2019 Results

2019 Results

July

  • Mid Kent 5 – 14th July 2019

    Full results are available at: http://results.netiming.co.uk/results.aspx?CId=20008&RId=79&EId=1&dt=0
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    11 00:29:19 00:29:18 Charles George JM 2nd JM
    12 00:29:21 00:29:21 Rob Everit M45 2nd M45
    13 00:29:46 00:29:46 Adam Tibbals M40 3rd M40
    22 00:32:31 00:32:29 David Sampson M55 2nd M55
    46 00:35:17 00:35:14 Nick Brown M45
    63 00:36:29 00:36:29 Stephen Large M45
    66 00:36:41 00:36:28 Daniel Mackenzie M40
    84 00:37:56 00:37:54 John Tilston M40
    95 00:38:32 00:38:23 Duncan Riordan M60 3rd M60
    96 00:38:34 00:38:31 Shirley Exall F50 2nd F50
    146 00:41:06 00:41:00 James Hoad M35
    152 00:41:29 00:41:21 Lorraine Shepheard F55 3rd F55
    170 00:42:27 00:41:49 Gareth Hughes M40
    209 00:44:38 00:44:30 Ian Michael Bailey M70 2nd M70
    223 00:45:11 00:45:05 Ron Carr M65
    225 00:45:13 00:45:05 Sue Chivers F60
    227 00:45:22 00:45:14 Jane Pilbeam F45
    271 00:47:56 00:47:49 Annie Ross F65 2nd F65
    299 00:49:34 00:49:25 Kelly Large F40
    311 00:50:47 00:50:39 Diana Tilston F40
    314 00:50:57 00:50:49 Richard Elliott M60
    379 00:56:20 00:56:11 Jeanette Elliott F60
  • PWAC Summer 2019 Handicap – Event 5

    [prettyfilelist]
  • Bewl 15 – 7th July 2019

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/the-bewl-15/2019
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    64 01:50:42 01:50:35 David Sampson M55
    96 01:54:54 01:54:47 Daniel Grimwood M540
    212 02:06:41 02:05:55 Mandy Barker F45
    269 02:12:52 02:12:17 Stephen Large M45
    482 02:32:50 02:32:22 Robert Weighell M60
    542 02:39:34 02:38:02 Melissa Ferns F50
    596 02:44:37 02:42:48 Keith Hollands M50
    655 02:57:49 02:56:29 John Markham M50
    693 03:10:56 03:09:09 Elspeth Denyer F
  • Herne Bay 10k – 7th July 2019

    Full results are available at: http://www.chiptiminguk.co.uk/results/herne-bay-10k3
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    346 1:07:43 1:06:53 Helen Davis F35
     
  • Latest Parkrun Results

    The latest consolidated Park Run results for Paddock Wood AC, up to and including last Saturday, can be found on the Park Run website.


    Parkrun Individual Race Results

    The full list of individual Parkrun results are available here.


     

  • Rye Summer Classic – Race 1 – 5th July 2019

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/rye-summer-classic-jul/2019
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    29 48:32 48:29 Duncan Riordan M60
     

June

  • Staplehurst 10k – 9th June 2019

    Full results are available at:
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    2 0:36:20 0:36:20 Charles George JM 73.58 Gold 2 2nd male
    4 0:36:56 0:36:56 Adam Tibbals M40 76.81 Gold 3 1st M40
    11 0:39:50 0:39:49 Michael Gibbs M40 67.31 Gold 1 Senior Male
    164 0:56:41 0:56:41 Ian Bailey M70 68.84 Gold 1 Male Vet 70
    177 0:57:26 0:57:16 Natasha Wild F45 65.36 Gold 1 Female Vet 45
    189 0:58:34 0:58:24 Susan Chivers F60 56.66 Silver 2 1st F60
    212 1:00:54 1:00:44 Diana Tilston F40 67.49 Gold 2 Female Vet 40
    69 0:47:46 0:47:39 Duncan Riordan M60 52.94 Silver 1 2nd M60
  • Kings Hill 10k – 9th June 2019

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/Kings-Hill-10k/2019
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    1 0:35:50 0:35:50 Harry Young M 74.56 Gold 2 1st male
    4 0:37:23 0:37:22 Lukas Bates M 71.51 Gold 2 3rd male
    9 0:38:14 0:38:13 Robert Everitt M45 76.06 Gold 3 1st M45
    14 0:40:44 0:40:43 David Lawrence M45 72.57 Gold 2 2nd M45
    29 0:44:53 0:44:51 Nick Brown M45 66.41 Gold 1
    32 0:45:37 0:45:35 Kate Cole F40 69.95 Gold 1 2nd female
    34 0:46:12 0:46:07 Stephen Large M45 64.08 Silver 3
    41 0:47:14 0:47:12 John Tolhurst M65 72.85 Gold 2 2nd M65
    42 0:47:26 0:47:24 Shirley Exall F50 72.29 Gold 2 1st F50
    46 0:49:06 0:49:02 Noel Davy M 56.12 Silver 2
    53 0:51:08 0:51:01 James Hoad M 53.61 Silver 1
    57 0:52:12 0:52:05 Fiona Townend F45 64.29 Silver 3 1st F45
    60 0:53:38 0:53:31 Lorraine Shepheard F55 70.85 Gold 2 2nd F55
    80 0:58:17 0:58:13 Ronald Carr M65 60.74 Silver 3 3rd M65
    98 1:01:28 1:01:15 Kelly Large F40 52.05 Silver 1
    99 1:01:28 1:01:16 Elspeth Denyer F 49.51 Bronze 3
    100 1:01:41 1:01:28 Richard Elliott M60 53.36 Silver 1 1st M60
    105 1:02:40 1:02:36 Annie Ross F65 68.58 Gold 1 1st F65
    113 1:07:13 1:06:51 Helen Davis F35 46.45 Bronze 3
    123 1:13:43 1:13:30 Jeanette Elliott F60 55.15 Silver 2 2nd F60
  • Weald Challenge 50k – 9th June 2019

    Full results are available at: https://www.racedirector.co.uk/results/the-langham-hotel-weald-challenge-trail-races-2019/ultra-50km-09-06-2019
    Pos Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    164 7:24:40 Vanessa Markham F35
     
  • Bedgebury 5k, Race 2 – 5th June 2019

    Full results are available at: https://www.nice-work.org.uk/races/bedgebury-series-2/2019
    Pos Time Chip Time Name Age Group Age-Grade (WMA 2015) Standard Comment
    10 00:29:13 00:29:03 Jane Plibeam F45 56.28 Silver 2
    18 00:35:01 00:34:52 Elspeth Denyer F45 42.35 Bronze 2
    19 00:35:02 00:34:51 Amber Cottee F45 42.37 Bronze 2
    20 00:35:02 00:34:52 Kelly Large F40 44.36 Bronze 3

Comments are closed.