
    Vanessa Markham
    F35
    59.78
    Silver 2
    757
    01:30:03
    01:31:28
    Lorraine Shepheard
    F44
    66.28
    Gold 1
    815
    01:32:30
    01:33:33
    Miriam Dorrity
    F55
    72.85
    Gold 2

  • KFL Minnis Bay, Birchington – 14th January 2018

    Senior Race
    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    6
    6
    36:27
    98.09
    7
    7
    36:50
    97.71
    22
    22
    39:10
    91.98
    32
    31
    40:20
    88.55
    39
    38
    40:32
    85.88
    43
    42
    40:58
    84.35
    60
    58
    42:13
    78.24
    71
    67
    42:49
    74.81
    80
    76
    43:17
    71.37
    85
    80
    43:30
    69.85
    88
    6
    43:37
    95.80
    99
    93
    44:20
    64.89
    149
    137
    47:23
    48.09
    159
    143
    47:48
    45.80
    164
    18
    48:03
    85.71
    186
    162
    49:29
    38.55
    192
    167
    50:13
    36.64
    248
    207
    53:55
    21.37
    251
    43
    53:57
    64.71
    283
    54
    56:50
    55.46
    292
    57
    57:42
    52.94
    321
    77
    1:00:25
    36.13
    334
    85
    1:02:18
    29.41
    335
    86
    1:02:21
    28.57
    Junior Races
    Under 11 Boys
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    1
    44
    Alex Dack
    Thanet Roadrunners
    11:01
    2
    23
    Franklin Shepherd
    Thanet Roadrunners
    11:29
    3
    162
    Oliver Scott
    Thanet Roadrunners
    11:36
    4
    154
    John Janse
    Paddock Wood
    13:25
    5
    43
    Jake Greenwood
    Dartford Harriers
    13:37
    6
    124
    Ethan Hickman
    Deal Tri
    13:41
    7
    156
    Daniel Jenkins
    Swanley
    13:52
    8
    155
    Michael Janse
    Paddock Wood
    14:10
    9
    22
    Max Watson
    Deal Tri
    14:56
    10
    143
    Teddy Fitzmaurice
    Sevenoaks
    15:01
    11
    130
    Oliver Markham
    Paddock Wood
    15:07
    12
    170
    Edward Wisbey
    Deal Tri
    15:09
    13
    121
    Ray Gigney
    Paddock Wood
    16:00
    14
    7
    Dylan Holmes
    Paddock Wood
    16:15
    15
    140
    Aiden Billen
    Swanley
    16:17
    Under 14 Girls
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    1
    38
    Amy Jayne Goodhand
    Deal Tri
    12:10
    2
    133
    Jess Rayner
    Paddock Wood
    14:12
    3
    30
    Elizabeth Hunt
    Swanley
    14:43
    4
    174
    Elena Kelsall
    Deal Tri
    16:19
    5
    147
    Scarlett Hewitt
    Swanley
    17:54
    6
    148
    Molly Hewitt
    Swanley
    19:12
  • KFL Bettshanger Country Park, Deal – 7th January 2018

    Senior Race
    Ov Pos
    Lg Pos
    Runner
    Time
    Rating
    15
    15
    31:58
    93.91
    19
    18
    32:13
    92.61
    31
    29
    32:49
    87.83
    34
    32
    33:00
    86.52
    38
    36
    33:17
    84.78
    56
    53
    34:12
    77.39
    64
    61
    34:42
    73.91
    95
    90
    36:30
    61.30
    108
    102
    37:12
    56.09
    124
    111
    37:55
    52.17
    127
    112
    38:04
    51.74
    140
    19
    38:51
    83.78
    163
    138
    39:59
    40.43
    164
    139
    39:59
    40.00
    235
    184
    45:08
    20.43
    242
    53
    46:09
    53.15
    246
    54
    46:17
    52.25
    249
    191
    46:31
    17.39
    264
    63
    47:52
    44.14
    288
    75
    52:25
    33.33
    299
    84
    54:47
    25.23
    304
    87
    56:09
    22.52
    Junior Races
    Under 11 Boys
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    1
    162
    Oliver Scott
    Thanet Roadrunners
    12:03
    2
    23
    Franklin Shepherd
    Thanet Roadrunners
    12:31
    3
    39
    Ben Hutton
    Deal Tri
    13:19
    4
    43
    Jake Greenwood
    Dartford Harriers
    13:54
    5
    154
    John Janse
    Paddock wood
    13:58
    6
    134
    Taylor Erwood
    Dartford Harriers
    14:00
    7
    156
    Daniel Jenkins
    Swanley
    14:36
    8
    155
    Michael Janse
    Paddock Wood
    15:10
    9
    22
    Max Watson
    Deal Tri
    15:17
    10
    118
    Skye Keeley
    Deal Tri
    16:10
    11
    171
    George Campling
    Deal Tri
    16:35
    12
    170
    Edward Wisbey
    Deal Tri
    16:42
    13
    130
    Oliver Markham
    Paddock Wood
    16:54
    14
    140
    Aiden Billen
    Swanley
    17:42
    15
    7
    Dylan Holmes
    Paddock Wood
    19:19
    Under 14 Girls
    Position
    Race No
    Name
    Club
    Time
    1
    38
    Amy Jayne Goodhand
    Deal Tri
    13:00
    2
    133
    Jess Rayner
    Paddock Wood
    15:04
    3
    30
    Elizabeth Hunt
    Swanley
    15:25
    4
    174
    Elena Kelsall
    Deal Tri
    16:44
    5
    175
    Lily-Mae Nash
    Swanley
    18:38
    6
    147
    Scarlett Hewitt
    Swanley
    22:21
    7
    146
    Ami Kate Dexter
    Swanley
    30:43
    8
    148
    Molly Hewitt
    Swanley
    38:59
  • Kent Cross Country Championships, Brands Hatch – 6th January 2018

    Full results are available at: http://www.kcaa.org.uk/race%20results%2018.htm
    Under 20 Men
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    22
    Charles George
    24:18
    23
    Harry Young
    24:57
    Under 15 Boys
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    41
    Spencer Elphick
    18:11
    66
    Adam Garside
    22:58
    67
    Harry Smith
    26:27
    Under 13 Boys
     
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    72
    David Barclay
    14:53
    74
    Joe Stone
    14:57
    78
    Liam O'Neil
    15:17
    86
    Ben Rayner
    15:48
    89
    Thomas Harker
    17:00
    David, Joe, Liam and Ben were the 8th team.
    Under 15 Girls
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    32
    Lauren Harker
    19:29
    Under 13 Girls
    Pos
    Name
    Time
    Comment
    47
    Jess Rayner
    15:41
    49
    Katie Smith
    16:57
  • Lamberhurst 10k – 1st January 2018

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/lamberhurst-new-years/2018
    Pos
    Time
    Chip Time
    Name
    Age Group
    Age-Grade (WMA 2015) 
    Standard
    Comment
    8
    00:40:37
    00:40:34
    Clive Gigney
    M
    67.05
    Gold 1
    50
    00:48:38
    00:48:27
    Darren Hendley
    M40
    57.21
    Silver2
     

Comments are closed.