September 2013 Consolidated Results

Bexhill Big 10k – Sunday 29th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

102nd

Vanessa Hollamby

53:41

53:52

1st W50

 

218 Finishers

 

 

 

 

Dartford Bridge 10km – Sunday 29th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

21st

Paul Barton

41:29

41:34

 

60th

Joanna Barton

45:46

45:54

PB

 

223 Finishers

 

 

 

 

Folkestone Half Marathon – Sunday 29th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

78th

Harry Abrahim

1:41:15

 

85th

Duncan Riordan

1:41:49

 

 

399 Finishers

 

 

 

Parkrun at Middlesborough, Albert Park – Saturday 28th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

 

27th

Sarah Shepheard

20:58

PB

2nd Woman & 1st  W20-24

 

264 Finishers

 

 

 

 

Parkrun at Maidstone – Saturday 28th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

 

11th

Nicholas Brown

21:01

 

2nd M40

13th

Andy Exall

21:19

PB

2nd M50

 

107 Finishers

 

 

 

 

 New Forest Marathon – Sunday 22nd September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

 

242nd

Vanessa Hollamby

4:10:49

4:11:20

PB

4th W50

 

500 Finishers

 

 

 

 

 

Tonbridge Half Marathon – Sunday 22nd September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

 

6th

Maria Heslop

1:20:43

1:20:43

 

1st Woman & 1st W45

21st

Tina Oldershaw

1:25:12

1:25:12

 

3rd Woman & 2nd W45

119th

John Tilston

1:36:34

1:36:37

 

 

137th

Harry Abrahim

1:38:06

1:38:09

 

 

154th

Shirley Exall

1:38:58

1:39:02

PB

3rd W45

157th

Elise Rendall

1:39:03

1:39:17

 

 

238th

Nicholas Brown

1:44:50

1:44:52

 

 

285th

Eileen Hudson

1:47:22

1:47:29

PB

 

370th

Carol Emery

1:51:33

1:51:37

 

 

410th

Emma Hollands

1:53:20

1:53:35

 

 

483rd

Alice Truett

1:54:56

1:56:21

 

 

485th

Tim Veysey-Smith

1:55:38

1:56:24

 

 

660th

Dinah Truett

2:04:05

2:05:40

 

 

725th

Stella Beard

2:09:22

2:10:04

 

 

800th

Aine Marshall

2:15:44

2:17:15

 

 

860th

Katie Wilson

2:20:34

2:22:05

 

 

887th

Alison Routledge

2:22:29

2:24:00

 

 

947th

Lorna Goldup

2:32:31

2:34:02

 

 

 

1,020 Finishers

 

 

 

 

 

PWAC (Maria, Tina and Shirley) were 1st Women’s team

 

 

 

 

 

Parkrun at Rushcliffe – Saturday 21st September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

108th

Val Lindsey

30:18

 

 

134 Finishers

 

 

 

Parkrun at Maidstone – Saturday 21st September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

108th

Keeley Hoad

28:57

 

 

166 Finishers

 

 

 

Farnham Pilgrim Marathon – Sunday 15th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

37th

Geoff Hurrell

3:45:12

3:45:22

 

294 Finishers

 

 

 

BMAF Track & Field Champs. Birmingham – Sat. 14th & Sun. 15th September

Click here for the full results

 

M55 3000m Walk

 

 

1st

Malcolm Martin

17:06.60

Gold Medal

 

 

 

 

 

M55 5000m Walk

 

 

1st

Malcolm Martin

29:36.30

Gold Medal

 

 

 

 

 

W45 3000m Walk

 

 

1st

Angela Martin

19:11.12

Gold Medal

 

 

 

 

 

W45 5000m Walk

 

 

1st

Angela Martin

32:39.80

Gold Medal

 

 

 

 

 

W60 200m

 

 

5th

Sue James

37.73

 

 

 

 

 

 

W60 400m

 

 

2nd

Sue James

85.15

 

 

 

 

 

 

W60 800m

 

 

1st

Sue James

3:20.61

Gold Medal

 

 

 

 

 

W60 1500m

 

 

2nd

Sue James

6:46.48

 

 

 

 

 

 

M60 5000m

 

 

7th

Alan Newman

20:34.88

 

 

 

 

 

 

BUPA Great North Run – Sunday 15th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

26,385th

Sue Chivers

2:18:27

 

 

 

 

Hospice in the Weald 10k – Sunday 15th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

7th

Tina Oldershaw

38:45

58:48

1st Woman & 1st W45

221st

Vanessa Hollamby

53:36

54:02

 

299th

Dinah Truett

56:36

57:06

 

331st

Amanda Hanford

57:55

58:22

 

394th

Fiona Wheeler

60:25

60:34

 

447th

Keeley Hoad

63:35

64:13

 

483rd

Penny Roberts

66:46

67:17

 

 

572 Finishers

 

 

 

 

Faversham 10k – Sunday 15th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

53rd

Duncan Riordan

44:14

44:19

 

91st

Joanna Barton

46:32

46:36

PB

 

353 Finishers

 

 

 

 

Round Norfolk Relay – Sat. 14th & Sun. 15th September

Click here for full results and much more on the Round Norfolk Relay website

Club Category

 

Time

1st

City of Norwich “A”

20:22:39

2nd

Coltishall Jaguars RC

23:23:26

3rd

Paddock Wood AC

23:24:04

 

 

 

 

PWAC Individuals

STAGE

RUNNER

RUNNER

RUNNER

RUNNER

RACE

RACE

MINUTE

RACE

DISTANCE

STAGE

STAGE

 

 

PLANNED

ACTUAL

PLUS

PLANNED 

ACTUAL

MILING

PLUS

 

RECORD

RECORD

 

 

TIME

TIME

MINUS

TIME

TIME

 

MINUS

 

TIME

NAME

1

GARETH ROBB

02.10.17

01.59.40

-10.37

02.10.17

01.59.40

07:07.1

-10.37

16.81

01.49.13

G ROBB

2

PETE BUCKINGHAM

01.50.08

01.40.14

-9.54

04.00.25

03.39.54

07:07.7

-20.31

14.06

01.32.39

G ROBB

3

SARAH SHEPHEARD

00.48.00

00.45.48

-2.12

04.48.25

04.25.42

07:57.1

-22.43

5.76

00.40.33

M MARTIN

4

NICK BROWN

01.26.20

01.24.52

-1.28

06.14.45

05.50.34

07:37.1

-24.11

11.14

01.15.05

T OLDERSHAW

5

MIKE WALTER

01.26.29

01.22.44

-3.45

07.41.14

07.13.18

07:39.2

-27.56

10.81

01.16.36

S ROBERTS

6

ALISON WHITE

01.05.50

01.05.49

-0.01

08.47.04

08.19.07

08:19.9

-27.57

7.9

00.46.01

J RIDGER

7

JOE MACGREGOR

01.06.59

01.01.51

-5.08

09.54.03

09.20.58

06:41.6

-33.05

9.24

00.55.03

J RIDGER

8

JOSEPH HOLLAND

00.51.23

00.45.44

-5.39

10.45.26

10.06.42

06:04.9

-38.44

7.52

00.45.44

J HOLLAND

9

RICHARD BIDOIS

01.18.10

01.16.27

-1.43

12.03.36

11.23.09

06:45.9

-40.27

11.3

01.09.16

J RIDGER

10

LUKAS BATES

02.30.27

02.30.42

0.15

14.34.03

13.53.51

07:30.7

-40.12

20.06

01.56.20

P HASLER

11

MARIA HESLOP

01.38.33

01.34.39

-3.54

16.12.36

15.28.30

06:29.0

-44.06

14.6

01.31.35

C TRICKER

12

STEVE CHIVERS

02.27.32

02.21.18

-6.14

18.40.08

17.49.48

07:11.0

-50.2

19.67

01.48.49

P HASLER

13

MARTIN TAYLOR

01.34.58

01.30.49

-4.09

20.15.06

19.20.37

06:51.2

-54.29

13.25

01.23.02

C TRICKER

14

ROBERT ROWLAND

00.54.31

00.47.54

-6.37

21.09.37

20.08.31

06:35.3

-61.06

7.27

00.47.54

R ROWLAND

15

SHARON HAWKINS

01.15.54

01.15.32

-0.22

22.25.31

21.24.03

07:08.0

-61.28

10.59

01.04.54

S GROOM

16

SHIRLEY EXALL

00.41.11

00.38.45

-2.26

23.06.42

22.02.48

07:03.5

-63.54

5.49

00.31.54

S ROBERTS

17

ANDREW DAY

01.27.59

01.21.16

-6.43

24.34.41

23.24.04

06:55.7

-70.37

11.73

01.12.13

R SHAW

N.B. new PWAC stage records highlighted in yellow

 

Supporters

Mike Ridger

Dennis Fallon

Joyce Fallon

Steve Roberts

Fiona Buckingham

Des White

 

Parkrun at Shorne Woods – Saturday 14th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

 

19th

Eileen Hudson

24:08

 

 

 

46 Finishers

 

 

 

 

 Invicta EK Track & Field Club Champs. – 7th & 8th September

Click here for full results

 

Under 11 Girls – 75m

 

 

 

Emily Shephard

12.46

 

 

 

 

 

 

Under 15 Boys – 100m

 

 

 

Luke Prater

15.32

 

 

 

 

 

 

Under 11 Girls – 600m

 

 

 

Emily Shephard

2:22.66

 

 

 

 

 

 

Under 15 Boys – 800m

 

 

 

Luke Prater

2:57.83

 

 

 

 

 

 

Under 15 Girls – 800m

 

 

 

Hannah Stanley

3:01.68

 

 

 

 

 

 

M70 – Hammer

 

 

 

Mick Duffin

27.35m

 

 

 

 

 

 

M70 – Hammer

 

 

 

Janet Duffin

8.91m

 

 

 

 

 

 

Under 17 Women – Javelin

 

 

 

Francesca Williams

27.34m

 

 

Emily Izen-Roli

13.40m

 

 

 

 

 

 

M70 – Javelin

 

 

 

Mick Duffin

23.08m

 

 

 

 

 

 

Eridge Park 10 Mile Trail Challenge – Sunday 8th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

16th

Tina Oldershaw

74:55

2nd Woman & 1st W45

51st

Geoff Hurrell

82:00

 

162nd

Harry Abrahim

95:37

 

208th

Melanie King

101:09

3rd W45

 

383 Finishers

 

 

 

Weald St George’s 10k – Sunday 8th September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

 

6th

Maria Heslop

37:35

37:35

1st Women & 1st W45

64th

Elise Rendall

45:33

45:34

4th Women & 3rd W35

73rd

Shirley Exall

46:23

46:24

2nd W45

128th

Eileen Hudson

51:27

51:29

 

158th

Lionel Stielow

54:11

54:14

3rd M60

166th

Vanessa Hollamby

54:23

54:35

 

 

275 Finishers

 

 

 

 

Parkrun at St Peters, Australia – Saturday 7th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

 

5th

Colin Tricker

17:49

 

 

 

233 Finishers

 

 

 

 

 Parkrun at Whitstable – Saturday 7th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

 

71st

James Hoad

25:19

 

 

 

182 Finishers

 

 

 

 

Parkrun at Maidstone – Saturday 7th September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

41st

Sue James

23:31

1st W60

121st

Sue Chivers

29:49

 

 

186 Finishers

 

 

 

Battle 10k – Sunday 1st September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

71st

Harry Abrahim

46:31

 

 

386 Finishers

 

 

 

Thanet Marathon – Sunday 1st September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

58th

Nicholas Brown

3:41:00

3:41:18

82nd

John Baxter

3:52:52

3:53:10

 

220 Finishers

 

 

 

 Thanet Half Marathon – Sunday 1st September

Click here for full results

Pos

Runner

Chip Time

Gun Time

33rd

Richard Bidois

1:36:05

1:36:08

 

344 Finishers

 

 

 

Sevenoaks 7 – Sunday 1st September

Click here for full results

Pos

Runner

Time

 

8th

Maria Heslop

43:41

1st Woman & 1st W45

9th

Tina Oldershaw

44:34

2nd Woman & 2nd W45

58th

Elise Rendall

53:13

3rd Woman & 1st W35

124th

Lionel Stielow

61:20

 

 

215 Finishers

 

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.